Reklama

Grodno zwiększa wyniki i podpisuje umowę ws. kolejnego przejęcia

Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, w I półroczu roku obrotowego 2018/19 skonsolidowane przychody spółki wzrosły o 21 proc. rok do roku, zysk netto był wyższy 17 proc. rok do roku.

Reklama

Jak wyjaśnia zarząd w raporcie za I półrocze 2018/19 zakończone 30 września, na zwiększenie sprzedaży wpłynęła konsekwentna rozbudowa oferty asortymentowej i usługowej, a także rozwój grupy kapitałowej, w tym wzrost sprzedaży spółki zależnej BaRGo oraz konsolidacja wyników pozostałych podmiotów grupy. Korzystnym czynnikiem była też dobra koniunktura w branży - w okresie kwiecień-wrzesień 2018 r. krajowa sprzedaż hurtowni elektrotechnicznych wykazała wzrost o 18 proc. rdr, natomiast produkcja budowlano-montażowa, zgodnie z danymi GUS, rosła w średnim tempie 20 proc. rdr.

Reklama

Odnotowana sprzedaż przełożyła się na wzrost pozycji wynikowych grupy. Zysk operacyjny za I półrocze wyniósł 3,2 mln zł (+13 proc.), EBITDA 5,5 mln zł (+16 proc.) oraz zysk netto 1,8 mln zł (+17 proc. rdr).

- Za nami solidne I półrocze, pod kątem sprzedaży najlepsze w historii Grodna. Obecnie, zgodnie z naszą strategią, mocno skupiamy się na zdobywaniu rynku, stąd przychody wykazują wyższą dynamikę od pozycji wynikowych. Niemniej same wyniki grupy również nas zadowalają i są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zostały wypracowane m.in. dzięki udanej konsolidacji spółek zależnych BaRGo i El-Corte, co potwierdza nasze zdolności w zakresie integracji rynku - komentuje Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno SA.

Grodno bliskie przejęcia kolejnej sieci hurtowni

Konsolidacja rynku poprzez akwizycje jest kluczowym elementem strategii Grodna. 14 grudnia Zarząd poinformował o zawarciu przedwstępnej umowy zakupu 100 proc. udziałów sieci hurtowni elektrotechnicznych Magma. Cena transakcji ma wynieść ok. 20 mln zł, przy czym jej ostateczna wartość uzależniona będzie m.in. od wyniku EBITDA Magmy za 2018 r. Płatność została podzielona na trzy transze, a źródłem jej finansowania będą środki własne Grodna oraz kredyt bankowy.

- Magma to dla nas bardzo atrakcyjny podmiot, posiadający 8 dobrze zorganizowanych hurtowni i szeroką bazę klientów. To przejęcie istotnie zwiększy skalę naszej działalności oraz umocni pozycję grupy. Biorąc pod uwagę nasze wcześniejsze doświadczenie w tego typu transakcjach, jestem przekonany, że integracja tego podmiotu wewnątrz Grupy zakończy się sukcesem i przyniesie cenne efekty synergii - wyjaśnia prezes Andrzej Jurczak.

Spółka zakłada, że podpisanie umowy sprzedaży powinno nastąpić w terminie do 1 miesiąca od daty podpisania umowy przedwstępnej, zastrzegając jednocześnie, że termin ten może ulec zmianie.

Będzie to trzecia duża akwizycja firmy sieciowej przez Grodno i jednoczenie ósme przejęcie w historii spółki.

Opr. MD

Dowiedz się więcej na temat: Grodno S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »