Kontrakty terminowe na obligacje

Na początku IV kwartału tego roku warszawska giełda chce wprowadzić na rynek kontrakty terminowe na obligacje. W tej chwili konsultuje pomysł z domami maklerskimi.

Na początku IV kwartału tego roku warszawska giełda chce wprowadzić na rynek kontrakty terminowe na obligacje. W tej chwili konsultuje pomysł z domami maklerskimi.

Zarząd giełdy zamierza wprowadzić na parkiet kontrakty terminowe na pięcioletnie obligacje skarbowe. Obrót ma się odbywać w systemie elektronicznym Warset, a realizacja zleceń oraz zasady handlu będą takie same, jak dla innych kontraktów notowanych na GPW. Rozliczenie natomiast odbędzie się poprzez fizyczną dostawę obligacji na zasadach określonych przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Zarząd giełdy prowadzi rozmowy w tej sprawie z zainteresowanymi podmiotami. Okazuje się, że nie dla wszystkich propozycja GPW jest optymalna. - Rozliczenie pieniężne jest korzystniejsze od fizycznej dostawy obligacji i mogłoby przyciągnąć większą liczbę inwestorów - uważa Robert Głuch, odpowiedzialny za rynek papierów skarbowych w BZ WBK. Obecnie wszystkie kontrakty terminowe notowane na GPW rozliczane są gotówkowo. GPW zakłada, że znaczącymi podmiotami na rynku kontraktów na obligacje będą fundusze inwestycyjne i emerytalne oraz biura maklerskie, działające na własny rachunek (tzw. dealerka). Wspomniani inwestorzy twierdzą tymczasem, że nieodzowne są zmiany w ustawodawstwie, które nie będą jednak łatwe do przeprowadzenia. Dotyczą one głównie ustawy o organizowaniu i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które umożliwią dokonywanie transakcji terminowych na rynku obligacji skarbowych funduszom emerytalnym.

Reklama

- Komentarz Rynek przychylnie przyjmuje propozycję GPW. Jednak ostateczny kształt nowego instrumentu wymaga dalszych konsultacji z potencjalnymi inwestorami. Pomóc temu rynkowi mogłoby również Ministerstwo Finansów, przeprowadzając kilka dużych emisji, które stałyby się instrumentami bazowymi dla kontraktów. Od września 2002 roku na Warszawskiej Giełdzie Towarowej są kwotowane kontrakty terminowe na obligacje (dwuletnie, pięcioletnie i dziesięcioletnie) z dostawą papierów w rozliczeniu. Jednak rynek jest w początkowym stadium rozwoju i dlatego też obroty są niewielkie. Już wkrótce zdrowa rynkowa konkurencja zadecyduje, gdzie i w jakiej formie będzie się odbywał obrót tym instrumentem. Kontrakt terminowy na obligacje skarbowe jest rodzajem zakładu dwóch stron o ich cenę w określonym dniu. Jest podobny do kontraktu na indeks WIG20, różni się instrumentem bazowym, którym jest konkretna seria papierów dłużnych. Fizyczna dostawa obligacji w wyniku wykonania kontraktu oznacza, że inwestor, posiadający pozycję krótką w terminie wykonania zobowiązania, ma dostarczyć obligacje skarbowe posiadającemu pozycję długą.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: obligacje | GPW | obligacje skarbowe | giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »