KGHM podtrzymuje chęć dalszych akwizycji
- KGHM podtrzymuje chęć dalszych akwizycji, tak aby dojść do poziomu produkcji co najmniej 700 tys. ton miedzi do 2018 roku - poinformował na konferencji prasowej prezes Herbert Wirth. Z jego słów wynika, że KGHM prowadzi obecnie rozmowy z dwoma podmiotami.
"Aby zrealizować te 700 tys. ton do 2018 roku musimy dokonać jeszcze co najmniej jednego przejęcia" - powiedział na konferencji prasowej Wirth.
"KGHM takich projektów jak Quadra miał trochę, a teraz dwa podmioty stoją w drzwiach i pukają (...), ale przez te 2-3 lata powinniśmy się skoncentrować na budowie wartości KGHM International, ale jeśli pojawi się taka możliwość - to czemu nie" - powiedział dziennikarzom Wirth po konferencji.
Pytany z jakiej części świata lub z jakiego kraju są te podmioty odpowiedział: "w kraju bezpiecznym".
Prezes KGHM nie wykluczył też, że przy kolejnych akwizycjach spółka mogłaby posiłkować się długiem.
"KGHM sfinansował zakup Quadry z własnych zasobów finansowych (...) i te zasoby finansowe minus zakup Quadry minus dywidenda, to już niewiele tego zostaje, dlatego jeśli pojawi się coś takiego, żeby było warto (kupić - przyp. PAP), to dlaczego nie" - powiedział dziennikarzom Wirth.
"Na razie rozmowy z bankami są na zasadzie +białego zwiadu+ na jakich zasadach gotowi są nam dać kredyt i na jakich warunkach. Otrzymaliśmy od nich odpowiedzi i na razie to tyle, po prostu wiemy na czym stoimy, ale jeśli będziemy mieli potrzeby kapitałowe to się do nich zwrócimy" - dodał.
W poniedziałek KGHM zamknął transakcję przejęcia kanadyjskiej Quadry FNX za 2,9 mld CAD (ok. 9,1 mld zł) i zmienił nazwę tej kanadyjskiej spółki na KGHM International. Quadra zostanie wycofana z obrotu na rynku regulowanym, ale w dwóch-trzech lat KGHM International może zostać przygotowany do wejścia na giełdę w Toronto.
Produkcja miedzi z obecnych aktywów KGHM ma wzrosnąć do 2018 roku o ok. 25 proc. do 635 tys. ton (448 tys. ton to obecne aktywa KGHM Polska Miedź i Afton Ajax, a ok. 187 tys. ton to kopalnie KGHM International) z ok. 509 tys. ton obecnie (ok. 410 tys. ton to KGHM Polska Miedź, a ok. 100 tys. ton to kopalnie KGHM International).