Kadrowa miotła dotarła do Jastrzębia-Zdroju. Zmiany w węglowym gigancie
Zmiany w radzie nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW). Minister aktywów państwowych Borys Budka powołał nowe osoby do organu. Odwołano także czworo dotychczasowych członków.
Cały czas trwa proces kadrowych przetasowań w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. W poniedziałek poznaliśmy informacje o odwołaniu zarządu Gaz-System i powołaniu nowego prezesa tej strategicznej spółki. Tego samego dnia komunikat o zmianach w składzie rady nadzorczej opublikowała także Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).
JSW zajmuje się wydobyciem węgla, w tym węgla koksującego używanego w produkcji stali. Ponad 55 proc. udziałów w spółce ma Skarb Państwa.
Jak podano w komunikacie, minister aktywów państwowych dokonał zmian w składzie rady nadzorczej JSW. Szef MAP powołał z dniem 13 lutego w skład rady nadzorczej spółki:
- Katarzynę Bilińską,
- Artura Kisielewskiego,
- Arkadiusza Mężyka,
- Pawła Rostowskiego,
- Krzysztofa Szlaga,
- Krzysztofa Wronę.
W komunikacie spółki podano również, że odwołani ze składu rady nadzorczej zostali:
- Halina Buk,
- Jolanta Górska,
- Alojzy Nowak,
- Stanisław Prusek.
Powody ich odwołania nie zostały wskazane. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, w radzie nadzorczej znajdują się obecnie także: Michał Rospędek, Robert Kudelski, Paweł Nieradzik oraz Arkadiusz Wypych.
Po zmianach w radzie nadzorczej oczekiwane są, podobnie jak w innych spółkach kontrolowanych przez państwo, zmiany w zarządzie. Obecnie znajdują się w nim prezes Tomasz Cudny, Sebastian Bartos, Robert Ostrowski, Edward Paździorko i Artur Wojtków.
Funkcję w zarządzie stracił już za to Wojciech Kałuża. Było to jedno z pierwszych odwołań, o którym zdecydował nowy rząd. Komentował je premier Donald Tusk.
- Wydaje mi się, że to symbolicznie kończy ten ponury etap upartyjnienia wszystkiego, co tylko się dało. I niskiego poziomu etycznego tych działań, czego symbolem stał się między innymi pan Kałuża. To szczególnie mieszkańcy województwa śląskiego pamiętają, czego symbolem stał się pan Kałuża kilka lat temu - mówił Tusk.
Kałuża był wiceprezesem JSW od grudnia 2022 roku. W wyborach samorządowych w 2018 roku startował z list KO do sejmiku województwa śląskiego. Przed pierwszą sesją sejmiku zdecydował się jednak na zmianę barw politycznych i doszedł do porozumienia z politykami PiS, co dało tej partii większość w regionie, a jemu stanowisko wicemarszałka województwa.
Jako potencjalny nowy prezes JSW wskazywany jest m. in. Łukasz Czopik, obecny wicemarszałek województwa śląskiego. Wcześniej Czopik zarządzał Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów, był także wiceprezesem klubu piłkarskiego GKS Katowice.