Miedź na LME tanieje, bo Chiny chcą załagodzić kryzys energetyczny
Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają w reakcji na rozpoczęcie działań przez chińskie władze w celu zaradzenia kryzysowi energetycznemu. Miedź w dostawach 3-miesięcznych traci 1,6 proc. wobec notowanych na zakończenie poprzedniej sesji 10.150,00 USD za tonę - informują maklerzy.
Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 1,52 proc. do 4,6315 USD za funt.
W Chinach władze rozpoczęły całą serię działań, aby zaradzić kryzysowi energetycznemu, który spowodował wzrost cen surowców i zagraża wzrostowi gospodarczemu.
Już we wtorek różne organy w chińskim rządzie uruchomiły działania polityczne, które mają na celu ustabilizowanie dostaw energii na zimę.
Chińscy planiści badają sposoby interwencji na rynku węgla, a władze chcą zwiększyć dzienne wydobycie do 12 mln ton i nadać priorytet dostawom paliw przez porty i drogą kolejową.
"Obecny wzrost cen całkowicie odbiega od podstaw podaży i popytu" - napisała na swojej stronie internetowej chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform. Dodała, że będzie "zero tolerancji" dla tych, którzy rozpowszechniają na rynkach fałszywe informacje lub stosują zmowy cenowe.
"Odwrót cen na rynkach metali wynika głównie z załamania w sektorze węglowym, co uderza w sentyment inwestorów" - ocenia Ji Xianfei, analityk Guotai Junan Futures Co. "Podstawowe fundamenty na rynkach metali pozostają jednak mocne" - przekonuje. "Rozsądne byłoby, aby ceny surowców jednak spadły z tak wysokich wycen, bo producenci nie czują się komfortowo przy tak wysokich notowaniach" - wskazuje.
Tymczasem Londyńska Giełda metali LMW wkroczyła, aby spróbować przywrócić ład na rynku miedzi, rozpoczynając dochodzenie w sprawie ostatnich transakcji i ogłaszając zestaw tymczasowych zmian zasad. Te działania LME nastąpiły po gwałtownym wzroście zamówień na wycofywanie miedzi z magazynów giełdy, które w zeszłym tygodniu spowodowały, że dostępne zapasy metalu spadły do najniższego poziomu od 47 lat.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME straciła 46 USD i kosztowała 10.150 USD za tonę.