Strategiczna spółka ma nowego prezesa. Kim jest Sławomir Hinc?

Gaz-System, spółka kluczowa z punktu widzenia infrastruktury gazowej Polski, ma nowego prezesa. Jak informuje operator gazociągów przesyłowych w komunikacie prasowym, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki powołało z dniem 12 lutego 2024 r. Sławomira Hinc na członka zarządu i powierzyło mu funkcję prezesa zarządu. Tym samym szefem spółki przestał być Marcin Chludziński - związany z Prawem i Sprawiedliwością menedżer, który wcześniej pełnił funkcję prezesa miedziowego giganta KGHM.

Gaz-System to spółka strategiczna dla polskiej gospodarki. Odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce, a także podmorskim gazociągiem Baltic Pipe. Jest też właścicielem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Jest w 100 procentach własnością Skarbu Państwa.

Gaz-System z nowym prezesem. Sławomir Hinc to weteran branży gazowniczej

Gaz-System w komunikacie podkreśla, że nowy prezes - Sławomir Hinc - "posiada wieloletnie doświadczenie w branży gazowniczej, będąc bezpośrednio zaangażowanym w tworzenie koncepcji funkcjonowania krajowego operatora systemu przesyłu gazu ziemnego w Polsce począwszy od 2003 roku".

Reklama

W latach 2004 - 2008 Hinc pełnił funkcję dyrektora finansowego w spółce PGNiG Przesył (to biznesowy i prawny poprzednik Gaz-Systemu), gdzie był odpowiedzialny za współpracę z Urzędem Regulacji Energetyki, a także za negocjacje umowy leasingu majątku przesyłowego, jaki został dywidendą rzeczową przekazany przez PGNiG do Gaz-System. Hinc nadzorował także proces uzyskania koncesji na przesyłanie gazu dla Gaz-System, a w latach 2006 - 2008 pełnił w spółce funkcję prokurenta. 

W okresie 2008 - 2013 Hinc był wiceprezesem PGNiG ds. finansowych. W podobnym okresie, bo w latach 2008 -2014, był członkiem Rady Nadzorczej spółki EuRoPol GAZ. W 2010 r. został powołany do Rady Zarządzającej europejskiego stowarzyszenia firm gazowych i naftowych EUROGAS w Brukseli, w której zasiadał do 2015 r.

Później, w latach 2013 - 2016, Sławomir Hinc pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego spółki PGNiG Upstream Norway, gdzie odpowiadał między innymi za nabycie udziałów PGNiG w czterech złożach. Nadzorował także rozszerzenie działalności poszukiwawczej złóż przez PGNiG na północy Norwegii, w tym pozyskanie przez PGNiG koncesji poszukiwawczych na Morzu Barentsa. W latach 2019 - 2024 związany był z branżą energetyki odnawialnej, najpierw jako doradca zarządu, a następnie członek Rady Nadzorczej Helioexpert. Od 2019 r. był prezesem i dyrektorem zarządzającym Green Genius - polskiego oddziału litewskiego operatora farm fotowoltaicznych.

Jak poinformował Gaz-System, dotychczasowi członkowie zarządu - Marcin Chludziński (prezes), Andrzej Kensbok (wiceprezes, wcześniej również pracował w KGHM, a także w Polskiej Grupie Zbrojeniowej), Marian Roman Krzemiński, Paweł Pikus, Błażej Spychalski i Artur Zawartko - zostali odwołani decyzją Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółki z dniem 12 lutego 2024 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gaz-System S.A | Marcin Chludziński | prezes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »