Kolejny bank z USA ma kłopoty. Kurs akcji PacWest spadł o połowę
PacWest, kolejny amerykański bank, zmaga się z problemami. Cena jego akcji spadła o połowę, a Bloomberg donosi, że w grę wchodzi przejęcie banku przez większą firmę.
PacWest Bank z siedzibą w Kalifornii to kolejny amerykański bank zmagający się z największym kryzysem bankowym od 2008 roku. Jak podaje CNN, bank potwierdził w czwartek, że "rozważa wszystkie strategiczne opcje". "To w języku Wall Street synonim wołania o pomoc" - wskazują dziennikarze stacji.
Wartość akcji PacWest Bank spadła w czwartek o połowę. To reakcja rynku na doniesienia agencji prasowej Bloomberg, że firma rozważa sprzedaż udziałów albo pozyskanie kapitału. Powołując się na anonimowe źródła, Bloomberg podał także, że na razie brak inwestora, który mógłby przejąć bank.
W oficjalnym oświadczeniu PacWest Bank podał, że "zgodnie ze standardowymi praktykami firma i jej zarząd stale przeglądają opcje strategiczne. W ostatnim czasie do spółki zgłosiło się kilku potencjalnych partnerów i inwestorów. Rozmowy trwają. Firma będzie nadal oceniać wszystkie opcje, aby zmaksymalizować wartość dla akcjonariuszy".
PacWest to tym samym kolejny bank, który odczuwa konsekwencje kryzysu bankowego, zapoczątkowanego upadkiem Silicon Valley Bank w marcu tego roku. Ostatnią odsłoną kryzysu był upadek First Republic Bank w poniedziałek 1 maja. Większość jego udziałów kupił JPMorgan.
Jak wskazuje CNN, wartość pożyczek i obligacji PacWest spadła wraz ze wzrostem stóp procentowych w USA. Fed zaczął podnosić stopy w marcu 2022 roku. Ostatnia podwyżka miała miejsce w środę 3 maja. W reakcji na podwyżki stóp, mogące oznaczać problemy z płynnością niektórych banków, właściciele depozytów w Stanach zaczęli je wycofywać. To nasiliło się po upadku Silicon Valley Bank i pogorszyło notowania banków na giełdzie. Łącznie w 2023 roku akcje PacWest spadły już prawie o trzy czwarte (72 procent).
Wydawało się jednak, że bank zdołał ustabilizować sytuację - wskazuje CNN. PacWest poinformował w zeszłym tygodniu, że klienci przestali wypłacać swoje pieniądze. Jednocześnie bank wskazał, że 73 proc. depozytów w jego posiadaniu jest ubezpieczonych.
"Bank nie doświadczył nadzwyczajnych przepływów depozytowych po sprzedaży First Republic Bank i innych wiadomościach" - napisano w oświadczeniu w czwartek po doniesieniach Bloomberga. "Ponadto firma niedawno spłaciła 1 miliard dolarów pożyczek z naszą nadwyżką płynności. Nasza rezerwa gotówki i dostępne opcje płynnościowe pozostają solidne. Ich wartość przekracza wartość nieubezpieczonych depozytów" - wskazał bank w czwartkowym komunikacie.
Ale poniedziałkowy upadek First Republic mocno zaniepokoił rynki. Przed czwartkowym spadkiem o połowę, akcje PacWest spadły o 28 proc. we wtorek i kolejne 2 proc. w środę. Kursy innych banków również zareagowały. Np. akcje Western Alliance traciły w środę po zakończeniu sesji prawie 30 proc. - podaje CNN.