Inwestorzy branżowi znów zainteresowali się GPW

Blisko 60% giełdowych firm ma już inwestora strategicznego. W tym roku partnerów może pozyskać kilkanaście kolejnych, m.in.: AMS, Elektrim, Apator, Kopex, Wawel i Viscoplast. Również pakiet akcji PKN ORLEN zostanie zaoferowany inwestorowi branżowemu. Nie mniejsze grono spółek samo poszukuje inwestorów: LG Petro Bank, InternetGroup, Apexim, Kompap, Kęty, Stalprofil czy Relpol. Na finiszu poszukiwań są EFL i Clif.

Blisko 60% giełdowych firm ma już inwestora strategicznego. W tym roku partnerów może pozyskać kilkanaście kolejnych, m.in.: AMS, Elektrim, Apator, Kopex, Wawel i Viscoplast. Również pakiet akcji PKN ORLEN zostanie zaoferowany inwestorowi branżowemu. Nie mniejsze grono spółek samo poszukuje inwestorów: LG Petro Bank, InternetGroup, Apexim, Kompap, Kęty, Stalprofil czy Relpol. Na finiszu poszukiwań są EFL i Clif.

Na giełdzie nie tylko ubywa spółek bez strategicznych inwestorów, ale również branż, w których byłyby jeszcze firmy do przejęcia. Między duże koncerny podzielone zostały banki, browary i przetwórnie mięsa. Do przejęcia pozostały jednak jeszcze spółki farmaceutyczne i dystrybutorzy farmaceutyków, producenci słodyczy, wiele firm elektromaszynowych i metalowych oraz pomniejsze budowlane.

- Poszukiwanie inwestorów strategicznych przez spółki giełdowe to nieporozumienie. To one powinny odgrywać rolę przejmującego - uważa Raimondo Eggink z ABN Amro. W Polsce jednak dzieje się tak sporadycznie i to spółki publiczne są wciąż przedmiotem przejęć. Jest to głównie efekt transformacji i wzmożonego procesu prywatyzacji, z jakim mamy do czynienia w kraju. Nie bez znaczenia jest również fakt, że spółki notowane na warszawskiej giełdzie są stosunkowo małe w porównaniu z reprezentantami innych, bardziej rozwiniętych rynków, gdzie inicjatywa częściej należy do firm notowanych.

Reklama

Opinii R. Egginka nie podziela Jacek Lichota z ING BSK Asset Management. Według niego, podstawowy cel wchodzenia na GPW to obok pozyskiwania kapitału właśnie zdobywanie inwestora strategicznego. - Z inwestorem branżowym łatwiej przetrwać, więc nie można się spółkom dziwić, że się do nich garną - podkreśla Jacek Lichota.

Fakt, że mamy do czynienia z takim procesem, według analityka ING BSK AM, może mieć również korzystny wpływ na giełdę, bowiem zachęca inne firmy do wejścia na parkiet. Pozyskiwanie inwestorów nie jest jednak tak jednoznaczne. Pokazuje to sprawa PKN ORLEN. W proteście przeciwko oddawaniu kontroli nad jedną z największych firm polskich zagranicznemu inwestorowi zarząd Nafty Polskiej (dysponującej pakietem akcji PKN ORLEN), zrezygnował ze stanowisk. Jeszcze niedawno o przekazaniu PKN ORLEN w ręce zagranicznego inwestora w ogóle nie było mowy. Skarb Państwa i sama spółka tak przedstawiały sytuację, że do dalszego rozwoju żaden partner nie jest konieczny. Niska wycena na giełdzie sprawiła jednak, iż SP uznał, że bardziej opłaca się sprzedać 18-proc. pakiet akcji inwestorowi niż w otwartej subskrypcji. - To jest częsty powód wprowadzania inwestorów branżowych do spółek giełdowych. Zawsze są oni gotowi zapłacić więcej, np. za akcje nowej emisji, niż inwestor finansowy. Jest to szczególnie ważne w obecnej sytuacji, gdy wyniki spółek nie są najlepsze - podkreśla Robert Sobieraj z DM Banku Handlowego.

Zabiegi wokół cennych aktywów spowodowały, że bliska pozyskania inwestora jest kolejna spółka z WIG20 - Elektrim. Posiadane przez tę firmę większościowe udziały w PTC, operatorze telefonii komórkowej Era, sprawiły, że stołecznym holdingiem zainteresowały się Vivendi i Deutsche Telekom. Francuzi już zresztą zgromadzili nieco ponad 10% kapitału, a według nieoficjalnych informacji mogą mieć ok. 15%. Walce o Elektrim, ale również o inne spółki, sprzyjają obecne kursy akcji. Walor Elektrimu wyceniany jeszcze wiosną ub.r. na ponad 70 zł, obecnie można było kupić za połowę tej ceny. Prawdopodobnie jednym z powodów zaciętej walki o AMS była również rynkowa przecena walorów. Na przejęciu AMS zależało Agorze - ogłosiła dwa wezwania. Zakończyły się one niepowodzeniem. Z właścicielami AMS rozmawiają również trzy zagraniczne firmy medialne. Jedna z nich ogłosiła nawet kontrwezwanie na ofertę Agory. Wysiłki te nie dały jednak efektu. Dotychczasowi właściciele akcji uznali oferty za zbyt niskie i deklarują, że nie zamierzają pozbyć się akcji do przyszłego roku.

Z zainteresowania inwestora zadowolony jest natomiast Kopex. Zarząd liczy np., że nowy partner zagwarantuje spółce udział w reformie i prywatyzacji polskiego górnictwa. Na razie jednak, ze względu na negocjacje z inwestorem, zrezygnowano z uchwalenia nowej emisji akcji. Strategicznego partnera doczekał się także Wawel. W krakowską spółkę zaangażowała się niemiecka firma Gustav F.W. Hamster. Rozmowy z inwestorem branżowym kończy Apator. Wejściem w toruńską spółkę jest zainteresowana jedna z większych zagranicznych grup elektrotechnicznych. Prawdziwa walka wywiązała się natomiast o Viscoplast. Spółką zainteresowany jest Michał Sołowow i firma 3M Poland. Obaj inwestorzy otrzymali już zgodę KPWiG na przekroczenie progu 50% głosów na WZA i zapewne w najbliższym czasie zdecydują się na ogłoszenie wezwania na akcje firmy.

- Wchodzenie branżowych inwestorów do coraz większej liczby spółek giełdowych na pewno prowadzi do zmniejszenia płynności na giełdzie. Generalnie uważam jednak, że dla samych przejmowanych firm w dłuższym okresie obecność inwestora branżowego jest korzystna - mówi Robert Sobieraj. - A chodzi przecież o dobro spółek, to giełda jest dla nich, a nie one dla niej - podkreśla Jacek Lichota. Według Raimondo Egginka, największym problemem nie jest jednak to, że spółki są przejmowane przez branżowych inwestorów i obniża się płynność ich walorów, lecz to, że nie ma kolejnych spółek które weszłyby na GPW.

Na pocieszenie dla inwestorów giełdowych, przejęcia spółek w większości przypadków zakończą się publicznymi wezwaniami.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Orlen | Wawel | GPW | pakiet | firmy | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »