Multimiliarder ostrożnie inwestuje na giełdzie. Rekordowa rezerwa gotówkowa
Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Warrena Buffetta, dysponuje rekordowo dużymi rezerwami gotówkowymi. Taki jest efekt wielkiej wyprzedaży akcji wynikającej z przekonania, że na amerykańskiej giełdzie niewiele jest teraz okazji inwestycyjnych. Mimo to "Wyrocznia z Omaha" w ostatnich miesiąca lokował kapitał w starannie wybranych spółkach.
- Buffett lubi powtarzać, że gromadzi tylko takie akcje, których nie ma zamiaru sprzedać nigdy lub przynajmniej przez bardzo długi czas.
- Multimiliarder apeluje do niedoświadczonych inwestorów, by nie angażowali kapitału w przedsięwzięcia, których nie rozumieją. Równie dobrze mogliby zanieść pieniądze do kasyna.
- Tegoroczne inwestycje Warrena Buffetta to przede wszystkim: Domino’s Pizza, Occidental Petroleum i VeriSign.
Na początku maja świat dowiedział się, że legendarny inwestor giełdowy, 94-letni Warren Buffett z końcem tego roku przechodzi na emeryturę. Na stanowisku dyrektora generalnego Berkshire Hathaway zastąpi go obecny wiceprezes, 62-letni Greg Abel. Nie ulega jednak wątpliwości, że Buffett, znany jako "Wyrocznia z Omaha", ciągle jest aktywnym inwestorem i będzie nim także w drugim półroczu 2025 roku.
Kilkadziesiąt lat temu Warren Buffett zaczął przekształcać firmę Berkshire, która w punkcie wyjścia była upadającym producentem tekstyliów, a dziś jest finansowym molochem wartym 1,16 biliona dolarów. Sędziwy inwestor kilka tygodni temu oznajmił, że nie ma zamiaru sprzedać ani jednej akcji Berkshire Hathaway - postanowił, że zostaną rozdane.
Inwestycyjną strategią Buffetta jest poszukiwanie firm o solidnych fundamentach i wysokiej rentowności, takich, które regularnie osiągają zyski i wypłacają dywidendy. Multimiliarder lubi powtarzać, że gromadzi tylko takie akcje, których nie ma zamiaru sprzedać nigdy lub przynajmniej przez bardzo długi czas. Jedną z żelaznych zasad Buffetta jest zalecenie: trzymaj papiery wybranej spółki nawet wtedy, gdy mają one gorszy dzień lub miesiąc i pamiętaj, że akcje od czasu do czasu muszą tanieć, by stać się dobrymi okazjami inwestycyjnymi.
Jednak już ponad rok temu Buffett podkreślał, że na rynku amerykańskim takich dobrych okazji nie jest wiele. Bez wątpienia legendarny inwestor brał pod uwagę wskaźnik, któremu przed laty nadano nazwę Buffett Indeks. Jest to relacja kapitalizacji rynkowej do PKB. Już w październiku 2024 roku dla spółek z Wall Street przekroczyła ona 200 proc., co jest świadectwem przewartościowania rynku. Buffett jest bowiem zdania, że inwestowanie można uznać za bezpieczne przy wskaźniku poniżej 100 proc.
W odpowiedzi na ten niedobry trend Berkshire Hathaway zwiększył rezerwy gotówkowe, przygotowując się na potencjalne okazje inwestycyjne w przyszłości. Na koniec pierwszego kwartału 2025 roku holding miał aż 346 miliardów dolarów, także w bonach skarbowych, co stanowiło największą rezerwę w historii spółki.
W samym tylko 2024 roku Warren Buffett sprzedał akcje o wartości 134 miliardów dolarów, a kupił walory zaledwie za 6 miliardów. Nie podważa to jednak faktu, że holding multimiliardera nadal jest wielkim posiadaczem giełdowym. Berkshire Hathaway jest właścicielem ponad 60 firm, w tym ubezpieczyciela Geico, producenta baterii Duracell i sieci restauracji Dairy Queen. Ma także znaczące udziały w takich spółkach jak Apple, Coca Cola, American Express i Bank of America.
W ostatnich miesiącach legendarny inwestor ulokował kapitał m.in. w Domino’s Pizza, Occidental Petroleum, a także zwiększył pozycję w VeriSign. Te firmy mają kilka wspólnych cech - poważną przewagę konkurencyjną, globalną rozpoznawalność marki i zdolność do osiągania dużych zysków bez ponoszenia wysokich nakładów kapitałowych.
Powyższe posunięcia inwestycyjne to dowód, że Warren Buffett cierpliwie czeka z pieniędzmi w portfelu na okazje spełniające jego rygorystyczne kryteria. Kieruje się przy tym zasadą, że lepiej przegapić kilka szans, niż zaangażować się w aktywa zbyt drogie lub ryzykowne. Tu trzeba przypomnieć jeszcze jedną maksymę "Wyroczni z Omaha": nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz. Buffet powtarza, że nikt nie ma racji co do tysięcy firm, powinien natomiast mieć rację co do kilku. Dodaje, że jeśli ktoś inwestuje w rzeczy, o których nie ma pojęcia, to tak jakby zaniósł pieniądze do kasyna.
Berkshire Hathaway od trzech kwartałów dokupuje akcje Domino’s Pizza. Buffett docenia, że spółka rosła przez dekadę, mimo że w tym czasie spadał jej wskaźnik C/Z (cena/zysk). System logistyczny firmy jest sprawny i w czasie pandemii pokazał, jak odporna może być branża gastronomiczna. Domino’s inwestuje w sztuczną inteligencję, roboty i automatyzację zamówień. Notuje 31. z rzędu rok wzrostu sprzedaży w sklepach stacjonarnych na całym świecie i regularnie podwyższa dywidendę dla akcjonariuszy.
Warren Buffett, który przez wiele lat omijał spółki energetyczne, zmienił zdanie i stał się największym udziałowcem Occidental Petroleum. Od 2022 roku Berkshire Hathaway dokupuje akcje tej firmy z wielką regularnością. Doszło do 34 transakcji i nabycia w sumie 27 proc. akcji spółki. W dodatku Buffett ma zgodę regulatora na zwiększenie udziałów do nawet 50 proc. "Wyrocznia z Omaha" jest prawdopodobnie przekonany, że ceny ropy naftowej utrzymają się lub wzrosną w kolejnych latach. Mogą się do tego przyczynić rosnące napięcia na Bliskim Wschodzie.
W ostatnich tygodniach 2024 roku Berkshire Hathaway znacząco, bo do 13,7 proc., zwiększył swoje udziały w VeriSign, spółce specjalizującej się w rejestracji domen internetowych, takich jak .com i .net. Firma odnotowuje imponujące wyniki finansowe. Ma marżę brutto na poziomie 88 proc. i marżę operacyjną wynoszącą 71,25 proc., co plasuje ją w czołówce spółek z indeksu S&P500 pod względem rentowności. W dodatku VeriSign ma niewielu realnych konkurentów w dziedzinie rejestracji domen, co powinno zapewniać firmie wysokie przychody.
Jacek Brzeski