GPW proponuje zachęty podatkowe dla długoterminowego inwestowania, MF nie mówi "nie"
Prezes GPW Małgorzata Zaleska ocenia, że konieczne jest budowanie systemu zachęt do długoterminowego oszczędzania, w tym wprowadzenie systemu zachęt oraz ulg podatkowych lub zwolnień z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych. Wiceminister finansów Leszek Skiba nie wyklucza takich rozwiązań.
- Musimy intensywnie pracować nad tym, żeby inwestor indywidualny miał świadomość konieczności długoterminowego oszczędzania, w tym odkładania pieniędzy na przyszłą emeryturę. Musimy wspólnie z całym rynkiem prowadzić działania edukacyjne, pokazywać dobre przykłady i możliwości, budować pozytywny wizerunek giełdy. Ale trudno będzie skłonić Polaków do dobrowolnego inwestowania, gdyż rynek utracił zaufanie społeczeństwa w wyniku wypowiedzi i działań prowadzonych w ostatnich latach - powiedziała podczas środowego spotkania z dziennikarzami prezes Zaleska.
- Konieczne są systemowe zachęty dla inwestorów indywidualnych, w tym np. ulgi podatkowe, czy zwolnienie z podatku dochodowego przychodów osiąganych ze sprzedaży papierów wartościowych pod warunkiem, że dotyczyłoby to długoterminowego oszczędzania - dodała.
Prezes GPW ma świadomość, że oczekiwania dotyczące ulg podatkowych zderzają się z potrzebami budżetu państwa, ale przekonuje, że skutki zwolnień podatkowych byłyby odczuwalne w finansach publicznych później, dopiero za kilka lat. Obecny na spotkaniu wiceminister finansów Leszek Skiba nie odrzuca takich pomysłów.
- Problemem polskiej gospodarki jest niska stopa inwestycji przedsiębiorstw, plan wicepremiera Morawieckiego zmierza w kierunku wzmacniania bodźców zachęcających firmy do inwestowania. Jeśli chcemy zwiększyć poziom inwestycji musimy też zwiększyć poziom oszczędności - powiedział Skiba.
- W Ministerstwie Finansów analizowane są różne opcje, chociaż zaznaczam, że nie są one na zaawansowanym etapie. Z punktu widzenia chęci wzmocnienia stopy oszczędności jakaś forma skłonienia do długoterminowego oszczędzania jest warta rozważenia - dodał.
Wiceminister finansów ocenia jednak, że jest spór między tym, co ważne i tym, co pilne.
- Ważne jest wzmacnianie stopy oszczędzania, ale nie możemy przekroczyć poziomu 3 proc. deficytu budżetowego. Ministerstwo finansów szybko tego sporu nie rozstrzygnie, ale wcześniej czy później, powinniśmy się przyjrzeć różnym rozwiązaniom prawnym, żeby dać inwestorom bodziec do długoterminowego oszczędzania - powiedział Skiba.
- Struktura oszczędzania w Polsce musi być oparta na dwóch filarach: na systemie bankowym i na rynku kapitałowym - dodał.
Wiceminister Skiba poinformował, że w resorcie finansów nie ma żadnych prac nad zmianą w OFE, czy też nad jego likwidacją. Prezes GPW dodaje, że kluczowe dla dalszego funkcjonowania polskiego rynku kapitałowego jest istnienie funduszy emerytalnych, obowiązkowych lub dobrowolnych.
- Dla dalszego rozwoju rynku kapitałowego niezbędne jest istnienie programów emerytalnych. Jeśli nie OFE, to innych. Potrzebne są fundusze, które mają długoterminowe postrzeganie inwestycji. Obecnie funkcjonujący system oparty na ZUS nie rozwiąże problemów, które mogą pojawić się w przyszłości - powiedziała Małgorzata Zaleska.
Prezes GPW podtrzymała, wyrażoną podczas Konferencji Izby Domów Maklerskich kilka dni temu w Bukowinie, gotowość do stworzenia wspólnie z całym rynkiem kapitałowym i z administracją rządową strategii rozwoju rynku kapitałowego. Jej zdaniem, ta strategia powinna wpisywać się w szerszą politykę gospodarczą rządu.
- Chcemy, żeby giełda była naturalnym liderem, jest deklaracja ze strony środowiska, że będziemy wspólnie pracować - powiedziała.
KOMENTARZ INTERII
Rozwiązanie jest proste i czeka na wprowadzenie od wielu lat. To likwidacja podatku Belki - szkodliwej daniny, która w tej formie, co teraz, uniemożliwia rozwój rynku kapitałowego i jest podyktowana czystym fiskalizmem.
Krzysztof Mrówka
Sprawdź: PROGRAM PIT 2015