Giełda przestała być barometrem polskiej gospodarki

W dniu, kiedy NBP pokazał optymistyczne wyniki badania koniunktury w polskich firmach, WIG20 zaliczył 2,5-procentowe tąpnięcie - napisał w felietonie w dzisiejszym newsletterze Businesstoday.pl Krzysztof Adam Kowalczyk, redaktor "Bloomberg Businessweek Polska".

Z informacjami gospodarczymi jest jak ze szklanką. Złe sprzedają się lepiej - tak jak wieść o naczyniu do połowy pustym robi większe wrażenie od konstatacji, że ta sama szklanka jest jednak w połowie pełna.

Wczoraj giełdom krwi upuściła informacja o spadku PMI w krajach strefy euro. Wskaźnik pokazuje aktywność menedżerów zamawiających wszelkiego rodzaju dobra i usługi. Jeśli maleje, źle wróży gospodarce. Nic dziwnego, że na wieść o spadku PMI dla niemieckiego przemysłu z 48,4 do 46,3 pkt, najniższego poziomu od blisko trzech lat, giełda we Frankfurcie zanurkowała ponad 3 proc. Strach przed recesją zagrażającą eurostrefie udzielił się zresztą także reszcie Europy, w tym - na zasadzie naczyń połączonych - naszemu parkietowi.

Reklama

We wczorajszym spadku WIG20 o 2,5 proc. nie byłoby nic zaskakującego, gdyby - także wczoraj - NBP nie opublikował optymistycznych wyników kwartalnego badania koniunktury w polskich firmach. Ankieta na próbie ponad 1,2 tys. przedsiębiorstw sygnalizuje przyszłe trendy w gospodarce nie gorzej niż dobrze skrojony test exit poll - wyniki wyborów. Z najnowszej wynika, że polskie firmy miały się w I kwartale dobrze, a przedsiębiorcy patrzyli na perspektywy następnego z największym optymizmem od dziewięciu miesięcy. Nie potwierdziły się obawy o hamowanie produkcji, rosły przychody z eksportu - i to mimo umocnienia złotego. Firmy oczekują wzrostu popytu i planują zwiększenie zatrudnienia.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Nie zrobiło to jednak wrażenia na parkiecie nad Wisłą, bo może i nasza giełda jest barometrem, ale raczej strachu zagranicznych inwestorów, a nie krajowej gospodarki. Cóż, towar z importu był w Polsce przez dziesięciolecia bardziej pożądany od krajowego, a złe wieści do dziś robią większe wrażenie od dobrych.

Opr. KM

W środę 25 kwietnia br. o godz. 12:00 zapraszamy na czat z doradcą podatkowym

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie firmy | Polskie | polska gospodarka | WIG20 | Polska | GPW w Warszawie SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »