GPW z nową strategią. "Ambicja rosnącej dywidendy" i budowa wartości

Warszawska giełda ma nową strategię. Rada nadzorcza GPW zatwierdziła w środę strategiczne kierunki rozwoju grupy kapitałowej GPW na lata 2025-2027. Składają się na nie cele finansowe - a także działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego w Polsce i budowy wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie to także spółka akcyjna założona przez Skarb Państwa, która jest operatorem stołecznego parkietu. Jako taka, GPW ma też własną strategię finansową. Została ona właśnie zaktualizowana. Z dokumentu grupy GPW dowiadujemy się, że średniorocznie jej przychody mają rosnąć o 6-8 proc. w latach 2024-2027. Wskaźnik ROE (oznaczający efektywność wykorzystania kapitałów własnych) ma wynosić w przybliżeniu 18 proc. w 2027 r.

GPW, która sama jest notowana na warszawskim parkiecie, zapowiada "przegląd projektów niekluczowych" oraz "koncentrację na działalności związanej z rynkiem finansowym i towarowym, a także podejmowanie dalszych działań na rzecz optymalizacji kosztowej i procesowej".

Reklama

GPW chce hojniej dzielić się zyskiem, skorzysta Skarb Państwa

Spółka GPW chce też wypłacać dywidendę - to ważne z punktu widzenia Skarbu Państwa, który będzie uczestniczył w zyskach spółki. W perspektywie do 2027 roku GPW planuje kontynuację polityki dywidendowej z ambicją rosnącej dywidendy. Intencją zarządu GPW jest rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłat dywidend na poziomie 60-80 proc. skonsolidowanego zysku netto grupy GPW za dany rok obrotowy.

GPW

42,0000 -0,2000 -0,47% akt.: 09.12.2024, 17:51
  • Otwarcie 42,3000
  • Max 42,4500
  • Min 41,8000
  • Kurs odniesienia 42,2000
  • Suma wolumenu 48 734
  • Suma obrotów 2 051 065,0000
  • Widełki dolne 38,1000
  • Widełki górne 46,5000
Zobacz również: CASPAR AIGAMES YOLO

Przypomnijmy, że dotychczasowa polityka dywidendowa GPW zakładała wypłatę dywidendy "stosownie do rentowności i możliwości finansowych GPW", na poziomie powyżej 60 proc. przypadającego akcjonariuszom GPW skonsolidowanego zysku netto grupy kapitałowej GPW za dany rok obrotowy, skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych.

W 2023 roku GPW wypłaciła dywidendę w wysokości 3 zł na akcję (79,9 proc. zysku).

Jak podano, filary strategii grupy GPW opierają się na rozwoju rynku kapitałowego oraz na budowie wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy.

GPW chce działać na rzecz rozwoju polskiego rynku kapitałowego

Jeśli chodzi o rozwój polskiego rynku kapitałowego, to zarząd Giełdy zakłada proaktywne działania na rzecz rozwoju rynku kapitałowego we współpracy z jego uczestnikami, wzrost liczby firm pozyskujących kapitał przez giełdę oraz aktywne wsparcie emitentów, zwiększenie i aktywizację krajowej bazy inwestorów indywidualnych, wsparcie edukacji finansowej, promocję i budowę zaufania dla rynku kapitałowego, a także aktywną rolę w kształtowaniu regulacji rynkowych. 

Właśnie zwiększenie zainteresowania inwestora indywidualnego rynkiem kapitałowym było postulatem, który wybrzmiewał najmocniej w komentarzach ekspertów, których Interia pytała o to, co powinno znaleźć się w nowej strategii GPW.

Giełda stawia na rozwój oferty produktowej i usług

Pod kątem budowania wartości dla akcjonariuszy i interesariuszy, GPW chce rozwijać portfel nowoczesnych usług i produktów, wzmacniać działania w ramach zrównoważonego rozwoju, poprawiać efektywność kosztową i procesową oraz wzmacniać synergie w grupie dzięki platformom technologicznym.

GPW planuje także zwiększenie udziału przychodów powtarzalnych i przyspieszenie wzrostu poprzez strategiczne partnerstwa (w obszarach takich jak fintech, dane finansowe czy ESG) oraz fuzje i przejęcia. "Głównym celem strategii M&A (z ang. mergers and acquisitions - fuzje i przejęcia - red.) jest selektywne poszukiwanie potencjalnych przejęć na rynku usług i produktów finansowych, które wykazują jasną synergię ze strategicznymi kierunkami rozwoju GPW" - wskazał zarząd Giełdy.

GPW zakłada ponadto wsparcie płynności akcji małych i średnich spółek, a także zwiększenie dostępności analiz i informacji o spółkach notowanych. Planowane jest rozszerzenie Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego; ułatwienie i wsparcie w zakresie realizacji wymogów regulacyjnych, w tym stworzenie centrum kompetencyjnego ESG; wsparcie emitentów w komunikacji z inwestorami: organizacja konferencji i spotkań inwestorskich, a także inicjatywy promujące długoterminowe zaangażowanie inwestorów indywidualnych, w tym wsparcie w budowie programów lojalnościowych.

Warszawa ma stać się "regionalnym i europejskim centrum finansowym"

GPW ma też ambicję wzrostu roli Warszawy jako regionalnego i europejskiego centrum finansowego. Warszawska giełda chce podejmować działania na rzecz multi-listingu (czyli notowania na więcej niż jednym parkiecie - red.) emitentów na giełdach w regionie, a także budować płynność i ułatwiać dostęp dla inwestorów do regionalnych rynków.

GPW zapowiada również rozwój oferty produktowej ETF i promowanie instrumentów opartych o krajowe aktywa, wsparcie we wprowadzaniu rozwiązań REIT stanowiących alternatywę dla inwestowania w nieruchomości oraz notowanie obligacji i listów zastawnych o parametrach dostosowanych do inwestorów detalicznych.

Podczas prezentacji strategii GPW na konferencji prasowej w czwartek 28 listopada o roli i misji Giełdy mówili m.in. minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski i szef Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski. Ten ostatni zaapelował m.in. o to, aby Giełda budowała swoje "soft power" jako centrum kompetencyjne w zakresie rynku kapitałowego. - Potencjał intelektualny skupiony wokół Giełdy będzie, moim zdaniem, bezcenny (...) dla odpowiedniego wypracowania głosu Polski, które toczą się w dyskusjach na poziomie unijnym i na poziomie globalnym.

Minister aktywów państwowych Jakub Jaworowski przypomniał, że jego resort ogłosił wczoraj dobre praktyki w zakresie nadzoru, które są zbieżne z misją i działaniem giełdy w zakresie oddziaływania na uczestników rynku. W tym kontekście mówił też o notowanych na GPW spółkach Skarbu Państwa. - W ostatnich latach ten ład korporacyjny (...) w tych spółkach z udziałem Skarbu Państwa nie był, delikatnie mówiąc, najwyższych lotów - mówił minister. - Na pewno moją ambicją jest, żeby to zmieniać (...) na pewno będziemy nad tym pracować.

Nawiązując do raportu Mario Draghiego, Jaworowski stwierdził też, że Giełda zyskałaby na pewnej deregulacji - tak, aby więcej spółek mogło sięgnąć po kapitał z Giełdy. - Ten kierunek wydaje mi się właściwy w dalszym rozwoju rynków kapitałowych - powiedział.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: GPW | strategia | Giełda warszawska | rynek kapitałowy | Jakub Jaworowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »