Reklama

KGHM: Śmiałe plany w Sierra Gorda

KGHM podtrzymuje, że w tym roku produkcja miedzi z chilijskiego złoża Sierra Gorda sięgnie ok. 70 tys. ton. Koncern zakłada także, że w 2014 r. uzyska na tym projekcie ok. 28 mln funtów tlenku molibdenu. Zarząd koncernu nie wyklucza, że nakłady na projekt znajdą się pod presją kosztów pracy i cen energii.

"Należy pamiętać, że 2014 r. to będzie okres rozruchu dla Sierra Gorda. Przewidujemy, że potrwa on 5-6 miesięcy. Dlatego szacujemy, że w tym roku otrzymamy z tego złoża ok. 70 tys. ton miedzi oraz 28 mln funtów tlenku molibdenu. Taki jest nasz cel i mamy nadzieję, że będzie on możliwy do zrealizowania, ale to pokażą pierwsze miesiące po uruchomieniu projektu" - poinformował Jarosław Romanowski, wiceprezes spółki.

Reklama

Prezes Herbert Wirth dodał, że obecnie poziom zaawansowania projektu wynosi ponad 90 proc., a wydatki sięgnęły 3,4 mld USD. Z szacunków KGHM wynika, że nakłady inwestycyjne na uruchomienie Sierra Gorda to ok. 3,9 mld USD.

"Na razie jest to obowiązujący scenariusz. Należy jednak pamiętać, że nie żyjemy w odosobnieniu od tego co dzieje się na świecie, w tym na rynku chilijskim. Są wskaźniki, które mogą zaburzyć nieznacznie pewne elementy jeśli chodzi o nakłady. Chodzi m.in. o koszty pracy i ceny energii" - powiedział prezes, nie chciał jednak skomentować, jaka może być skala tych "zaburzeń".

Agencja Bloomberg informowała w czwartek, że chilijski sąd odrzucił pozwolenie na transport surowca z kopalni Sierra Gorda do portu w Antofagaście.

"Chcieliśmy przewozić produkcję z Sierra Gorda przy pomocy szczelnych wagonów kolejowych do nowego magazynu w porcie w Antofagaście, jednak sąd uznał, że możemy naruszyć przepisy związane z ochroną środowiska. Ta decyzja jest dla nas niezrozumiała, uważamy, że to rozwiązanie jest najbezpieczniejsze. Będziemy się od tego wyroku odwoływać" - powiedział Romanowski.

"Mamy też przygotowane alternatywne scenariusze. Możemy dostarczać surowiec ciężarówkami do publicznego portu w Antofagaście, podobnie jak robią to inni producenci, lub w ogóle do innych portów" - dodał.

W chilijskim Sierra Gorda trwa budowa kopalni odkrywkowej i zakładu wzbogacania rud. Uruchomienie I fazy projektu Sierra Gorda ma pozwolić spółce na produkcję 110 tys. ton miedzi i 23 tys. ton molibdenu rocznie. Docelowo roczna produkcja Sierra Gorda ma wynosić ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. ton molibdenu, 2 tony złota przez ponad 20 lat.

Sierra Gorda jest wspólnym przedsięwzięciem KGHM International i spółek Grupy Sumitomo, w którym KGHM International uczestniczy w 55 proc., Sumitomo Metal Mining Co. Ltd. w 31,5 proc. i Sumitomo Corporation w 13,5 proc.

Dowiedz się więcej na temat: ceny energii | Sierra | Sierra Gorda | tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »