GPW wyklucza możliwość wrogiego przejęcia
Prezes GPW wyklucza możliwość przejęcia warszawskiej giełdy przez giełdę w Wiedniu. "Możliwe są różne warianty i będziemy nad nimi pracować, ale na pewno mogę wykluczyć taką możliwość, żeby giełda wiedeńska mogła przejąć giełdę w Warszawie" - poinformował dziennikarzy prezes GPW Adam Maciejewski.
Zdaniem Pawła Tamborskiego, wiceministra skarbu, jedną z możliwości rozwoju GPW mogłoby być poszukiwanie aliansu strategicznego nie tylko regionalnego, ale również globalnego.
"W kontekście takich poszukiwań giełda wiedeńska wydaje się naturalnym wariantem" - powiedział dziennikarzom Tamborski.
Tamborski pytany o to, jak mogłaby wyglądać ewentualna współpraca giełdy warszawskiej i wiedeńskiej, wskazał na różnego rodzaju synergie kosztowe, a także działania zwiększające płynność i zainteresowanie inwestorów tymi rynkami.
Na pytanie, czy możliwe są powiązania kapitałowe miedzy obiema giełdami, odpowiedział, że na razie jest za wcześnie na takie rozważania.
Pomysł współpracy obu giełd zyskał również poparcie KNF. "Oceniamy, że współpraca obu giełd to dobry pomysł, ale wszystkie rozmowy są na bardzo wczesnym etapie" - powiedział wcześniej szef KNF Andrzej Jakubiak.
_ _ _ _
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie druga w Europe pod względem liczby debiutów - wynika z najnowszej ankiety firmy doradczej PwC.
Wartość pierwotnych ofert publicznych na najważniejszych parkietach europejskich, w pierwszym kwartale tego roku wyniosła 3,2 mld euro. Stanowi to wzrost o 40% wobec samego okresu roku poprzedniego. Natomiast w porównaniu z czwartym kwartałem 2012 wartość ta była niższa o 60 procent. Autorzy raportu zaznaczają jednak, że z reguły pierwsze miesiące roku charakteryzują się niższą aktywnością.
Od stycznia do końca marca na giełdę w Warszawie weszło 13 spółek - 12 na NewConnect oraz 1 na rynek główny. Łączna wartość IPO wyniosła 60 mln euro, z czego aż 57 mln euro stanowiła oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości. Drugą i trzecią największą ofertą w Warszawie były IPO spółek z rynku alternatywnego - Medica Pro Familia oraz Setanta Finance Group.