JSW zakłada, że do końca lipca podejmie decyzję ws. aktywów Prairie Mining
JSW zakłada, że do końca lipca podejmie decyzję w sprawie aktywów Prairie Mining - poinformował prezes Daniel Ozon.
"Zakładam, że do końca lipca będziemy po pełnej analizie i raportach technicznych oraz raportach od doradców prawnych i finansowych i na koniec lipca pewnie będziemy taką decyzję podejmować" - powiedział prezes JSW.
Pod koniec marca JSW informowała o zawarciu z Prairie Mining umowy w sprawie potencjalnego nawiązania współpracy dotyczącej projektów węglowych Prairie w Polsce. Prairie miało udostępnić informacje o projekcie wydobycia węgla koksowego w koncesji Dębieńsko-1 oraz informacje o projekcie Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym.
"Od kilku tygodni, łącznie z doradcami, prowadzimy audyt tych koncesji i badamy stan ich sytuacji prawnej" - powiedział Ozon.
Dodał, że nie jest ona prosta m.in. z powodu sporów z zarządem Bogdanki w sprawie Jana Karskiego.
"Kolejnym etapem do jakiego byśmy ewentualnie przeszli, to kwestie związane z wyceną i negocjacje dotyczące ceny, jeśli stwierdzimy, że te aktywa są dla nas interesujące" - powiedział.
Powtórzył, że możliwe są różne scenariusze: współpraca z Prairie Mining, przejęcie jednego lub obu projektów albo całkowita rezygnacja z tych koncesji.
Ozon poinformował, że teoretycznie po złoże Dębieńsko-1 JSW może sięgnąć z kopalni Szczygłowice. Zasoby całkowite tego złoża szacowane są na 301 mln ton, a zasoby wykazane do pozyskania na 93 mln ton. Planowany okres eksploatacji wynosi około 50 lat.
"Potencjalnie moglibyśmy rozważyć scenariusz, że w I fazie eksploatacji jesteśmy w stanie wydobywać węgiel bez konieczności budowy szybu i infrastruktury, korzystając z infrastruktury Szczygłowic, a równolegle budować szyb, by po jego uruchomieniu rozpocząć produkcję pełną parą w okolicach 2-2,5 mln ton rocznie" - powiedział Ozon.
"Koncesja dębieńska w potencjalnie dwóch etapach udostępnienia jest dla nas interesująca, bo umożliwia dość szybkie wejście w pokłady i produkcję w pierwszej fazie, bez większych nakładów inwestycyjnych, do 0,5 mln ton węgla" - dodał prezes JSW.
Poinformował, że w przypadku projektu kopalni Jan Karski zasoby całkowite szacowane są na 728 mln ton węgla, a zasoby wykazane do pozyskania na 352 mln ton.
Prezes JSW informował kilka tygodni temu PAP Biznes, że po wynikach za I półrocze spółka mogłaby wyjść na rynek amerykański z emisją obligacji i kończy rozmowy z bankami w sprawie kredytu konsorcjalnego w wysokości ok. 1 mld zł w zakresie refinansowania na rynku krajowym.
W piątek Ozon powiedział, że temat obligacji jest analizowany.
"Co do refinansowania zadłużenia, to latem powinniśmy sfinalizować pięcioletni kredyt konsorcjalny" - powiedział Ozon.
Jastrzębska Spółka Węglowa jest bliska uzgodnienia ceny kupna Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Liczy, że w ciągu kilku tygodni negocjacje cenowe zostaną zakończone - poinformował prezes JSW Daniel Ozon.
"Zbliżamy się do porozumienia cenowego ze sprzedającym. Mieliśmy spotkanie ze sprzedającym i wierzycielami, czyli gronem kilku banków, które finansowały Kopex. Spotkanie zbliżyło nas zdecydowanie do osiągnięcia kompromisu" - powiedział Ozon.
Dodał, że finalizowane są także rozmowy z partnerami handlowymi PBSz.
"Optymistycznie patrzymy na transakcję i mamy nadzieję, że w ciągu kilku tygodni negocjacje cenowe zostaną sfinalizowane" - powiedział.
W styczniu tego roku JSW złożyła warunkową wiążącą ofertę przejęcia 95,01 proc. Przedsiębiorstwa Budowy Szybów. Właścicielem ok. 95 proc. akcji PBSz jest grupa Kopex.
Przedmiotem działalności PBSz jest wykonawstwo specjalistycznych usług górniczych: wyrobisk pionowych (głównie szybów i szybików), poziomych i tuneli, budownictwo, działalność w zakresie architektury, inżynierii, wynajem maszyn i urządzeń bez obsługi, w zakresie instalowania, naprawy i konserwacji maszyn dla górnictwa, kopalnictwa i budownictwa.
W listopadzie 2017 r. Ozon szacował, że wartość transakcji może wynieść między 200 a 300 mln zł.(