KGHM dostał koncesje na pół wieku

Koncesje na eksploatację złóż przez kolejne 50 lat dla KGHM - pozytywną decyzję w tej sprawie podpisał właśnie Minister Środowiska. Tym samym Polska Miedź finalizuje procedurę kluczową dla kontynuowania działalności wydobywczej na pięciu obszarach górniczych. - To sukces KGHM i gmin Zagłębia Miedziowego oraz gwarancja zabezpieczenia naszych wspólnych interesów - podkreśla prezes zarządu spółki Herbert Wirth.

Nowe koncesje wejdą w życie 1 stycznia 2014 r. i będą obowiązywały do końca 2063 r. Zdobycie pozytywnej decyzji już teraz ma zatem charakter wyprzedzający.

- Koncesje to kluczowy dokument, warunkujący funkcjonowanie KGHM w Zagłębiu Miedziowym, dlatego całą procedurę ich przedłużenia traktowaliśmy priorytetowo - podkreśla prezes Herbert Wirth. - Uzyskanie pozytywnej decyzji ministra środowiska już we wrześniu to nasz ogromny sukces. Jesteśmy przygotowani na 2014 rok, kiedy będziemy prowadzić wydobycie rudy już na podstawie nowych koncesji.

Decyzja oparta na faktach

Starania o wznowienie koncesji trwały od 2010 roku. Ważność obecnych, na obszarach Rudna, Sieroszowice, Polkowice, Lubin, Małomice i Radwanice-Wschód wygasa wraz z końcem bieżącego roku. Procedura pozyskania nowych koncesji jest długotrwała i wymaga skompletowania dziesiątków dokumentów. W samym wniosku koncesyjnym mieści się szereg opracowań dotyczących m.in. ochrony powierzchni, szkód górniczych, zabytków, terenów Natura 2000+ czy projektów zagospodarowania złoża.

Reklama

Dlatego o uzyskanie koncesji starał się zespół pracowników centrali i kopalń KGHM wraz z zapleczem naukowym Polskiej Miedzi spółką KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowym. Pracą zespołu kierował Cezary Bachowski, pełnomocnik zarządu KGHM Polska Miedź SA ds. koncesji geologicznych.

- Zdecydowanie najważniejszym etapem procesu koncesyjnego było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia, polegającego na wydobywaniu rud miedzi. Przygotowanie raportów środowiskowych i procedura ich weryfikacji przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, gminy górnicze i Krajową Komisję ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko trwały łącznie ponad trzy lata - tłumaczy Cezary Bachowski.

- Drugim elementem dopełniającym koncesje było zawarcie umów o ustanowienie użytkowania górniczego, czyli uzyskanie prawa do wyłącznego rozporządzania złożem na danym obszarze górniczym. W trakcie całego procesu koncesyjnego konieczne było monitorowanie i doprowadzenie do pełnej spójności wniosków koncesyjnych z dokumentami planistycznymi: studiami uwarunkowań i miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Ważna rola samorządów

Działalność wydobywcza znacząco wpływa na region, w którym jest prowadzona. Dlatego też w proces starań o uzyskanie koncesji były zaangażowane władze dziewięciu gmin górniczych, w których położone są obszary objęte koncesją. Samorządowcy brali udział m.in. w procesie konsultacji podczas przygotowywania raportów środowiskowych oraz opiniowania projektów koncesji. KGHM wspólnie z samorządami konsultował zapisy w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego pod kątem ich zgodności z planowaną działalnością przedsiębiorcy górniczego.

Konieczne było też uzgodnienie końcowego kształtu koncesji. - Samorządy przez cały okres trwania procedury koncesyjnej były z nami w stałym kontakcie i aktywnie współpracowały przy przygotowywaniu kluczowych dla sprawy dokumentów - podkreśla Herbert Wirth.

- Sugestie przekazywane przez lokalne władze stanowiły cenny, merytoryczny wkład w prace zespołu KGHM. Przedłużenie koncesji to zdecydowanie nasz wspólny sukces. Gminy nie tylko przyzwoliły nam na kontynuowanie działalności na ich terenie, ale przede wszystkim wspólnie z nami otworzyły drogę do rozwoju regionu przez kolejne pół wieku.

Ostatnie formalności

Podpisane przez Ministra Środowiska umowy o ustanowieniu użytkowania górniczego dają KGHM wyłączne prawo do prowadzenia działalności objętej zakresem koncesji. W tym roku spółka opracuje jeszcze Plany Ruchu Zakładów Górniczych dla trzech kopalń. Zostaną one przedłożone do zatwierdzenia Okręgowemu Urzędowi Górniczemu we Wrocławiu. Trafią tam w IV kwartale tego roku. Zgodnie z planem 1 stycznia 2014 roku KGHM rozpocznie wydobycie w oparciu o nowe koncesje i nowe plany ruchu.

Źródło KGHM

KGHM jest jedną z największych polskich spółek z udziałem Skarbu Państwa. Firma jest 6. producentem miedzi elektrolitycznej oraz 2. co do wielkości wytwórcą srebra na świecie; produkuje też m.in. złoto, ołów, koncentraty palladu i platyny. KGHM jest także jedną z największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Firma zatrudnia ponad 18 tys. pracowników.

Opr. MZB

Sprawdź bieżące notowania KGHM na stronach BIZNES INTERIA.PL

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »