Reklama

Karpiński: Czas na repolonizację sektora finansowego

Moim marzeniem byłoby kupić, poza Aliorem, jeszcze dwa banki - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Klesyk, prezes PZU.

Andrzej Klesyk: marzę o przejęciu trzech banków

Reklama

Moim marzeniem byłoby kupić, poza Aliorem, jeszcze dwa banki - powiedział w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Klesyk, prezes PZU. Z trzech banków tych chce on stworzyć czwarty co do wielkości bank w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w kolejce do przejęcia będą BPH i Raiffeisen Polbank.

Zapewnił, że przejmuje banki po to, by zwiększyć zyski akcjonariuszy PZU. "Moją rolą nie jest repolonizowanie banków. Nie jestem politykiem, tylko menedżerem zatrudnionym, żeby zarabiać pieniądze dla akcjonariuszy" - powiedział.

Więcej na http://www.rp.pl

_ _ _ _ _ _

Przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości - tak minister skarbu Włodzimierz Karpiński skomentował sobotnią umowę kupna przez PZU 25 proc. akcji Alior Banku.

- Po latach importowania kapitału i know-how z zagranicznych banków przyszedł czas na repolonizację sektora finansowego, czyli wykorzystanie polskiego kapitału w jego konsolidacji i budowaniu wartości. Wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać pojawiające się okazje do przejmowania od wycofujących się inwestorów zagranicznych wartościowych aktywów bankowych - powiedział cytowany w komunikacie MSP Karpiński.

Szef resortu skarbu wskazał, że popiera przejęcie pakietu akcji Alior Banku. "Mam nadzieję, że jest to dopiero początek do dalszej konsolidacji sektora wokół tego banku, na bazie polskiego kapitału" - dodał.

Minister przypomniał także, że na jesieni planowany jest debiut giełdowy Banku Pocztowego.

_ _ _ _ _ _

PZU kupił 25 proc. akcji Alior Bank - poinformował w sobotę prezes PZU Andrzej Klesyk. Wartość transakcji to 1,6 mld złotych. Do sfinalizowania transakcji potrzeba jeszcze zgody KNF i UOKiK.

- To przełomowy dzień w historii PZU (...) Dzisiejsza transakcja to pierwszy krok do konsolidacji polskiego sektora bankowego z udziałem PZU - powiedział Klesyk.

PZU chce kupować udziały w kolejnych podmiotach i stworzyć bank, który znalazłby się w pierwszej piątce banków pod względem aktywów w Polsce. W tej instytucji PZU miałby znaczne udziały, ale nie większościowe. Prezes przyznał, że władze PZU są zainteresowane kupnem udziałów w kolejnych dwóch podmiotach, jednak ze względu na podpisane umowy o poufności, nie może ujawnić których. Ocenił także, że obecnie na rynku są cztery banki, które w najbliższym czasie będą sprzedawane.

Zastrzegł, że intencją PZU nie jest jednak tworzenie grupy ubezpieczeniowo-bankowej. "To transakcja z naszego punktu widzenia wyłącznie finansowa. My chcemy zarobić pieniądze dla naszych akcjonariuszy. A to jest transakcja, w której widzimy znaczny potencjał wzrostu wartości" - powiedział Klesyk. "W obecnej sytuacji rynkowej widzimy banki, które muszą się sprzedać lub być sprzedane. Widzimy możliwość bycia katalizatorem konsolidacji rynku bankowego w Polsce" - wyjaśnił.

W związku z tym PZU nie będzie się łączyć z Alior Bankiem, planuje jednak sprzedawać swoje produkty przez sieć banku. Inwestycja nie wpłynie także na wysokość dywidendy za rok 2014. Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 30 zł na akcję, łącznie będzie to ok. 2,5 mld zł.

PZU wskazuje, że polski sektor bankowy jest największym w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, posiadając aktywa o wartości ponad 339 mld EUR. Rentowność banków w Polsce pozostaje na stosunkowo wysokim poziomie kształtując się powyżej średniej dla krajów regionu.

Grupa PZU jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa zarządza także otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. W 2013 r. PZU zarobiło 3,3 mld zł.

Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | MSP | Alior Bank | bank

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »