Reklama

KGHM: Znacząco wyższa dywidenda?

Budżet KGHM na 2011 rok zakłada osiągnięcie 8,35 mld zł zysku netto i 16,07 mld zł przychodów. Warunkiem uzyskania takiego wyniku jest sprzedaż pakietu akcji Polkomtela oraz Dialogu - poinformowała spółka w komunikacie.

Budżet KGHM na 2011 rok, zatwierdzony w poniedziałek przez radę nadzorczą, zakłada przeznaczenie 9 mld zł na inwestycje kapitałowe i 1,89 mld zł na zakup i budowę środków trwałych - poinformowała spółka w komunikacie. Prognoza KGHM na 2011 rok nie jest zaskoczeniem dla rynku, natomiast pewnym zaskoczeniem jest wielkość planowanych na ten rok nakładów inwestycyjnych.

Analitycy zastanawiają się,czy nie przełoży się to na zmniejszenie wielkości dywidendy płaconej przez miedziowy koncern. Poziom wydatków na inwestycje kapitałowe został określony przy założeniu uzyskania przychodów ze sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych.

Reklama

KGHM zakłada wypłatę znacząco wyższej dywidendy z zysku za 2010 rok niż za 2009 rok i rozważa być może powrót w kierunku wypłaty 10 zł/akcję dzięki sprzedaży pakietu akcji Polkomtela - powiedział w TVN CNBC prezes KGHM Herbert Wirth. KGHM liczy też, że sprzeda Telefonię Dialog być może w połowie tego roku.

Pytany na co KGHM przeznaczy pieniądze ze sprzedaży 24,39 proc. akcji Polkomtela, pakietu wycenianego na ok. 3,5 mld zł Wirth opowiedział: "zarząd zakłada wypłatę dywidendy za 2010 rok i powiem tylko, że znacząco więcej niż to było w tamtym roku. A nadwyżkę chcemy zainwestować w core-business i będziemy się też posiłkowali obcym finansowaniem".

Z zysku za 2009 rok KGHM wypłacił po 3 zł/akcję dywidendy, a z zysku za 2008 rok 11,68 zł na akcję.

Pytany czy KGHM może wrócić do wypłaty wyższej dywidendy np. ok. 10 zł na akcję Wirth odpowiedział: "Być może tak, ale to wymaga dyskusji z akcjonariuszami".

Prognoza na 2010 rok zakłada uzyskanie przez KGHM zysku netto na poziomie 4,46 mld zł i przychodów w wysokości 15,46 mld zł.

W poniedziałek KGHM podał, że jego budżet na 2011 rok zakłada osiągnięcie 8,35 mld zł zysku netto i 16,07 mld zł przychodów. Warunkiem uzyskania takiego wyniku jest sprzedaż pakietu akcji Polkomtela oraz Dialogu.

Spółka zakłada też, że w 2011 roku nakłady na inwestycje kapitałowe wyniosą 9,05 mld zł, a nakłady na zakup i budowę środków trwałych 1,89 mld zł.

Wirth powiedział też we wtorek, że w ramach inwestycji w wysokości 9 mld zł KGHM planuje przejęcia aktywów trzech podmiotów z rejonu Ameryki Południowej i Północnej.

"W ramach 9 mld zł mówimy o spółkach, a właściwie aktywach na etapie preprodukcji, bo istniejące, pracujące aktywa są zdecydowanie droższe, a dziś powinniśmy brać pod uwagę z jednej strony ryzyko, a z drugiej potencjalne zyski. Druga kwestia to przejęcia w sferze core-businessu, czyli miedź, molibden, a dalej w sferze zainteresowania KGHM jest złoto i srebro" - powiedział prezes.

"Jeśli chodzi o wejście w spółki (...) to też chodzi o kupienie udziałów tych spółek na giełdzie w Toronto, czyli z jednej strony ich aktywa, a z drugiej strony też udziały kapitałowe bezpośrednio w danym podmiocie. To są głównie podmioty z rynku kanadyjskiego i Ameryki Łacińskiej. W tej chwili są dokładnie trzy projekty na bardzo zaawansowanym etapie analitycznym. Poza Kanadą, czyli KGHM Ajax, są również następne projekty i niedługo złożymy ofertę właścicielowi dużego złoża, w którym chcemy partycypować, na etapie preprodukcyjnym. To są projekty i w Ameryce Południowej i w Ameryce Północnej" - dodał.

Dzięki przejęciom do 2018 roku KGHM chce zwiększyć produkcję miedzi do ponad 700 tys. ton z obecnych ok. 500 tys. ton.

"Chcemy w tym okresie 2018, czyli na koniec strategii opracowanej przez zarząd, powiedzieć, że jesteśmy producentem powyżej 700 tys. ton miedzi, co nam da też skok kosztowy, pośrednio ważony koszt będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjny i z dziewiątego decyla skoczymy na szósty, może piąty co spowoduje, że będziemy mniej ryzykowni, a więc mniej będziemy wtedy ubezpieczali, jeśli chodzi o hedging" - powiedział Wirth.

"W dotychczasowych kopalniach (w Polsce - PAP) nasz projekt zakłada stabilizację wydobycia, natomiast z tych poza KGHM, rozumianym jako Dolny Śląsk, to będzie przeszło 200 tys. ton" - dodał.

Prezes powiedział również, że KGHM ma obecnie zabezpieczony poziom ok. 30 proc. produkcji miedzi na 2011 rok i zaznaczył też, że spółka powoli wycofuje się z hedgingu srebra. Na koniec trzeciego kwartału 2010 roku zabezpieczonych było 307 tys. ton. miedzi.

Wirth powtórzył też wcześniejsze zapowiedzi, że akcjonariusze Polkomtela chcą sprzedać telekomunikacyjną spółkę w II kw. 2011 roku, a sam KGHM chce też sprzedać Telefonię Dialog w 2011 roku , ale raczej bliżej pierwszego półrocza niż końca roku.

"Jesteśmy przygotowani (aby sprzedać Polkomtel w II kwartale - PAP), z tego co wiem istotnych zagrożeń, aby zrealizować ten proces nie ma" - powiedział Wirth.

"Jeśli chodzi o Dialog (plan jego sprzedaży - PAP) to nie jest zaskoczeniem, ponieważ w strategii KGHM, więc już w 2009 roku, mówiliśmy jasno, że rok 2011 będzie okresem zbycia Dialogu, bo to jest dobry czas, aby wyjść z tego aktywa. Chcemy się koncentrować na tym co robimy dobrze plus budować drugą dywersyfikującą nogę jaką jest energetyka. Myślę, że (sprzedaż Dialogu - PAP) nastąpi bliżej pierwszego półrocza niż końca roku" - dodał.

KGHM ma 24,39 proc. udziału w Polkomtelu oraz 100 proc. akcji Telefonii Dialog

Prognoza -

Najistotniejsza pozycja w ramach zakładanych inwestycji kapitałowych jest nabycie zagranicznych, niskokosztowych aktywów zasobowych, co stanowi element realizacji założeń strategicznych Spółki. KGHM poinformował, że plan nakładów na zakup i budowę środków trwałych zakłada kontynuacje rozpoczętych projektów rzeczowych głównie w zakresie: udostępnienia obszaru Głogów Głeboki Przemysłowy, kontynuacji budowy szybu SW-4, Programu Modernizacji Pirometalurgii oraz budowy bloków gazowo-parowych. Celem realizacji projektów jest osiągniecie w kolejnych latach produkcji górniczej w grupie kapitałowej KGHM na poziomie 700 tys. ton miedzi w koncentracie rocznie.

BDM:

Szacunki przychodów KGHM na 2011 rok są niższe od naszej prognozy (19,1 mld PLN) głównie za sprawą niższej zakładanej średniej ceny miedzi (8 200 USD/t vs. 10 000 USD/t PBDM). Zarząd spółki spodziewa się spadków cen surowca, co ma pozytywnie przełożyć się na saldo z pozostałej działalności operacyjnej, i zmniejszy straty z hedgingu, przez co, mimo niższych przychodów, KGHM ma wypracować większy zysk od naszej prognozy (po odliczeniu wpływów ze sprzedaży Polkomtela i Dialogu 6,0 mld PLN vs. 5,5 mld PLN PBDM). Najprawdopodobniej jednak, ta cześć założeń budżetowych KGHM będzie dla rynku obojętna. Istotne i wciąż nie jasne są założenia zarządu związane z wydatkami kapitałowymi na rekordowym poziomie 9,0 mld PLN.

Prawdopodobnie zarząd będzie chciał sfinalizować zapowiadane przejęcie projektu miedziowego w Europie. Brak jednak bliższych informacji na ten temat. W krótkim terminie rynek może reagować nerwowo na założenia KGHM, bowiem tak znaczne wydatki inwestycyjne (łączny CAPEX'11=11 mld PLN) prawdopodobnie przełoży się na zmniejszenie DY. Zwracamy jednak uwagę, że prognoza zarządu jest wg nas obarczona dwoma zasadniczymi ryzykami: i) problematyczna sprzedaż Dialogu (zarząd oczekuje za niego kwoty nie mniejszej niż 800 mln PLN, P/BV=1, podczas gdy wartość godziwa spółki wynosi wg nas 600 mln PLN), ii) Skarb Państwa może dążyć do zablokowania części planów inwestycyjnych KGHM ze względu na znaczne potrzeby budżetowe Polski, zwiększające presje na wypłatę dywidendy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »