Kilka spółek czeka na debiut giełdowy

Już wkrótce rynek pierwotny może przeżyć prawdziwe oblężenie ofert. Po długim okresie zastoju chęć wejścia na warszawską giełdę zapowiada wiele spółek.

Już wkrótce rynek pierwotny może przeżyć prawdziwe oblężenie ofert. Po długim okresie zastoju chęć wejścia na warszawską giełdę zapowiada wiele spółek.

Jeśli potwierdzą się zapowiedzi firm gotowych związać swoją przyszłość z GPW, to kolejne miesiące mogą upłynąć pod znakiem debiutów na giełdzie. Obecnością na warszawskim parkiecie żywo zainteresowane są m. in. ITI Holdings, Migut Media, J.W. Construction, Grupa Kapitałowa W. Kruk, Polfa Tarchomin, LOT, Wolne Słowo (wydawca dziennika "Życie"), Kolastyna oraz Polmos Białystok. Oby nie skończyło się na zapowiedziach i nieudanych próbach, jak miało to miejsce w niedalekiej przeszłości.

- W tym roku jest szansa na kilka debiutów. Ważne będzie zaproponowanie odpowiednio dużego dyskonta cenowego w ofercie publicznej. Spółki mocne fundamentalnie i nie działając w branży podatnej na silne wahania koniunkturalne mają spore szanse na uplasowanie emisji nawet w okresie giełowej bessy - przyznaje Rafał Gębicki, niezależny doradca inwestycyjny.

Reklama

Publiczne media

W tej chwili w KPWiG znajduje się 17 prospektów emisyjnych oraz 2 memoranda. Jednak większość z nich leży już od kilku lat i trudno liczyć, że coś się nagle zmieni. Jak dowiedzieliśmy się w KPWiG, 11 prospektów jest zawieszonych, a prace trwają jedynie nad 8 wnioskami.

Z grona ubiegających się o wejście na GPW najbardziej zaawansowane są starania ITI Holdings. Przedstawiciele właściciela m.in. telewizji TVN i portalu Onet.pl oczekują, że w kwietniu KPWiG podejmie decyzję o dopuszczeniu akcji spółki do publicznego obrotu. Prospekt emisyjny i wniosek o dopuszczenie spółka złożyła we wrześniu 2001 r. Z racji formalnych niedociągnieć, KPWiG zwlekała z zatwierdzeniem oferty.

Również Migut Media, wydawca i właścicel agencji reklamowych i public relations, czyni silne starania o wprowadzenie spółki na warszawski parkiet. Firma kontrolowana w 90 proc. przez Wiesława Miguta przed dwoma miesiącami rozpoczęła prace na upublicznieniem. Przygotowywany przez DM BIG BG prospekt ma trafić do KPWiG w czerwcu. Migut Media liczy, że dzięki szybkiej decyzji komisji już w październiku spółka będzie mogła przeprowadzić publiczną ofertę. Firma zamierza wyemitować do 500 tys. akcji serii C, które trafią do kadry menedżerskiej, oraz do 4 mln akcji serii D, skierowanych do inwestorów.

Kolejną przedstawicielem tego sektora, który jeszcze w tym roku może pojawić się na giełdzie, jest Dom Wydawniczy Wolne Słowo, wydawca dziennika "Życie". Na razie 4 Media, kontrolujący DWWS, nie sprecyzował jednak do końca swoich planów związanych z upublicznieniem wydawca dziennika.

Prywatny kapitał

Także przedsiębiorstwa z innych sektorów, które należą do prywatnych inwestorów, liczą na pozyskanie kapitału dzięki giełdzie.

Zaawansowane prace trwają nad wprowadzeniem na GPW Grupy Kapitałowej W.Kruk, wchodzącej w skład portfela Enterprise Investors. Spółka, która znana jest z produkcji i sprzedaży wyrobów jubilerskich, w miarę szybko chce znaleźć się na rynku publicznym.

- Złożyliśmy już prospekt do komisji. Oferta może trafić na rynek pod koniec czerwca, a akcje pojawić się w notowaniach nawet w sierpniu. Przygotowane są transze dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Ofertę szacujemy na kilkadziesiąt milionów złotych - przyznaje Jan Rosochowicz, prezes W. Kruk.

Pomóc w tym mają instytucje finansowe, którym zaproponowane zostaną spore pakiety akcji.

Coraz większymi krokami na giełdę zbliża się też J.W. Construction, jeden z liderów branży budowlanej w Polsce. Już na przełomie kwietnia i maja prospekt emisyjny będzie gotowy i może trafić do komisji. Jeszcze przed końcem roku spółka chce przeprowadzić publiczną emisję i zadebiutować na GPW. Oferta szacowana jest na 100 mln zł.

Kolejną spółką, żywo zainteresowaną giełdą, jest Kolastyna. Łódzka firma kosmetyczna, która należy do rodziny Grzegorzewskich, nie wyklucza pojawienia się w tym roku na giełdzie.

MSP tylko deklaruje

Dużo gorzej na tle planowanych ofert spółek prywatnych prezentują się przyszłe oferty firm kontrolowanych przez skarb państwa. Coraz wolniejsze tempo prywatyzacji blokuje drogę kolejnych przedsiębiorstw na giełdę.

Jeśli wierzyć deklaracjom ministra skarbu, to PZU może zawitać na GPW najwcześniej w 2003 r. Na razie KPWiG bada sprawę związaną z zamieszaniem wokół obrotu akcjami pracowniczymi.

Również w przypadku LOT-u nie ma co liczyć na szybki debiut. Choć MSP podtrzymuje chęć sprzedaży poprzez giełdę części posiadanych akcji, to zaznacza, że najpierw musi zostać wyjaśniona sprawa 25-proc. pakietu należącego do Swissair. Teraz reprezentuje go syndyk masy upadłościowej szwajcarskiego koncernu.

Także na giełdę ma trafić spółka powstała po konsolidacji Polfy Tarchomin, Warszawa i Pabianice. Choć w tym przypadku dużo będzie zależało od przyjęcia ostatecznych rozwiązań konsolidacyjnych przez rząd. MSP rozważa też prywatyzację Polmosu Białystok przez przeprowadzenie oferty publicznej z zachowaniem pakietu dla inwestora branżowego. Ewentualna oferta jest planowana na IV kwartał 2002 r.

Niemniej w tym roku raczej nie ma co liczyć na wysyp ofert publicznych spółek kontrolowanych przez MSP. Dużo aktywniejsi we wprowadzaniu firm na giełdę powinni być inwestorzy prywatni.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: firma | debiut | MSP | GPW | KRUK | wydawca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »