Giełda Papierów Wartościowych miała problemy z indeksami

Dziś nasza giełda zanotowała poważną wpadkę. Awaria na GPW spowodowała problemy z głównymi indeksami giełdowymi. Na trzy kwadranse wstrzymane zostały notowania głównych indeksów: WIG 20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy - poinformowała giełda w komunikacie.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że na sesji w dniu 24 czerwca 2013 r. od godz. 12:45 została wznowiona publikacja indeksów: WIG20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy.

Obrót instrumentami opartymi na indeksie WIG20 został wznowiony od godz. 13:00. Prawidłowe wartości indeksów za okres od rozpoczęcia sesji do godz. 12:00 zostaną podane w odrębnym komunikacie.

Giełda wznowiła po 43-minutowej przerwie notowania głównych indeksów giełdowych na GPW. Chodzi o indeksy WIG 20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy - poinformowała giełda w komunikacie.

Reklama

- Dzisiaj do godziny 12.00 publikacja tych indeksów odbywała się w nieprawidłowy sposób. Ich wartości były nieprawidłowe - powiedział w TVN CNBC rzecznik giełdy, Błażej Karwowski.

Dodał, że z punktu widzenia GPW operacja przywrócenia notowań nie jest trudna, jednak giełda chce zapewnić inwestorom równy dostęp do informacji. Nie chciał podać, kiedy dokładnie nastąpi wznowienie publikacji indeksów. - Problem zostanie rozwiązany dosyć szybko - powiedział tylko Karwowski.

Obrót instrumentami opartymi na indeksie WIG20 został w tym czasie zawieszony. Analitycy giełdowi wskazują, iż awaria dotyczyła błędnego liczenia tych indeksów.

Rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz poinformował, że "GPW jest podmiotem nadzorowanym i KNF wyjaśnia tę sytuację w trybie nadzorczym".

- - - - - -

Zawarte przed południem na GPW transakcje zostaną zrealizowane

- Zawarte przed południem transakcje na GPW zostaną zrealizowane - poinformował Błażej Karwowski, rzecznik GPW.

- Transakcje zawarte zostaną zrealizowane, także te zawarte przed godz. 12 - powiedział rzecznik GPW w TVN CNBC.

- Zależy nam na tym, by wszyscy byli traktowali równo. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby tego typu awarie się nie zdarzały. Zawieszenie notowań temu służy, by wszyscy zostali równo potraktowani - dodał.

Nie chciał odpowiadać na pytania dotyczące konsekwencji tej sytuacji.

- To zależy, jakie będą szczegółowe wyjaśnienia tej sprawy, jest na to za wcześnie. Obrót został wznowiony, musimy teraz poczekać na opublikowanie historycznych prawidłowych danych - powiedział.

Karwowski poinformował, że błąd był wywołany przez moduł obliczający indeksy w związku ze zmianami w portfelu indeksów.

- Nie mówimy natomiast o błędzie w kursach cen akcji poszczególnych spółek - zapewnił.

Dodał, że KNF jest na bieżąco informowana o tym, co się dzieje.

- To standardowa procedura. Komisja ma czas, by zapoznać się z decyzjami nadzoru sesji. Zakładam, że KNF będzie się zwracała z zapytaniami do giełdy. Na to należy być przygotowanym - powiedział.

O godz. 12 w poniedziałek GPW wstrzymała publikację indeksów WIG 20, WIG, WIG-Poland, WIG20TR, WIG20short, WIG20lev, WIG-banki, WIG-budownictwo, WIG-deweloperzy, WIG-informatyka i WIG-spożywczy. Wstrzymanie publikacji indeksów miało związek z błędnym wyliczaniem ich poziomów, które trwało od początku poniedziałkowej sesji.

Od 12.45 została wznowiona publikacja indeksów. Obrót instrumentami opartymi na indeksie WIG20 został wznowiony od 13.

- - - - - - -

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie informuje, że prawidłowe wartości: współczynnika korekcji, otwarcia i ostatniej opublikowanej wartości przed wstrzymaniem dystrybucji poszczególnych indeksów w dniu 24 czerwca 2013 r. wynosiły:

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UTP | GPW | WIG20

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »