Ipopema Securities. 2022 r. może przynieść normalizację na rynku akcji

Po bardzo zmiennym roku, 2022 r. może przynieść normalizację na rynku akcji, a niekoniecznie krach - podała Ipopema Securities, w raporcie z 14 grudnia , w którym przedstawiła swoją strategię na 2022 rok.

Eksperci wskazali m.in, że na przyszły rok pozytywnie nastawieni są wobec telekomów, deweloperów mieszkaniowych i części sektora biotechnologicznego.

"Uważamy, że rok 2021 zasłużył na swoje miejsce w historii jako jeden z najbardziej zmiennych i spekulacyjnych w najnowszych dziejach globalnego rynku akcji, obok pandemicznego rollercoastera w 2020 roku i spowolnienia 1999 lub 2009. Nie oznacza to, że 2022 przyniesie panikę lub krach, lecz może pewnego rodzaju normalizację" - napisano w strategii.

Jak wskazali, głównym powodem niedawnych turbulencji na rynku było pojawienie się nowego, wysoce zaraźliwego szczepu koronawirusa i równoczesny zwrot Rezerwy Federalnej do bardziej jastrzębiej polityki, aby powstrzymać zagrożenie inflacją. Zmusiło to inwestorów do wcześniejszego wyceniania rozpoczęcia podwyżek stóp procentowych w 2022 r.

Reklama

"Jeśli sygnalizowane przyspieszenie ograniczania zakupów obligacji przez Fed i związane z nim wcześniejsze podwyżki stóp procentowych w 2022 r. nie pogrążyłby rynków w niepokoju lub panice, byłby to idealny scenariusz dla banków centralnych. Jednak niebezpieczeństwa czyhają. Dopóki inflacja pozostaje niewygodnie wysoka, banki centralne mogą być mniej chętne do prowadzenia gołębiej polityki pieniężnej, nawet ryzykując, że rynki doznają szerszych, bardziej dotkliwych spadków" - podano.

"Chęć inwestorów do zakupów, choć wciąż silna, zostanie przetestowana również przez wyraźne spowolnienie wzrostu PKB Chin, a rosyjskie groźby dla Ukrainy mogą zakończyć się destabilizującą rundą sankcji i kontrsankcji. W związku z tym zalecamy zachowanie selektywnego podejścia przy doborze spółek na 2022 r., jednocześnie widząc ograniczony wzrost dla indeksu WIG20" - dodano.

Analitycy ocenili, że szacowane przez nich wartości godziwe dla spółek z WIG20 wskazują na przyszłą wartość indeksu na poziomie około 2,365 punktów w porównaniu do wartości 2,213 punktów na 9 grudnia 2021, implikując około 7 proc. potencjału wzrostu.

Prognozy sektorowe

W ujęciu sektorowym wskazali m.in., że ostrożnie podchodzą do banków i górnictwa, zalecają selektywne podejście do sektora detalicznego i producentów gier, oraz niedoważają energetykę.

Pozytywnie nastawieni są wobec telekomów, deweloperów mieszkaniowych i części sektora biotechnologicznego.

"Jesteśmy bardziej ostrożni wobec sektora bankowego. Wydaje się, że gra pod wyceny poniżej średnich długoterminowych i wyższe stopy, które potęgowały pozytywny sentyment do całego sektora przez większą część 2021 roku (WIG-Banki +77,3 proc. vs indeks WIG30 +17,3 proc. YTD), są już za nami. Szacujemy, że konsensus wynikowy, który wzrósł o 22 proc. od czasu przed pierwszą podwyżką stóp procentowych, uwzględnia już wpływ wyższych stóp w wysokości 2,5 proc." - wskazali.

Ocenili, że w 2022 r. rynek będzie bardziej selektywny i wrócimy do fundamentów i różnic pomiędzy poszczególnymi bankami, zarówno pod względem tempa wzrostu i powtarzalności wyników, jak i racjonalności wycen.

"Preferujemy banki o niskim ryzyku lub bez ekspozycji na ryzyko walutowe z silnym segmentem korporacyjnym, ale jednocześnie z możliwością czerpania korzyści ze wzrostu wolumenów kredytów detalicznych. Nasze top picks to PEO, ING, PKO i ALR. Preferujemy również PZU ze względu na ekspozycję na sektor bankowy (wyższe stopy) i zakładamy, że nastąpi spóźniona interwencja regulatora na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, która częściowo zniweluje negatywny wpływ presji inflacyjnej na rynku szkód majątkowych" - podali analitycy Ipopemy.

W przypadku rafinerii preferują Lotos bardziej od PKN Orlen ze względu na lepsze w ich ocenie momentum wyników, bardziej atrakcyjne wskaźniki oraz na dyskonto PKN ze względu na ryzyko polityczne i przyszłą strukturę konglomeratu.

Niedoważają spółki energetyczne, ponieważ uważają, że wydzielenie aktywów węglowych może się opóźnić.

"Preferujemy czystą energię przy wysokich cenach CO2: CEZ to nasz top pick, preferujemy również Nuclearelectrica" - dodali.

Jak podali, w górnictwie niedoważają KGHM i JSW, ponieważ ich zdaniem ceny surowców (miedź, węgiel koksujący) osiągnęły już swoje szczyty, a wyższa inflacja i koszty będą miały wpływ na marże operacyjne.

"Jesteśmy pozytywnie nastawieni do spółek branży e-commerce, ponieważ oczekujemy dalszego rozwoju sektora w szybszym tempie niż szeroki rynek detaliczny oraz utrzymania penetracji e-commerce w Polsce w trendzie wzrostowym. Przy rosnących wynagrodzeniach wspieranych przez +Polski Ład+ spodziewamy się, że popyt prywatny w Polsce utrzyma się w trendzie wzrostowym, wspierając sprzedaż zarówno offline, jak i online" - napisali.

Analitycy rekomendują raczej selektywne podejście do spółek sektora detalicznego.

"Z jednej strony spodziewamy się dalszego wzrostu płac spowodowanego konsumpcją, przy zmniejszonych ograniczeniach związanych z wybuchem COVID19 (odbudowa ruchu w centrach handlowych i utrzymanie konwersji na wysokich poziomach, jak również sprzedaż e-commerce utrzymująca się na wysokim poziomie). Z drugiej strony zwracamy uwagę na mniej korzystny kurs USDPLN, który może negatywnie wpłynąć na marże brutto (zwłaszcza dla sieci modowych) oraz presję na koszty operacyjne (koszty energii, koszty frachtu czy koszty kadrowe ze względu na wzrost płacy minimalnej)" - wyjaśnili.

"Podsumowując, spodziewamy się, że rosnące przychody i dźwignia operacyjna częściowo zniwelują presję na koszty, a presja na marże brutto zostanie również częściowo przeniesiona na klienta końcowego. Dla spółek FMCG otoczenie makroekonomiczne pozostaje pozytywne (duże wydatki konsumentów, wysoka inflacja artykułów żywnościowych oraz CPI), przy czym presja kosztowa pozostaje ryzykiem" - dodali.

Selektywnie patrzą także na producentów gier, wśród których preferują deweloperów mobilnych ze względu na atrakcyjne wyceny. Pozytywnie oceniają 11 bit studios, "która ma w swoim pipelinie obecnie najbardziej zaawansowane projekty wśród deweloperów premium", a także PlayWay. Są neutralni wobec Creepy Jar i podtrzymują negatywny pogląd o CD Projekcie.

W przypadku telekomów wskazali, że dobra dynamika przychodów od klientów detalicznych, wspierana podwyżką cen w ofertach mobilnych, ich zdaniem powinna być głównym czynnikiem budującym wartość w spółkach z sektora w kolejnych kwartałach.

"Oczekujemy, że Orange Polska i Cyfrowy Polsat skorzystają z lepszej monetyzacji swoich klientów. Po rozliczeniu transakcji infrastrukturalnych naszym zdaniem podejście do dystrybucji gotówki do akcjonariuszy będzie się różnić pomiędzy Orange Polska i Cyfrowym Polsatem" - ocenili.

Pomimo rosnących stóp procentowych są pozytywnie nastawieni do deweloperów mieszkaniowych i spodziewają się, że wzrost wynagrodzeń (wspierany również przez "Polski Ład") będzie wspierać popyt "na potrzeby własne", podczas gdy otoczenie inflacyjne będzie dalej pozytywnie wpływać na popyt inwestycyjny.

"Spodziewamy się, że opóźnienia w uzyskiwaniu zezwoleń administracyjnych, niska dostępność działek i potencjalna presja na koszty budowy będą przeszkodą dla deweloperów. Uważamy jednak, że spółki notowane na GPW są dobrze przygotowane na taką sytuację i nadal będą w stanie generować solidne wolumeny sprzedaży i marże. Jednocześnie nie spodziewamy się znaczącej poprawy wycen projektów komercyjnych, dlatego preferujemy Echo Investment nad GTC ze względu na ich rosnącą ekspozycję na segment mieszkaniowy" - napisali.

W sektorze biotechnologii ich wybór na 2022 r. padł na PolTreg ze względu na "najbardziej atrakcyjną wycenę", oraz Ryvu, gdyż widzą rosnące prawdopodobieństwo zawarcia umowy partneringowej w przyszłym roku.

"Nadal jesteśmy pozytywni na Celon Pharma, chociaż uważamy, że komercjalizacja Falkieri opóźni się do II poł. 2022 r., oraz OncoArendi, jednak w przypadku tej spółki nie widzimy krótkoterminowych triggerów" - podali.

"Mabion pozostaje najmniej preferowaną przez nas spółką, ponieważ naszym zdaniem kontrakt produkcyjny z Novavax jest zbyt optymistycznie wyceniany przez rynek w obecnej cenie akcji, podczas gdy spółka musi dopiero pozyskać finansowanie na zwiększenie mocy produkcyjnych MabionCD20" - dodali.

Strategia została opublikowana 14 grudnia 2021 roku.

WIG20

2 446,93 -22,24 -0,90% akt.: 25.04.2024, 17:15
  • Otwarcie 2 476,84
  • Max (czas) 2 479,18(25.04.2024 09:03)
  • Min (czas) 2 432,61(25.04.2024 16:05)
  • Wartość odniesienia 2 469,17
  • Suma obrotów 1 098 903 538
  • Liczba akt. instr. 20/20
  • Waga akt. instr. % 100,00
  • Poziom indeksu ZAMKNIĘCIE
Zobacz również: mWIG40TRsh mWIG40TRlv WIG20TRsht
PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »