Reklama

Greckie akcje liderami wzrostów

O tym, jak optymistyczne nastroje towarzyszyły ostatnio inwestorom na światowych rynkach może świadczyć fakt, że w ciągu minionego miesiąca najmocniej na wartości zyskały indeksy giełd greckiej (20 proc.) i hiszpańskiej (17 proc.).

We wtorek Bank Rezerwy Australii, który jako pierwszy spośród banków centralnych najbardziej rozwiniętych gospodarczo państw świata rozpoczął zacieśnianie polityki pieniężnej, podjął decyzję zgodną z oczekiwaniami ekonomistów. Stopy procentowe pozostały na dotychczasowym poziomie (4,5 proc.), natomiast bieżące dane odzwierciedliły obawy ekspertów o siłę ożywienia gospodarczego. Sprzedaż detaliczna wzrosła wolniej od prognoz (+0,2 proc. m/m, oczekiwano +0,4 proc. m/m), a na rynku nieruchomości, który był głównym źródłem inflacyjnych niepokojów banku centralnego, zamiast wzrostu pozwoleń na budowy odnotowano spadek.

Reklama

W Japonii inwestorzy reagowali przede wszystkim na wczorajsze dobre dane z USA. NIKKEI zyskał na wartości 1,3 proc., ale w przeciwieństwie do amerykańskiego S&P500, który w poniedziałek znalazł się powyżej tegorocznych wyjściowych poziomów pierwszy raz od połowy maja, japoński indeks, aby znaleźć się powyżej kreski ma do pokonania spory dystans (ok. 8 proc.). Na rynku walutowym euro przebiło w poniedziałek z impetem opór leżący tuż powyżej poziomu 1,30 USD i wtorek przed rozpoczęciem sesji w Europie kurs wspólnej waluty bronił się przed korektą dryfując na wysokości 1,317 USD.

Najważniejszymi danymi ze Starego Kontynentu będą dzisiaj informacje o zmianach cen producentów i ciąg dalszy publikacji wyników kwartalnych. Natomiast za oceanem zaprezentowana zostanie garść danych makroekonomicznych. Kluczowe będą te o zarobkach gospodarstw domowych w USA oraz o sprzedaży nieruchomości na rynku wtórnym, która po wycofaniu rządowych dopłat spadła do najniższych poziomów w historii. Ponadto analitycy spodziewają się spadku zamówień w fabrykach, co może nieco ostudzić nastroje inwestorów. Na GPW główne indeksy rozpoczęły notowania w okolicy wczorajszych poziomów zamknięcia.

Łukasz Wróbel

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu, zapytaj doradcy OpenFinance

Niniejszy dokument jest materiałem informacyjnym. Nie powinien być rozumiany jako materiał o charakterze doradczym oraz jako podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji i mogą ulec zmianie bez zapowiedzi. Open Finance nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »