Dzieci zostają bez świadczeń zdrowotnych. Tak się może skończyć praca w wakacje

Młodzi ludzie regularnie decydują się na pracę w wakacje, by dorobić do kieszonkowego. Wielu zapomina, że wiąże się to z ważnym obowiązkiem, nie tylko dla nich samych. Podejmując zatrudnienie zyskują bowiem własny tytuł ubezpieczenia zdrowotnego i powinni zostać wyrejestrowani przez rodziców, ubezpieczających ich wcześniej jako członków rodziny - przypomina ZUS. A to oznacza, że gdy wakacyjna praca się kończy, często konieczna jest ponowna rejestracja.

  • Dorabianie w wakacje to już codzienność wielu młodych pracowników. ZUS przypomina, że często to także nowe obowiązki dla dzieci i rodziców.
  • Pracujące w wakacje dziecko trzeba wyrejestrować z ubezpieczenia zdrowotnego, ale to nie koniec obowiązków. 
  • ZUS informuje, kiedy ponownego zgłoszenia może dokonać sam rodzic, a kiedy musi pracodawca.

Wakacyjna praca na umowie o pracę to dla wielu młodych ludzi dobry strat na rynku pracy. To także zmiany w ubezpieczeniu zdrowotnym. ZUS przypomina, kto i kiedy musi wyrejestrować się i ponownie zarejestrować do ubezpieczenia. Ten obowiązek dotyczy młodych pracujących w wakacje. 

Reklama

Ubezpieczenie zdrowotne dziecka przez rodzica

Ubezpieczenie zdrowotne daje w Polsce prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej z Narodowego Funduszu Zdrowia. Uprawnienia pacjenta są weryfikowane w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ):

"Niekiedy zdarza się, że pacjent w systemie eWUŚ świeci się na czerwono. Spotykało to między innymi studentów, którzy podejmowali pracę i uzyskiwali tytuł do ubezpieczenia, ale nie wiedzieli, że po rozwiązaniu umowy muszą ponownie zostać zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny" - tłumaczy Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.

Najczęściej to rodzic u własnego pracodawcy zgłasza dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny. To wystarcza w przypadku niepełnoletnich i uczących się pociech. Jako członka rodziny możesz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego:  

  • swoje dziecko, 
  • dziecko męża lub żony, 
  • dziecko przysposobione, 
  • swojego wnuka, 
  • dziecko obce, dla którego jesteś opiekunem prawnym, 
  • dziecko obce, dla którego jesteś rodziną zastępczą lub które przebywa w twoim rodzinnym domu dziecka,
  • swojego męża lub swoją żonę, 
  • wstępnych (np. rodziców, dziadków itp.), którzy mieszkają z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Gdy jednak dziecko podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę lub rozpoczyna działalność gospodarczą, samodzielnie nabywa wówczas tytuł do ubezpieczenia. To tworzy także nowe obowiązki dla rodziców. 

Ponowne zgłoszenie do ubezpieczenia. Kiedy rodzic, a kiedy pracodawca?

Dziecko może być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym jako członek rodziny, dopóki nie skończy 18 lat. Jeśli uczy się dalej, ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego "u rodzica" dopóki nie skończy 26. roku życia.

ZUS przypomina, że rodzic musi wyrejestrować pracujące dziecko z ubezpieczenia zdrowotnego, gdy ten nadal się uczy i nie ukończył jeszcze 26 lat. Taki wniosek należy złożyć u pracodawcy, płatnika składek. Powinien też ponownie zarejestrować pociechę jako członka rodziny po zakończeniu przez niego pracy. 

Jeśli bowiem dziecko przestanie pracować, a więc wygaśnie jego tytuł do ubezpieczenia zdrowotnego i nadal spełnia on warunki do ubezpieczenia go jako członek rodziny u pracodawcy rodzica, to trzeba go ponownie zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego. 

"O takiej konieczności informujemy swojego pracodawcę - płatnika składek. Mamy na to 7 dni od dnia, w którym zaistniały okoliczności, które powodują, że musimy zgłosić członka rodziny" - tłumaczy ZUS w komunikacie.

Z kolei jeżeli do ubezpieczenia zdrowotnego rodzic zgłasza się sam, np. jako przedsiębiorca, to obowiązek zgłoszenia oraz wyrejestrowania członka rodziny spoczywa na nim samym, bo to on jest płatnikiem składek. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »