Grad o zainteresowaniu inwestorów branżą chemiczną

Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że zainteresowanie inwestorów spółkami chemicznymi jest dużo większe, niż na początku światowego kryzysu finansowego, który nie ominął również branży chemicznej. Dodał, że inwestorzy szukają przejęć w tym sektorze.

Minister skarbu Aleksander Grad uważa, że zainteresowanie inwestorów spółkami chemicznymi jest dużo większe, niż na początku światowego kryzysu finansowego, który nie ominął również branży chemicznej. Dodał, że inwestorzy szukają przejęć w tym sektorze.

- Widać, że dzisiaj inwestorzy branżowi zaczynają szukać możliwości przejęć i akwizycji w sektorze chemicznym. Ale samo zainteresowanie inwestorów spółkami chemicznymi nie musi oznaczać, że na pewno będą dobre oferty - podkreślił w rozmowie z PAP szef resortu skarbu.

Zaznaczył, że w sektorze chemicznym należy rozważyć konsolidacje i przejmowanie udziałów przez spółki.

- Wiemy, że jest emisja dedykowana przez Zakłady Azotowe Kędzierzyn do Zakładów Azotowych Tarnów. Tarnów przed podjęciem decyzji musi to przeanalizować od strony biznesowej. Resort skarbu nie będzie się spieszył z uruchamianiem nowego procesu prywatyzacji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W drugiej połowie roku zdecydujemy ostatecznie kiedy i co robimy - wyjaśnił minister skarbu.

Reklama

Nafta Polska, która prowadziła prywatyzację pierwszej grupy chemicznej, poinformowała w połowie maja, że ewentualny powrót do prywatyzacji Ciechu będzie możliwy w ciągu 12 miesięcy.

Prywatyzacja pierwszej grupy chemicznej obejmowała sprzedaż akcji Ciechu oraz Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. W przypadku dwóch ostatnich firm do 12 kwietnia wyłączność na negocjacje miała niemiecka grupa PCC. Przedstawione przez tę firmę propozycje zakupu akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie nie były satysfakcjonujące. Proces ma być wznowiony przez MSP w drugiej połowie br.

Resort skarbu zaprosił natomiast w połowie maja inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup oddzielnie Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police. MSP zamierza sprzedać od 10 do 50,67 proc. ZA Puławy i od 10 do 59,41 proc. ZCh Police. Resort przedłużył inwestorom do 23 lipca termin składania wstępnych ofert. O jego przesunięcie wnioskowali potencjalni inwestorzy. Pierwotnie MSP miało czekać na oferty do 28 czerwca. Inwestorzy mają być poinformowani o decyzji ministra skarbu w sprawie rozpatrzenia złożonych ofert wstępnych do 30 sierpnia.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »