IPO: Fala giełdowych debiutów zatrzymana
W pierwszym kwartale 2022 roku na światowych rynkach zadebiutowało 321 spółek, co oznacza spadek o 37 proc. rok do roku. Wartość debiutów spadła do 54,4 mld USD, o 51 proc. r/r. W Polsce nie było w tym czasie debiutów, wyjąwszy transfery z NewConnect. Zdaniem analityków EY wojna oraz wzrost cen surowców i energii, w tym rosnące stopy procentowe uderzyły w nastroje inwestorów na rynkach kapitałowych.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!
Spowolnienie na rynku IPO jest pokłosiem napięć geopolitycznych i idącej za nimi niepewności na poziomie makroekonomicznym, wzrostu cen surowców i energii oraz perspektywy rosnących stóp procentowych. Wstrzemięźliwość potencjalnych debiutantów powinna się utrzymać przez kolejne miesiące - wynika z badania EY Global IPO Trends.
Po rekordowych napływach na rynki pierwotnych ofert publicznych (IPO) w 2021 roku, pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł ochłodzenie koniunktury. Pierwsze tygodnie roku oznaczały kontynuację fali debiutów z ubiegłego roku, a wartość IPO w styczniu 2022 roku była najwyższa od 21 lat.