Kto dokupi papierów Polkomtela

Duński operator telekomunikacyjny TDC rozważa sprzedaż 19,6% akcji Polkomtela - podał duński dziennik "Borsen", powołując się na osoby z londyńskich kręgów bankowych. Informację zacytował Reuters. Według analityków, chętnych do kupna nie powinno zabraknąć.

Duński operator telekomunikacyjny TDC rozważa sprzedaż 19,6% akcji Polkomtela - podał duński dziennik "Borsen", powołując się na osoby z londyńskich kręgów bankowych. Informację zacytował Reuters. Według analityków, chętnych do kupna nie powinno zabraknąć.

Pogłoski z Londynu zbiegły się w czasie z informacjami, że duńskim operatorem interesują się inwestorzy finansowi. Firma w raporcie za III kwartał potwierdziła, że pojawiły się niewiążące oferty i są rozważane. Niewykluczone że na potrzeby ewentualnych transakcji TDC będzie porządkować strukturę grupy i sprzedawać firmy, nad którymi nie ma kontroli.

Wczoraj biuro prasowe TDC nie chciało komentować doniesień "Borsen" i Reutera, z których wynika, że rozważa sprzedaż akcji Polkomtela. Jeśli się potwierdzą, chętnych do kupna raczej nie zabraknie.

Reklama

Brytyjski Vodafone (również ma 19,6-proc. pakiet operatora Plusa) od dawna deklaruje chęć zwiększenia zaangażowania w polskiej firmie. Przedstawiciele PiS, jeszcze zanim doszli do władzy, deklarowali, że państwo powinno mieć kontrolę nad przynajmniej jednym operatorem w kraju. TDC, Vodafone, KGHM, PKN Orlen i Polskie Sieci Elektroenergetyczne, czyli akcjonariuszy Polkomtela, łączy umowa, że gdy jeden z nich sprzedaje papiery, pozostali mogą skorzystać z prawa pierwokupu.

Krzysztof Kaczmarczyk, analityk DB Securities jest zdania, że papiery kupiłyby od Duńczyków KGHM, Vodafone i Orlen, bądź tylko dwie pierwsze firmy.

- KGHM ma spore zasoby gotówki. Szacujemy, że w 2006 r. będzie to ok. 2 mld zł. Z drugiej strony, nie ma pomysłów akwizycyjnych. Nawet po oddłużeniu Dialogu zostanie sporo środków. Związki zawodowe prędzej zgodzą się na inwestycję w Polkomtel niż na przejęcia - uważa analityk DB Securities. Według niego, nie bez znaczenia są też deklaracje PiS. K. Kaczmarczyk szacuje wartość Polkomtela na 16,67 mld zł (z 15-proc. premią zakładającą, że to Vodafone kupi papiery).

Andrzej Szczepek, wiceprezes KGHM i szef rady nadzorczej Polkomtela powiedział, że we wtorek rozmawiał z "osobą numer 2" w TDC. - Nic nie wspomniała, że TDC planuje sprzedaż akcji Polkomtela - stwierdził. Mówił, że w dalszym ciągu obowiązuje porozumienie z PKN i PSE o wspólnej sprzedaży akcji operatora. Nie ukrywał, że duży wpływ na to, co polskie firmy zrobią z papierami operatora, ma resort skarbu. - Czekamy na rozmowy z nowym ministrem skarbu, którego zdanie nie jest bez znaczenia, bo Skarb Państwa ma udziały zarówno w KGHM, Orlenie, jak i PSE - wyjaśnił.

Urszula Zielińska

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: papiery | KGHM Polska Miedź SA | Polkomtel SA | firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »