Jak osłabić euro?
Europejscy politycy kontynuują wysiłki zmierzające do osłabienia euro. W tekście przemówienia, które ma wygłosić kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w USA chce powiedzieć, że jest poważnie zaniepokojony ostatnimi ruchami kursów walut.
Politycy europejscy coraz częściej wyrażają swoje niezadowolenie z sytuacji na rynku walutowym. Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder chce poruszyć tą kwestię podczas wizyty w Ameryce. Jednocześnie Schroeder wywiera nacisk na Europejski Bank Centralny, by ten zdecydowanie zareagował na sytuację na rynku. Największa gospodarka w Europie odczuwa skutki mocnego euro. Dalsza aprecjacja euro jest szkodliwa nie tylko dla europejskiej, ale i światowej gospodarki. Premier Francji, potwierdził, że podziela poglądy Schroedera w sprawie stóp procentowych.
Na pomoc dolarowi przyszedł w Kongresie prezes Zarządu Rezerwy Federalnej Alan Greenspan, który wezwał do zacieśnienia polityki fiskalnej i ograniczenia deficytu fiskalnego. Część dealerów obawia się jednak interwencji na rynku walutowym Europejskiego Banku Centralnego.
Kurs amerykańskiego dolara rośnie w czwartek na rynkach w Europie wobec euro i po południu dolar umocnił się do 1,2389 za euro - informują dealerzy. To reakcja na komentarze premiera Francji Jeana-Pierre'a Raffarina, w których zaapelował do EBC o obniżenie stóp procentowych.
Wcześniej kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla brytyjskiego "Financial Times" ocenił, że kurs euro do dolara nie jest satysfakcjonujący.
Dolar umocnił się w czwartek po południu do 1,2389 za euro z 1,2502 w środę po południu w Nowym Jorku. To największy wzrost od prawie miesiąca.
Dolarowi nie zaszkodziły nawet gorsze od oczekiwanych dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, które niespodziewanie spadły w styczniu o 1,8 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się ich wzrostu o 1,4 proc. 18 lutego dolar osłabił się do euro do rekordowego poziomu 1,2930