Reklama

KOV zwiększył produkcję gazu na Ukrainie

Kulczyk Oil Ventures z sukcesem rozpoczął produkcję gazu z kolejnego odwiertu na polu Olgowskoje na Ukrainie.

Z odwiertu O-9 osiągnięto średnie dzienne wydobycie na poziomie 56,6 tysięcy metrów sześciennych gazu (2 mln stóp sześciennych "MMcf/d"). Oznacza to wzrost produkcji na Ukrainie o 150 proc., do ponad 339,8 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie (12 mln stóp sześciennych dziennie "MMcf/d") w stosunku do okresu, w którym KOV realizował transakcję nabycia udziałów w KUB-Gasie. Jednocześnie Spółka rozpoczęła testowanie kolejnego, potencjalnie produkcyjnego odwiertu - O-12.

Reklama

Od momentu przejęcia przez KOV udziałów w ukraińskim KUB-Gasie w czerwcu 2010 roku produkcja na należących do spółki koncesjach wzrosła o 150 proc. z 141,5 tysiąca metrów sześciennych do niemal 340 tysięcy metrów sześciennych gazu dziennie (czyli 237,8 tysięcy metrów sześciennych dziennie przypadających na 70 proc. udział KOV).

Średnia, dzienna wielkość produkcji z nowo podłączonego odwiertu O-9 wynosi obecnie 56,6 tysięcy metrów sześciennych gazu.

- Jest nam niezmiernie miło ogłosić zwiększenie produkcji gazu z naszych ukraińskich aktywów. Odwierty M-19 i O-9 to dla nas szczególnie ważne sukcesy. Teraz czekamy na moment, w którym będziemy mogli przekazać rynkowi wyniki programu testowania odwiertu O-12- mówi Tim Elliott, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny KOV.

Olgowskoje-09

O-9 jest drugim odwiertem wykonanym na polu Olgowskoje od momentu transakcji. 4 kwietnia br. odwiert dotarł do głębokości2.638 metrów, został orurowany i przygotowany do testów, które zostały przeprowadzone w lipcu.

Olgowskoje-12

Odwiert O-12 jest najnowszym, czwartym z kolei odwiertem wykonanym na polu Olgowskoje. Prace przy O-12 rozpoczęły się 3 sierpnia br. i miały służyć badaniu gazonośnych skał moskowitowych i baszkiru. 8 września odwiert O-12 osiągnął głębokość całkowitą2.700 metrów, po czym został orurowany i przygotowany jako potencjalny odwiert produkcyjny. Obecnie trwa testowanie stref, które mogą zawierać gaz.

O-12 stanowi część szerzej zakrojonego planu zagospodarowania aktywów KUB-Gasu na lata 2011-2012, który obejmuje wykonanie odwiertów O-8, O-9 oraz O-14.

- Ujmując to bardziej ogólnie, dalszy, ciągły wzrost produkcji pokazuje naszą zdolność do organicznego rozwijania biznesu i zapewnienia stałego zwrotu z naszych inwestycji. Nasz sukces jest także potwierdzeniem technicznych i operacyjnych umiejętności zespołu KOV. Wspólnie z naszymi partnerami, udowodniliśmy naszą zdolność do skutecznego rozwijania złożonych aktywów, w efektywny kosztowo sposób- dodaje Tim Elliott.

Sprawdź bieżące notowania KOV na stronach INTERIA.PL

Aktywa Kulczyk Oil

Kulczyk Oil to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Syrii i Ukrainie oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie.

W Brunei KOV posiada udziały w prawie użytkowania górniczego, przyznanego mu zgodnie z dwoma umowami o podziale wpływów z wydobycia, uprawniającą do poszukiwania i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego z Bloku L i Bloku M. KOV posiada 40 proc. udział w Bloku L, obejmującym obszar lądowy i morski o powierzchni 2 220 km2 (550.000 akrów) w północnym Brunei oraz 36 proc. udział w Bloku M, obejmującym obszar lądowy o powierzchni 3.011 km2 (744.000 akrów) w południowym Brunei.

Na Ukrainie KOV posiada faktyczny 70 proc. udział w KUB-Gas LLC. Aktywa KUB-Gas obejmują 100-procentowe udziały w pięciu koncesjach zlokalizowanych w pobliżu Ługańska, miasta w północno-wschodniej części Ukrainy. Produkcja gazu odbywa się na czterech polach.

W Syrii KOV posiada, zgodnie z umową o podziale wpływów z wydobycia, 50 proc. udział w Bloku 9, uprawniający do poszukiwania i wydobycia, po spełnieniu określonych warunków, ropy i gazu ziemnego na obszarze Bloku 9 o powierzchni 10.032 km?, położonego w północno-zachodniej Syrii. Spółka podpisała porozumienie, na podstawie którego przepisze łącznie 5 proc. udziałów na rzecz osoby trzeciej, pod warunkiem uzyskania zgody władz syryjskich. W przypadku uzyskania takiej zgody bezpośredni udział KOV w Bloku 9 zmieni się na 45 proc.

Główny akcjonariusz spółki, Kulczyk Investments S.A. posiada obecnie niemal 50 procent udziału w kapitale spółki. Kulczyk Investments S.A. jest międzynarodowym domem inwestycyjnym, założonym przez polskiego przedsiębiorcę dr. Jana Kulczyka.

Kulczyk Oil Ventures to międzynarodowa spółka prowadząca poszukiwania ropy naftowej i gazu. Posiada zdywersyfikowane portfolio projektów w Brunei, Syrii i Ukrainie oraz profil ryzyka obejmujący działalność poszukiwawczą w Brunei i Syrii oraz działalność wydobywczą w Ukrainie.

Oprac. MZB

Dowiedz się więcej na temat: produkcje | Ukraine | -oil

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »