Giełda nie chce do kąta

Do końca roku rządowy zarys strategii dla rynku kapitałowego, przyjęty w marcu 2002 r., powinien zostać zaktualizowany. Ministerstwo Finansów i resort skarbu rozpoczęły już rozmowy na ten temat.

Do końca roku rządowy zarys strategii dla rynku kapitałowego, przyjęty w marcu 2002 r., powinien zostać zaktualizowany. Ministerstwo Finansów i resort skarbu rozpoczęły już rozmowy na ten temat.

- Zapraszam instytucje finansowe do prac nad strategią tak, aby do końca tego roku dokument był gotowy. Jego częścią powinna być odpowiedź na pytanie, co dalej z GPW i KDPW - powiedział Igor Chalupec, wiceminister finansów, podczas konferencji "Innowacje na światowych rynkach finansowych", zorganizowanej przez KDPW.

Jacek Socha, przewodniczący KPWiG, uważa, że są dwa pozytywne scenariusze dla naszego rynku: zastosowanie wyraźnych bodźców prorozwojowych (przykładowo: przyjazny podatek giełdowy lub jego brak, niższy CIT dla firm, które zdecydują się wejść do obrotu publicznego i odsłonić przed konkurencją, prywatyzacja przez giełdę) oraz budowa centrum finansowego dla naszego regionu. To ostatnie będzie możliwe, jeśli giełda i Depozyt staną się częścią silniejszych, europejskich struktur. - Idea zbudowania takiego centrum nie przeminęła. Śniła mi się nawet tej nocy. Realizacja tego scenariusza to kwestia 2-3 lat. Później będziemy mogli sobie powiedzieć: game is over - twierdzi J. Socha.

Reklama

Czy polski rynek jest dość głęboki, aby zostały na nim wielkie polskie spółki i chciały być notowane zagraniczne firmy- - Rynek w latach 1997-1999 przyjął ponad sto różnych podmiotów, począwszy od osób prowadzących kantory, a na Pekao, Banku Handlowym czy PKN skończywszy. Czynniki makroekonomiczne, a co się z tym wiąże bankructwa wielu spółek sprawiły, że sytuacja się radykalnie zmieniła - ocenił J. Socha. - Jeśli wskaźniki gospodarcze będą dobre, tak jak planuje rząd, spółki pojawią się na parkiecie w przyszłym roku - twierdzi szef Komisji.

Zdaniem Wiesława Rozłuckiego, prezesa giełdy, po przystąpieniu Polski do UE konkurencja między polskimi pośrednikami finansowymi a zagranicznymi nasili się w sferze przede wszystkim usług o najwyższej wartości dodanej. - Giełda nie zamierza dać się zepchnąć do kąta. Nigdy nie przyjmie strategii, że dla nas są np. małe i średnie spółki, a dla dużych inne rynki europejskie - zapewnił.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: katy | chciał | MSP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »