Inwestorzy pod dziurawym parasolem
Resort finansów nie śpieszy się ze zmianą interpretacji podatkowej umbrella fund. Fundusze i ich klienci są rozgoryczeni.
Ministerstwo Finansów pod koniec listopada zapewniało, że nowe rozwiązania legislacyjne wyjaśniające kontrowersyjną kwestię opodatkowania funduszy typu umbrella fund będzie do końca roku zatwierdzone przez Radę Ministrów. Nic z tego. Podatek nadal trzeba płacić i wiele wskazuje na to, że w tym w tym roku nie ma co liczyć na zmiany.
Przypomnijmy, że tworzenie umbrella fund, czyli funduszu z wydzielonymi subfunduszami, umożliwiła nowa ustawa o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z założeniami, przechodzenie z jednego do drugiego funduszu w ramach tego samego parasola miało być wolne od podatku Belki, czyli podatku od zysków kapitałowych. To dobry sposób na zatrzymanie klientów. Nic zatem dziwnego, że towarzystwa w tegorocznych planach liczyły na zyski z parasoli. Ich stworzenie zapowiedziały TFI Allianz i CU. Rozważał to także BPH TFI. Wygląda jednak na to, że to tylko pobożne życzenia, w które rynek chyba sam już nie wierzy.
- Ministerstwo obiecało nam, że rozwiąże ten problem jednoznacznie. Oznacza to, że w prawie znajdzie się przepis, iż przenoszenie się pomiędzy subfunduszami nie podlega opodatkowaniu. Nie wierzę jednak, aby nastąpiło to w najbliższym czasie. Proces legislacyjny ustawy o funduszach inwestycyjnych trwał dwa lata. Nie sądzę zatem, by posłom tej kadencji udało się rozwiązać ten problem - mówi Marek Łukaszewski, prezes Stowarzyszenia Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.
Znaleźć musi się promotor tych zmian, a z tym już gorzej. Nic dziwnego. Zbliża się koniec kadencji tego Sejmu i rządu.
- W ministerstwie jest ogólnie pojęte zrozumienie dla problemu, ale brak jest odważnego, który podejmie ostateczną decyzję i podpisze się pod koniecznymi zmianami. Póki jednak to nie nastąpi, tworzenie tego typu funduszu to gra niewarta świeczki - mówi prezes jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych.
Resort finansów zapewnia natomiast nadal, że ciężko pracuje nad zmianą interpretacji. Szkoda, że efektów nie widać.
- Trwają ostateczne konsultacje między ministerstwem i Komisją Papierów Wartościowych i Giełd. Zmiany zostaną wprowadzone wraz ze zmianami prawa o publicznym obrocie - mówi Agnieszka Pasterkiewicz z biura prasowego Ministerstwa Finansów. A kiedy zostaną wprowadzone zmiany w prawie o publicznym obrocie? Na to pytanie nie uzyskaliśmy już odpowiedzi.