Global City Holdings wzywa do sprzedaży 20,8 mln swoich akcji
Global City Holdings wzywa do sprzedaży 20.769.368 swoich akcji po 47,7 zł za papier - podała pośrednicząca w wezwaniu Ipopema Securities.
Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpocznie się 29 czerwca, a zakończy 22 lipca 2015 r.
Akcje, które zamierza nabyć spółka odpowiadają za 42,5 proc. efektywnej liczby głosów na jej walnym zgromadzeniu i 40,6 proc. ogólnej liczby głosów na jej walnym.
Akcje nabywane, wraz z 2.370.724 akcjami własnymi dotychczas posiadanymi przez Global City Holdings, będą stanowić razem 23.140.092 akcje spółki, co, ze względu na fakt, że wzywający nie będzie uprawniony do wykonywania praw głosu z takich akcji, będzie odpowiadać 0 proc. wszystkich efektywnych głosów na walnym zgromadzeniu i 45,2 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.
Global City Holdings zamierza nabyć akcje tylko, jeżeli na koniec okresu przyjmowania zapisów złożone zapisy będą obejmować nie mniej niż 13.632.588 akcji, które stanowią 27,9 proc. efektywnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki (26,6 proc. ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki).
Na zamknięciu poniedziałkowej sesji za akcję Global City Holdings płacono 41,89 zł.
Fundusze emerytalne - mniejszościowi akcjonariusze Global City Holdings - pomogły wypracować standardy wycofania zagranicznej spółki z GPW z korzyścią dla kilku milionów klientów.
W marcu br. sześć funduszy emerytalnych - Nordea (w imieniu OFE i DFE), PZU, Aviva i ING (w imieniu OFE oraz DFE) - podjęło współpracę w zakresie ochrony praw akcjonariuszy mniejszościowych w związku z planem wycofania z obrotu publicznego akcji spółki Global City Holdings N.V. (GCH) znanej w Polsce z prowadzenia sieci kin Cinema City.
Po kilku miesiącach trudnych, ale konstruktywnych negocjacji, udało się osiągnąć cele, dla których zostały zawarte umowy.
Dzięki dużemu zaangażowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych oraz Giełdy Papierów Wartościowych udało się wypracować standardy wycofania zagranicznej spółki z GPW.
Giełda - komunikatem z 29 maja 2015 roku - wyraziła poparcie dla propozycji OFE, które oczekiwały podjęcia na WZA większością 4/5 głosów uchwały o wycofaniu spółki z obrotu giełdowego oraz ogłoszenia wezwania na sprzedaż wszystkich akcji przez akcjonariuszy mniejszościowych.
Fundusze emerytalne, które zawarły umowę, działały w interesie klientów powierzających im do zarządzania swoje oszczędności, a także wszystkich akcjonariuszy mniejszościowych.
Zgodnie z wypracowanymi standardami i respektując uzasadnione prawa akcjonariuszy mniejszościowych, Ipopema Securities - działając w imieniu GCH - ogłosiła wezwanie do sprzedaży akcji, proponując cenę na poziomie najwyższym w historii notowań spółki na GPW, która jest o ok. 20% wyższa od poziomu dotychczas oferowanego.
Z satysfakcją przyjmujemy wypracowane rozwiązania.
Dzięki nim udało się wypełnić lukę dotyczącą trybu wycofywania z GPW akcji spółki zagranicznej notowanych tylko na warszawskiej giełdzie, co jest ważne dla całego rynku kapitałowego. Bardzo istotnym osiągnięciem jest równoprawne i sprawiedliwe traktowanie inwestorów mniejszościowych, którzy również przyczynili się do rozwoju spółki.
Wypracowane rozwiązanie, w tym warunki wezwania do sprzedaży akcji, jest korzystne dla klientów, którzy pomnażają środki na przyszłe emerytury w OFE. Właśnie troska o interes kilku milionów klientów OFE była podstawą zawarcia umowy i podejmowanych wspólnie działań. Cieszy nas również wynegocjowana cena, która jest na historycznie najwyższym poziomie i istotnie wyższa od dotychczas oferowanej.
Osiągnięty rezultat potwierdza pozytywny wpływ OFE na rozwój rynku kapitałowego w Polsce - podkreślają we wspólnym stanowisku przedstawiciele funduszy emerytalnych Nordea, PZU, Aviva oraz ING.