Reklama

INTER RAO Lietuva publikuje prospekt i rozpoczyna ofertę publiczną

INTER RAO Lietuva, grupa działająca na rynkach energetycznych w republikach bałtyckich i jeden z największych niezależnych dostawców energii na Litwie, opublikował prospekt emisyjny i rozpoczyna ofertę publiczną akcji w Polsce i na Litwie. Debiut na GPW, która będzie jedynym rynkiem obrotu akcjami spółki, planowany jest około 18 grudnia 2012 roku.

- Zdecydowaliśmy się na debiut w Warszawie ze względu na wiodącą pozycję GPW w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Po raz pierwszy regionalni i międzynarodowi inwestorzy będą mieli okazję zaangażowania się w dynamicznie zmieniający się rynek energetyczny republik bałtyckich. Z kolei spółka zyska dostęp do rynku kapitałowego i zrobi krok w kierunku zdobycia pozycji lidera na rynku energetycznym w regionie - mówi Jonas Garbaravičius, członek Rady Nadzorczej INTER RAO Lietuva. - Jednym z elementów naszej strategii jest rozpoczęcie handlu na giełdzie energii w Warszawie, a w dłuższej perspektywie import energii do Polski oraz jej sprzedaż odbiorcom końcowym. Za debiutem na GPW przemawiają zarówno pozycja giełdy w regionie, jak i nasza strategia, która daje nam możliwości dalszego wzrostu - dodaje Garbaravičius.

Reklama

Prospekt został zatwierdzony 23 listopada przez Litewski Bank Centralny, a Komisja Nadzoru Finansowego została zawiadomiona o zatwierdzeniu.

Firma inwestycyjna Orion Securities jest oferującym i doradza spółce w kwestiach finansowych, a Baker & McKenzie i LAWIN są doradcami prawnymi.

Struktura oferty

Oferta INTER RAO Lietuva obejmuje do 4 milionów akcji sprzedawanych przez Scaent Baltic, litewską firmę inwestycyjną. Oferowane akcje stanowią 20 proc. kapitału spółki i mniejszą część akcji posiadanych przez Scaent Baltic.

Oferta składa się z oferty publicznej skierowanej do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych na Litwie i w Polsce, jednocześnie akcje sprzedawane są w ramach oferty prywatnej (private placement) zagranicznym inwestorom instytucjonalnym. Oferta nie jest podzielona na transze.

Harmonogram oferty

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje od 27 listopada do 7 grudnia. Inwestorzy będą zapisywać się na akcje spółki po cenie maksymalnej wynoszącej 6,55 euro lub ekwiwalencie ceny maksymalnej w złotych wynoszącym 26,92 zł. Ostateczna cena oferowanych akcji zostanie ustalona i ogłoszona do około 10 grudnia i będzie taka sama zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Pozostałe środki zostaną zwrócone inwestorom w ciągu 7 dni roboczych od dnia rozliczenia ofert.

Przewidywany harmonogram oferty*

27 listopada - 7 grudnia 2012 r. (do godziny 17.00 CET) - zapisy dla inwestorów indywidualnych

5 - 7 grudnia 2012 r. (do godziny 17.00 CET) - proces budowy księgi popytu i zapisy dla inwestorów instytucjonalnych

10 grudnia 2012 r. lub zbliżony termin - ustalenie i ogłoszenie ostatecznej ceny sprzedaży i wstępny przydział akcji

12 grudnia 2012 r. - określenie i ogłoszenie ostatecznej liczby akcji sprzedawanych i przydział akcji inwestorom

13 grudnia 2012 r. lub zbliżony termin - rozliczenie oferty akcji

18 grudnia 2012 r. lub zbliżony termin - debiut na GPW

* Daty dotyczące harmonogramu oferty mogą ulec zmianie

Sposób zapisywania się na akcje

Na akcje INTER RAO Lietuva będzie mógł zapisać się każdy posiadacz konta maklerskiego w Polsce. Zapisy będą przyjmowane za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.orion.lt. Wypełniony formularz należy przesłać do Orion Securities e-mailem: ipo@orion.lt lub faksem: +370 5 231-38-40.

Środki będące iloczynem ceny maksymalnej w euro lub ekwiwalentu ceny maksymalnej w złotych i liczby akcji, na które został złożony zapis, należy wpłacić na podane w formularzu konto w polskim banku.

Ewentualny zwrot środków wynikający z redukcji zapisów lub niższej ceny akcji w ofercie zostanie dokonany w ciągu 7 dni roboczych od dnia rozliczenia oferty na rachunek określony przez inwestora w formularzu.

Akcje zostaną przydzielone inwestorom indywidualnym na ich rachunki inwestycyjne określone w formularzu.

Akcjonariat

Większościowym akcjonariuszem INTER RAO Lietuva kontrolującym 51 proc. akcji jest RAO Nordic OY, fińska spółka zależna INTER RAO UES, czołowego rosyjskiego producenta energii. Pozostałe 49 proc. akcji Spółki jest w posiadaniu litewskiej firmy inwestycyjnej Scaent Baltic.

Po zakończeniu oferty większościowym akcjonariuszem INTER RAO Lietuva pozostanie RAO Nordic. Przy założeniu, że inwestorzy obejmą wszystkie 4 miliony oferowanych akcji udział Scaent Baltic spadnie do 29 proc., a udział nowych inwestorów wyniesie 20 proc.

Dotychczasowych akcjonariuszy obowiązywać będzie roczny zakaz sprzedaży akcji liczony od dnia debiutu. Dodatkowo umowa zawarta pomiędzy głównymi akcjonariuszami, RAO Nordic OY i Scaent Baltic przewiduje, że do końca 2015 roku nie sprzedadzą oni posiadanych przez siebie akcji Spółki bez zgody drugiego akcjonariusza.

Oprac. APG

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »