Reklama

Gwałtowna przecena akcji giganta, zwolni tysiące osób

Telekomunikacja Polska przewiduje głęboki spadek przychodów w 2013 r., który będzie spowodowany obniżkami stawek MTR oraz wojną cenową w segmencie komórkowym - poinformowała TP SA w komunikacie. W 2013 roku grupa wyda na inwestycje poniżej 2 mld zł.

- Na podstawie obecnie dostępnych informacji przewidujemy głęboki spadek przychodów Grupy w 2013 roku, w wyniku obniżek stawek MTR oraz niekorzystnego wpływu trwającej w segmencie komórkowym wojny cenowej - powiedział, cytowany w komunikacie, Jacques de Galzain, członek zarządu TP SA ds. finansów.

Dodał, że grupa zamierza znacząco przyspieszyć działania oszczędnościowe. - Nie wykluczamy outsourcingu części aktywności podmiotom zewnętrznym i zbycia składników majątku jako środków do poprawy efektywności - wyjaśnił. TP SA wyda w 2013 roku na inwestycje mniej niż 2 mld zł, a w przyszłości ograniczy nakłady inwestycyjne do około 12-13 proc. przychodów. - Planujemy przeznaczyć środki na nabycie pasma częstotliwości, które ma kluczowe znaczenie dla naszej przyszłości - podał Jacques de Galzain. - Jesteśmy w pełni zdeterminowani, by zachować silną strukturę finansową poprzez utrzymanie wskaźnika zadłużenia netto poniżej 40 proc. oraz wskaźnika zadłużenia netto do EBITDA poniżej 1,5 - dodał.

Reklama

Zarząd TP SA poinformował, że przyjął nowy średniookresowy plan działań. Grupa planuje m.in. objąć usługami konwergentnymi około 50 proc. klientów w segmencie post-paid, wobec około 1 proc. obecnie. - Usługi te będą dostarczane klientom za pośrednictwem nowoczesnej sieci sprzedaży i dystrybucji, która zapewni jednolitą obsługę we wszystkich kanałach kontaktu z klientem - napisano w komunikacie. Ponadto grupa dokona przeglądu alokacji zasobów w celu wypracowania bardziej efektywnego i elastycznego modelu biznesowego, lepiej dostosowanego do otoczenia rynkowego.

Telekomunikacja Polska spodziewa się, że spadek wartości rynku usług mobilnych w 2013 roku będzie silny. Spółka oczekuje również słabszego spadku w 2014 roku, spodziewa się stabilizacji dopiero w 2015 r. - poinformował podczas telekonferecji prezes TP, Maciej Witucki. "Przyglądamy się wpływowi ofert nielimitowanaych i rocznie taki wpływ wynosi kilkaset milionów złotych. Jeżeli dodamy do tego obniżki MTR, które obniżą wartość rynku w tym roku o 2,7 mld zł to widac jak duży będzie spadek rynku. Spodziewamy się również dalszego spadku rynku w 2014 roku" - powiedział prezes."Stabilizacja rynku naszym zdaniem nastąpi w 2015 r." - dodał. W całym 2012 roku przychody TP SA z telefonii komórkowej wyniosły 7,478 mld zł wobec 7,706 mld zł w analogicznym okresie roku poprzedniego. Spadły tym samym o 3 proc.

Sprawdź bieżące notowania akcji TP SA

Wyniki

Zysk netto grupy TP SA w czwartym kwartale 2012 roku wyniósł 51 mln zł wobec 358 mln zł raportowanego wyniku rok wcześniej - poinformowała spółka w raporcie kwartalnym. Analitycy spodziewali się średnio 133 mln zł zysku w IV kw. 2012 roku.

Zysk netto TP SA w całym 2012 roku wyniósł 855 mln zł i był o 55,4 proc. niższy od ubiegłorocznego.

Przychody telekomu w czwartym kwartale 2012 roku zmniejszyły się rdr o 6,4 proc. do 3,484 mld zł wobec 3,45 mld zł konsensusu. W całym roku spadek przychodów sięgnął 4,1 proc. i okazał się zgodny z prognozami zarządu, który przewidywał że całoroczne przychody telekomu spadną o 4-5 proc. "Spadek przychodów był spowodowany przede wszystkim obniżkami stawek za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych - w lipcu 2011 roku oraz w lipcu 2012 roku" - napisano w raporcie.

- Oprócz zmian regulacyjnych niekorzystny wpływ na przychody miały także strukturalny proces wypierania telefonii stacjonarnej przez telefonię mobilną oraz rosnąca konkurencja cenowa na rynku komórkowym - dodano.

Skorygowana EBITDA w czwartym kwartale wyniosła 1,003 mld zł wobec 1,037 mld zł raportowanego zysku rok wcześniej i wobec 1,101 mld zł konsensusu. W całym 2012 roku skorygowana EBITDA Telekomunikacji Polskiej wyniosła 4,84 mld zł, czyli spadła o 8,9 proc. w ujęciu rok do roku. Marża EBITDA grupy w czwartym kwartale wyniosła 28,8 proc. wobec 33,5 proc. rok wcześniej. W całym ubiegłym roku marża wyniosła 34,2 proc. i zawarła się w dolnej granicy szacunków zarządu na poziomie 34-36 proc.

"Spadek przychodów (z wyłączeniem wpływu regulacji) spowodował uszczuplenie EBITDA o 356 mln zł. Jednocześnie wprowadzenie nielimitowanych planów taryfowych przyczyniło się do wzrostu ruchu poza siecią, co pociągnęło za sobą wzrost kosztów połączeń międzysieciowych o 89 mln zł" - podała TP w raporcie.

Zysk operacyjny w IV kwartale 2012 roku (według wyliczeń PAP) wyniósł 189 mln zł wobec 199 mln zł raportowanego wyniku rok wcześniej i 278 mln zł konsensusu. Wolne przepływy pieniężne netto w czwartym kwartale wyniosły 509 mln zł, natomiast w całym roku, z wyłączeniem zapłaty 550 mln euro na rzecz DPTG, osiągnęły 1,542 mld zł, i były zbieżne z prognozą spółki, która zakładała przepływy w zakresie 1,5-1,6 mld zł.

Spółka podała w raporcie, że planuje wygenerować w 2013 roku organiczne przepływy pieniężne w wysokości ponad 800 mln zł.

Poniżej wyniki TP SA w czwartym kwartale 2012 roku i ich odniesienie do konsensusu PAP.

mln zł   IV kw. '12 konsensus PAP różnica
zysk netto     51      133  -61,7%
EBIT        189      278  -32,0%
EBITDA      1003      1101  -8,9%
przychody     3484      3447   1,1%
      IV kw. '12  IV kw. '11 * różnica
zysk netto     51      358  -85,8%
EBIT        189      199  -5,0%
EBITDA      1003      1037  -3,3%
przychody     3484      3724  -6,4%

* Wyniki raportowane

Zmiany w grupie

Telekomunikacja Polska połączy się ze swoją spółką zależną Polską Telefonią Komórkową - Centerte. Jak napisano w komunikacie, planowane połączenie ma na celu zintegrowanie w ramach jednego podmiotu głównych atutów, którymi dysponuje obecnie Orange Polska. "Połączenie obu spółek przyczyni się w szczególności do: umocnienia wiodącej pozycji na kluczowych rynkach, przy wykorzystaniu konwergencji, rozwoju infrastruktury umożliwiającego zaoferowanie klientom konwergentnych rozwiązań technologicznych, wspierającego przewidywany znaczny wzrost wolumenu transmisji danych, dalszego ujednolicenia obsługi klienta, stosownie do konwergentnej oferty usług, oszczędności kosztowych, poprzez wzrost efektywności operacyjnej, integrację i uproszczenie procesów połączonego podmiotu" - dodano.

PTK Centertel świadczy usługi telefonii komórkowej, w tym usługi trzeciej generacji w standardzie UMTS oraz usługi oparte na technologii CDMA.

Dywidenda

Zarząd Telekomunikacji Polskiej będzie rekomendował wypłatę 0,50 zł dywidendy na akcję za 2012 rok - poinformowała spółka w komunikacie. Podczas telekonferencji prezes Maciej Witucki poinformował, że przy korzystnych warunkach rynkowych spółka może wypłacić również dywidendę zaliczkową. "W obliczu znaczącej i rosnącej zmienności rynku, jak również niepewnych, istotnych wypływów pieniężnych, w tym inwestycji w częstotliwości 4G, oraz dążąc do zachowania solidnego bilansu grupy, zarząd zobowiązuje się do podstawowego wynagrodzenia dla akcjonariuszy w kwocie 50 groszy na akcję, które zostanie wypłacone w lipcu 2013 r. w formie zwykłej dywidendy pieniężnej" - podano w komunikacie. W październiku Zarząd TP SA zapowiadał 1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 rok. Prezes TP poinformował podczas telekonferencji, że spółka może wypłacić również dywidendę zaliczkową, jeżeli sprzyjać będą warunki rynkowe.

- Dzisiaj zobowiązujemy się do wypłaty podstawowej w wysokości 0,5 zł na akcję, ale pozostajemy otwarci na potencjalne dodatkowe działania, jeżeli sytuacja rynkowa i makro na to pozwoli - powiedział Maciej Witucki.

TP SA uruchomiła proces sprzedaży WP

Telekomunikacja Polska uruchomiła proces sprzedaży portalu Wirtualna Polska, przygląda się też mniejszych spółkom zależnym - poinformował podczas telekonferencji prezes TP, Maciej Witucki.

- Uruchomiliśmy proces sprzedaży Wirtualnej Polski, również mniejsze spółki zależne przeglądamy i będziemy tu pewnie sprzedawać, tudzież zlecać na zewnątrz część naszych usług - powiedział prezes. - Wybraliśmy już doradców w procesie sprzedaży WP - dodał.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »