Konkurs bez W. Rozłuckiego?

Skarb Państwa drugi raz przerwał obrady walnego zgromadzenia akcjonariuszy GPW. Wcześniej przeprowadził kolejne zmiany w radzie nadzorczej. Wygląda na to, że konkurs na stanowisko prezesa giełdy jest już przesądzony.

Tuż po rozpoczęciu obrad, działająca w imieniu Skarbu Państwa Agata Rowińska złożyła wniosek o zwołanie na 8 maja kolejnego NWZA. W jego trakcie zostanie podjęta uchwała o powołaniu prezesa GPW na nową kadencję. Taka decyzja bardzo prawdopodobnym czyni rozpisanie konkursu na stanowisko szefa giełdy. Wiesław Rozłucki nie chciał zdradzić, czy w nim wystartuje, choć - jak zaznaczył - decyzję już podjął.

- Jeżeli szuka się nowego prezesa, to konkurs jest dobrym pomysłem - powiedział. - Mam nadzieję, że są już jacyś kandydaci, bo czasu jest coraz mniej. Moja kadencja wygasa w czerwcu - dodał.

Reklama

Kto oprócz W. Rozłuckiego mógłby wystartować w konkursie? - Nikt z rynku, nikt z doświadczeniem - twierdzi prezes jednego z dużych domów maklerskich.

- Tacy ludzie już gdzieś pracują, a konkurs nie zapewni pełnej dyskrecji. Czy będą chcieli się ujawniać z poszukiwaniem nowej posady, nie mając pewności, że ją otrzymają? - pyta.

- Jest więc ryzyko, że na czele GPW stanie ktoś zupełnie do tego nieprzygotowany - twierdzi. Jego zdaniem, informacja o konkursie to wotum nieufności dla Wiesława Rozłuckiego i być może nawet on nie zdecyduje się kandydować. - Konkursu na prezesa nie rozpisuje się po to, aby na to stanowisko powołać osobę, która piastowała je dotychczas - uważa.

Po przegłosowaniu wniosku o zwołanie majowego NWZA Skarb Państwa odwołał dwie kolejny osoby z rady giełdy (Annę Rapacką i Marka Słomskiego), powołał cztery nowe i ogłosił przerwę w obradach do środy. - Wygląda na to, że MSP ma problemy z obsadzeniem rady giełdy i teraz przez 48 godzin będzie w pośpiechu szukać kolejne dwie, zaufane osoby - powiedział jeden z mniejszościowych akcjonariuszy GPW.

Wczoraj na 4 miejsca, z 6 wolnych, w radzie wybrani zostali:

- prof. dr hab. Maria Sierpińska (rektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania);

- dr hab. Marek Michalski (adwokat, adiunkt w Katedrze Prawa Gospodarczego Prywatnego UJ);

- dr Tomasz Sójka (adwokat, wykładowca prawa handlowego na Wydziale Prawa i Administracji UAM);

- dr Piotr Tamowicz (pracownik naukowy IBnGR, współautor kodeksu corporate governance).

W środę, po wznowieniu obrad, można się spodziewać dwóch nowych nazwisk.

- Miejmy nadzieję, że będzie to ktoś z rynku - twierdzą przedstawiciele domów maklerskich. Szanse na to są jednak małe. Wcześniej MSP usunął bowiem z rady giełdy Marka Słomskiego, prezesa ING Securities. Brokerów reprezentuje więc już tylko Maria Dobrowolska, prezes Izby Domów Maklerskich. Jej zdaniem, źle się stało, że Marek Słomski został odwołany.

- Podmioty, które wypracowują ponad 80 proc. przychodów giełdy powinny mieć większy udział w jej radzie - powiedziała. Także w środę powinna zapaść decyzja upoważniająca zrekonstruowaną radę nadzorczą do przeprowadzenia konkursu.

Grzegorz Uraziński

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: konkursy | giełdy | konkurs | "Drugi raz" | Skarb Państwa | skarb | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »