Gwiazda giełdy świeci coraz jaśniej. Gigantyczny wzrost cen akcji
Producent chipów Nvidia, który od dłuższego już czasu bryluje na amerykańskiej giełdzie, pobił historyczny rekord. Akcje spółki przebiły po raz pierwszy poziom 1 tys. dolarów w handlu pozasesyjnym. To efekt osiągnięcia lepszych od oczekiwań wyników finansowych w I kwartale 2024 roku.
Po ogłoszeniu wyników, ambitnych prognoz na drugi kwartał, podniesieniu dywidendy oraz splicie akcji w stosunku 10:1, akcje Nvidii w handlu pozasesyjnym rosną ponad 6 proc.
"Podział akcji i zwiększenie dywidendy to oznaka zaufania Nvidii do jej perspektyw wzrostu. Wyniki spółki podtrzymały mocną kondycję firmy, a także utwierdziły ją jako prawdziwego lidera wyścigu technologicznego związanego z rozwojem AI. Szerokie wykorzystanie jej produktów, od gier i grafiki po samochody autonomiczne i centra danych, sprawia, że przed spółką dalej prezentują się mocne perspektywy wzrostu, szczególnie, że wraz z kolejnymi raportami firma udowadnia, że potrafi dbać zarówno o dynamiczny rozwój przychodów, jak i o poprawę marż" - napisali analitycy XTB.
"Popyt na układy GPU firmy Nvidia pozostaje rozgrzany do białości. Wyniki te prawdopodobnie wystarczą, aby zaspokoić apetyty inwestorów i uspokoić rynek, że inwestycje w sztuczną inteligencję nie odnotowały jeszcze spowolnienia" - dodał Logan Purk, analityk w Edward Jones.
Skorygowany zysk Nvidii na akcję wyniósł 6,12 USD, a rynek szacował go na 5,59 USD na jedną akcję.
Przychody koncernu w pierwszym kwartale wyniosły 26,04 mld USD, podczas gdy rynek liczył na 24,65 mld USD. To wzrost o 262 proc. w skali roku.
Wśród segmentów najlepiej dalej radzi sobie segment Data Center, którego przychody wzrosły do 22,56 mld USD i przebił oczekiwania rynku o 6,78 proc. Lepsze wyniki Nvidia osiągnęła także w Gamingu, drugim najważniejszym segmencie przychodów, w którym zaraportowała wynik 2,64 mld USD (o 1,17 proc. wyżej od konsensusu).
Spółka odnotowała zysk netto za pierwszy kwartał w wysokości 14,81 mld USD, w porównaniu z 2,04 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku.
Poza wyższymi przychodami spółce udało się także zaraportować lekko niższe od prognoz wydatki operacyjne, co przełożyło się na mocną poprawę marż w ujęciu r/r (marża brutto wzrosłą o 12,1 pkt proc. do 78,9 proc.). W efekcie spółka osiągnęła zysk operacyjny w wysokości 18 mld USD, co stanowi o 492 proc. wyższy wynik niż w poprzednim roku.
Nvidia przewiduje, że w drugim kwartale (rok obrotowy spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym) osiągnie 28 mld USD (+/- 2 proc.), co przewyższa rynkowe prognozy zakładające 26,8 mld USD. Prognozowana marża brutto waha się w przedziale od 74,8-75,5 proc., a na cały rok obrotowy spółka przewiduje wartości ok. 75 proc. Przewidywany wzrost wydatków operacyjnych w całym roku ma wynieść ok. 40 proc., a w drugim kwartale w Nvidii spodziewają się wydatków wynoszących ok. 4 mld USD.
W związku z rekordowymi wynikami i optymistycznymi prognozami na przyszłość, Nvidia ogłosiła 10-krotny podział akcji oraz zwiększenie wypłaty dywidendy. Podział akcji nastąpi 7 czerwca 2024 r., a wypłata dywidendy zostanie zwiększona o 150 proc. do 0,10 USD, co po podziale będzie oznaczało 0,01 USD na akcję.
Największą i najważniejszą działalnością firmy jest sprzedaż centrów danych, która obejmuje chipy AI, a także wiele dodatkowych części potrzebnych do obsługi dużych serwerów AI.
Nvidia poinformowała, że jej kategoria centrów danych wzrosła o 427 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem poprzedniego roku do 19,4 miliarda dolarów. Dyrektor finansowy Nvidii, Colette Kress, powiedziała w oświadczeniu, że było to spowodowane dostawami procesorów graficznych firmy "Hopper", w tym procesora graficznego H100.
Nvidia podkreśliła również wysoką sprzedaż swoich części sieciowych, które są coraz ważniejsze, ponieważ firmy budują klastry dziesiątek tysięcy chipów, które muszą być połączone. Nvidia poinformowała, że ma 3,2 miliarda dolarów przychodów z sieci, głównie z produktów Infiniband, czyli ponad trzykrotnie więcej niż w zeszłym roku.
Nvidia, zanim stała się czołowym dostawcą dla dużych firm budujących sztuczną inteligencję, była znana przede wszystkim jako firma produkująca sprzęt do gier 3D. Przychody firmy z gier wzrosły w ciągu kwartału o 18 proc. do 2,64 mld USD.
Raport Nvidii pojawia się około rok po tym, jak firma po raz pierwszy zasygnalizowała inwestorom, że wkrótce rozpocznie okres gwałtownego wzrostu napędzanego popytem na chipy sztucznej inteligencji ze strony firm takich, jak Google, Microsoft, Meta, Amazon i OpenAI.
Akcje Nvidii wzrosły ponad trzykrotnie od czasu, gdy firma ogłosiła wyniki za pierwszy kwartał fiskalny w zeszłym roku i przedstawiła zaskakująco mocne prognozy na drugi kwartał.
Począwszy od drugiego kwartału roku fiskalnego, Nvidia zmierzy się z trudnymi porównaniami rok do roku. Analitycy spodziewają się, że ekspansja biznesu spółki spadnie poniżej 100 proc. w kwartale kończącym się 30 czerwca i znacznie spowolni w kolejnych dwóch okresach.