Jeżeli inwestorzy uznają, że FED nie będzie w stanie pomóc rynkom, to zrobi się nieciekawie

Dane makroekonomiczne, które napłynęły w mijającym tygodniu z USA były niepokojące. To może sprowokować poważniejszą korektę na rynkach akcji i umocnić dolara. Obawy o amerykańską gospodarkę mogą przyćmić zamieszanie wokół Grecji.

Dane makroekonomiczne, które napłynęły w mijającym tygodniu z USA były niepokojące. To może sprowokować poważniejszą korektę na rynkach akcji i umocnić dolara. Obawy o amerykańską gospodarkę mogą przyćmić zamieszanie wokół Grecji.

William Dudley to nie byle kto, tylko zastępca szefa FED - Bena Bernanke. Jeżeli przyznał on w czwartek, iż dotychczasowa polityka FED nie doprowadziła do wyraźniejszej poprawy w gospodarce, to między wierszami można doczytać, iż była ona mało efektywna. I tu rodzi się poważne zagrożenie dla rynków.

Bo, jeżeli FED przeznacza setki miliardów dolarów na wykup obligacji (program QE2), utrzymuje stopy procentowe na niskim poziomie i to nie daje zbytnich efektów, to oznacza, że mamy do czynienia z problemem strukturalnym - tak jak w Japonii na przestrzeni ostatnich 20 lat. W środę inwestorzy dowiedzieli się z zapisków z kwietniowego posiedzenia FED, że jego członkowie sporo czasu poświęcili dyskusji nt. strategii wyjścia z obecnej ultra-liberalnej polityki. Uznano, iż wpierw bank centralny powinien zrezygnować z rolowania obecnego portfela (ponad 2,7 bln USD), potem podnieść stopy, a na końcu rozważyć powolną sprzedaż posiadanych aktywów (są one przecież niemałe).

Reklama

Natychmiast stwierdzono, iż fakt prowadzenia takiej dyskusji nie oznaczał, że FED chciałby szybszego zaostrzenia polityki. Teoretycznie można by kupić ten blef, iż dyskusja była czysto akademicka i niejako przy okazji podjęcia decyzji o zakończeniu programu QE2, ale czy aby na pewno? Inwestorzy na początku ucieszyli się z tej publikacji i uznali, że to sugestia, że FED nie podwyższy w tym roku stóp procentowych. Ale czy to dobry powód do radości? W zapiskach można było też znaleźć sformułowanie, iż powrót do dyskusji o QE3 jest możliwy w przypadku poważnego pogorszenia się sytuacji gospodarczej. Jednak, czy aby na pewno? A nawet, jeżeli tak, to czy QE3 pomoże rynkom, skoro efekty QE2 zaczynają być wątpliwe? To będzie temat do przemyśleń dla inwestorów, a dla spekulantów szansa do zarobku - długie pozycje na dolarze i krótkie na surowcach mogą być ciekawą propozycją do rozważenia na najbliższe tygodnie.

Oczywiście nie należy zapominać o sytuacji w Eurolandzie. Hiszpańscy socjaliści Jose Zapatero najpewniej przegrają niedzielne wybory lokalne (22.05), ale wydaje się wątpliwe, aby skłoniło to premiera do wstrzymywania części niepopularnych społecznie, ale koniecznych posunięć (tak jak to deklarował w kampanii wyborczej). Temat Hiszpanii nie będzie, zatem długo na tapecie. Ale Grecji owszem. W piątek po południu Fitch ściął rating Grecji do "B+", ale nie trzeba patrzeć na te oceny, aby dowiedzieć się, że sytuacja Aten jest po prostu dramatyczna. Wszyscy wiedzą o tym, że bez restrukturyzacji długu i jeszcze bardziej radykalnych reform i powszechnej prywatyzacji, Grecja nie ma szans na nawet najmniejsze uzdrowienie. Jednak oficjalnie każdy jak ognia unika dyskusji o umorzeniu części długów, gdyż taka operacja mogła by stać się "europejskim Lehman Brothers".

Stąd też padają takie pomysły, jak "zreprofilowanie" greckiego długu, które dla bankowców z ECB brzmią kuriozalnie - nie dziwi, zatem dlaczego Europejski Bank Centralny jest temu przeciwny. Niemniej decyzja o wysupłaniu kolejnej pomocy dla Grecji w czerwcu najpewniej zapadnie. Nie obędzie się to jednak bez burzliwej dyskusji, która będzie rzutować na notowania euro.

(Tekst jest fragmentem raportu tygodniowego z rynków zagranicznych DM BOŚ)

Sporządził: Marek Rogalski

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A. Pełny raport można znaleźć pod adresem www.bossa.pl.

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: dane makroekonomiczne | Fed | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »