​Kolejne zwolnienia grupowe w Amazonie. "Zdecydowaliśmy się zrewidować nasze koszty i liczbę pracowników"

Amazon zapowiedział, że zwolni kolejne 9 tysięcy pracowników "ze względu na niepewną sytuację w gospodarce". Łącznie daje to 27 tysięcy zwolnień w ostatnich miesiącach, na które zdecydował się amerykański koncern.

Koncern Amazon.com Inc ogłosił, że zamierza zwolnić kolejnych 9000 pracowników. To już druga runda zwolnień grupowych w tej firmie w ostatnich miesiącach. Poprzednio Amazon zwolnił ponad 20 tysięcy pracowników.  

Amazon "analizuje priorytety"

Decyzja wynika z trwającej analizy priorytetów i niepewności co do stanu gospodarki - stwierdził w wiadomości dla pracowników dyrektor generalny Amazona, Andy Jassy.  

"Biorąc pod uwagę niepewną gospodarkę... i niepewność, która istnieje w najbliższej przyszłości, zdecydowaliśmy się zrewidować nasze koszty i liczbę pracowników" - napisał Jassy. 

Reklama

Koncern planuje zmniejszyć zatrudnienie między innymi w zespole zajmującym się użyciem technologii chmurowej. Do tej pory przez długi czas jednostka ta przynosiła firmie dochody, jednak obecnie stoi w obliczu "nowych przeciwności". Zwolnienia grupowe obejmą również pracowników z działu reklamy oraz z działu rozwijającego serwis streamingowy Twitch. Wcześniejsze zwolnienia dotyczyły z kolei osób pracujących w działach technicznych i handlowych oraz zarządzających personelem.

Po informacji o planowanych zwolnieniach akcje Amazona spadały o godz. 17.08 polskiego czasu na nowojorskiej giełdzie NASDAQ o ponad 2 procent.

Masowe zwolnienia w IT

Amazon to niejedyna firma technologiczna, która w ostatnim czasie ogłosiła masowe zwolnienia. Firmy z tego sektora do tej pory znacząco zwiększały liczbę pracowników w okresie pandemii, kiedy nastąpił boom na pracę zdalną i handel elektroniczny. Pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły jednak redukcję zatrudnienia. 

Na cięcie etatów zdecydował się też ostatnio między innymi Microsoft, Alphabet (czyli przedsiębiorstwo, do którego należy Google) i Meta Platforms (właściciel Facebooka i Instagrama). Ta ostatnia firma w dwóch turach grupowych zwolnień zredukowała 21 tysięcy stanowisk. To daje łącznie około 25 proc. dotychczasowej liczy pracowników firmy.  

27-tysięczne zwolnienia w Amazonie dotkną mniejszego odsetka pracowników firmy. Szacuje się, że koncern na koniec 2022 roku zatrudniał ok. 1,5 mln osób. 

W 2022 roku Amazon, po sześciu latach osiągania zysków netto mierzonych w miliardach dolarów, po raz pierwszy od prawie dekady zanotował stratę. Wyniosła ona 2,7 mld dolarów. W poprzednich rekordowych latach 2020 i 2021, zysk netto koncernu wyniósł odpowiednio 21 i 31 mld dolarów. 

USD/PLN

4,0668 -0,0031 -0,08% akt.: 18.12.2024, 19:16
  • Kurs kupna 4,0664
  • Kurs sprzedaży 4,0671
  • Max 4,0745
  • Min 4,0531
  • Kurs średni 4,0668
  • Kurs odniesienia 4,0699
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Amazon prognozuje też, że jego zysk operacyjny może spadać w bieżącym kwartale. Wpływ na to może mieć niższa konsumpcja oraz ograniczanie wydatków po stronie firm używających właśnie technologii chmurowych, które rozwijają pracownicy działu objęci najnowszą rundą zwolnień. Sprzedaż tego działu spadła w ostatnim kwartale 2022 roku.  

oprac. Martyna Maciuch

AFP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon | branża IT | zwolnienia grupowe | giganci technologiczni
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »