Miedwiediew za utworzeniem specjalnej strefy ekonomicznej na Krymie
Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew opowiedział się w poniedziałek za utworzeniem na Krymie specjalnej strefy ekonomicznej. Zaproponował, by wszystkie krymskie firmy, które przeszły pod jurysdykcję Rosji, do końca 2014 roku zostały zwolnione z płacenia podatków.
Problemy te były w poniedziałek tematem specjalnej narady zwołanej w Moskwie przez Miedwiediewa.
Szef rządu Rosji polecił, aby w najbliższym czasie wszystkie resorty przedstawiły plany konkretnych działań, mających na celu włączenie odebranego Ukrainie Krymu do państwowego, gospodarczego, finansowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej.
Miedwiediew polecił opracowanie do końca pierwszego półrocza 2014 roku federalnego programu rozwoju społeczno-gospodarczego dla Półwyspu Krymskiego. Zapowiedział także utworzenie specjalnej komisji państwowej, która będzie nadzorowała realizację tego programu.
Premier poinformował, że pracę organów rządowych na Krymie koordynować będzie jego zastępca Dmitrij Kozak. Wicepremier Kozak dotychczas odpowiadał za przygotowanie Soczi do zimowych igrzysk olimpijskich, uznanych za sukces organizacyjny.
Według dziennika "Wiedomosti" Kozak, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, na jego polecenie już od kilku tygodni zajmuje się problemami rozwoju Krymu.
Moskiewska gazeta podała też, że projektowana Krymska Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie podobna do tej, jaka funkcjonuje w obwodzie kaliningradzkim. Podmioty tamtej strefy przez pierwszych sześć lat są zwolnieni z obowiązku płacenia podatku dochodowego i podatku od majątku, a także sprzedaży części zarobionych walut na wewnętrznym rynku walutowym Rosji.
Minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Uljukajew oświadczył, że rosyjscy biznesmeni są gotowi zainwestować w projekty na Krymie 5 mld dolarów.
Od poniedziałku do oficjalnego obiegu na Krymie wprowadzony został rosyjski rubel. Równolegle do końca 2015 roku pozostanie w nim ukraińska hrywna. Wszystkie ceny zostały przeliczone według kursu 3,8 RUB za 1 UAH. Nałożono obowiązek nominowania cen w obu walutach.
Zakłada się, że rubel będzie stopniowo wypierać hrywnę z oficjalnego obiegu. Pensje, emerytury, renty i stypendia mają być już wypłacane w rublach.