Inwestorzy realizują zyski

Wczoraj przed południem WIG20 rósł już nawet o 2,3%. Druga połowa sesji przyniosła jednak silną wyprzedaż, która sprowadziła indeks o 0,7% względem piątkowego zamknięcia. To pierwszy większy spadek WIG20 w tym roku. Chociaż na rynku robi się nerwowo, to za wcześnie, by mówić o zakończeniu trendu wzrostowego.

Od pierwszej sesji stycznia WIG20 rósł niemal bez przerwy, bijąc historyczne rekordy. Wczorajsza korekta przerwała tę korzystną dla inwestorów serię. Pierwsze godziny wczorajszej sesji jeszcze nie zapowiadały takiego rozwoju wydarzeń. WIG20 kontynuował zwyżkę, osiągając w najlepszym momencie aż 2919 pkt. To wartość o 2,3% wyższa od piątkowego rekordowego zamknięcia (2854 pkt). Od 2919 pkt już tylko 2,8% dzieliło indeks od psychologicznego poziomu 3000 pkt.

Pierwsza noworoczna korekta

Wczesnym popołudniem inwestorzy zaczęli masowo realizować zyski. W wyniku kilku fal wyprzedaży, WIG20 spadł aż o 2,9% względem dziennego maksimum, i zakończył poniedziałek na minimum. Takiej zmienności notowań nie było już dawno. Ostatni raz większe wahania (mierzone odległością minimum od maksimum) zanotowano w końcu października.

Reklama

Jeszcze większe emocje udzieliły się graczom na rynku kontraktów terminowych na WIG20. Kurs kontraktów marcowych spadł o 1,7%. Dzienne minimum było aż o 3,9% niższe od maksimum - to rozpiętość największa od połowy września.

W największej mierze winę za spadek WIG20 ponoszą notowania KGHM (z uwagi na duży udział akcji w portfelu indeksu), które zniżkowały o 1,7%. Spore spadki zanotowały też BZ WBK (-3,3%), TVN (-3,9%) i GTC (-5,6%). Zniżkom nie poddał się natomiast PKN Orlen (+1,6%).

Niepokojąca zmienność

Wzrost nerwowości inwestorów może być zapowiedzią problemów z kontynuacją zwyżki. Może też zapowiadać ostatni etap wzrostu przed większą korektą - taką jak w październiku ub.r., kiedy WIG20 spadł o ponad 10%. Porównanie to jest uzasadnione o tyle, że zarówno u schyłku fali wzrostowej indeksu blue chips w drugiej połowie września ub.r., jak i wcześniejszych zwyżek w lutym ub.r., wyraźnie rosła zmienność notowań. Ta rozpiętość - między dziennym maksimum i minimum (2,9%) - jest zbliżona do tej, jaką notowano właśnie w tamtych okresach. Dla posiadaczy akcji pocieszające jest, że wówczas wzrost zmienności nie pociągał za sobą z dnia na dzień załamania notowań. W jednym i w drugim przypadku WIG20 jeszcze przez dwa tygodnie szedł w górę, ale już w znacznie wolniejszym tempie (patrz tabela).

Nadal na dużym plusie

Z drugiej strony wczorajsza korekta wciąż wygląda niezbyt znacząco na tle dotychczasowych zwyżek. WIG20 nadal znajduje się o 6,8% wyżej niż w końcu ub.r., a w stosunku do październikowego dołka (2293 pkt) aż o 23,6%. Nie da się wykluczyć, że inwestorzy wstrzymają się z dalszą wyprzedażą akcji, pamiętając niedawne doświadczenia z końca grudnia, kiedy na ostatnich trzech sesjach roku WIG20 stracił 1,6%, po czym ponownie ruszył gwałtownie w górę na początku stycznia.

Z rezerwą do wczorajszej korekty każe podchodzić sytuacja na rynkach światowych, gdzie nie doszło do większych zawirowań. Mimo że inwestorzy zaczęli realizować zyski w tym samym momencie, co gracze na giełdzie we Frankfurcie. Niemiecki DAX zanotował mniejsze wahania i zakończył sesję praktycznie bez zmian. Być może część kapitałów z GPW przeniesiono na rynek węgierski, gdzie indeks BUX zanotował pokaźną zwyżkę o 2,7%. Z drugiej strony trudno mówić o wycofywaniu się inwestorów zagranicznych w świetle dalszego umocnienia złotego. Wczoraj euro potaniało względem naszej waluty aż o 4 grosze, spadając późnym popołudniem poniżej 3,76 zł.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG20 | korekta | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »