Ministrowie przeciw fuzji BPH-Pekao

Polski rząd nie chce, by BPH został przejęty przez UniCredito i połączony z Pekao - twierdzą nasi informatorzy. Ministrowie opowiadają się za sprzedażą banku innemu inwestorowi. Alessandro Profumo, prezes UniCredito, najprawdopodobniej znów wyjechał z Polski z niczym.

Polski rząd nie chce, by BPH został przejęty przez UniCredito i połączony z Pekao - twierdzą nasi informatorzy. Ministrowie opowiadają się za sprzedażą banku innemu inwestorowi. Alessandro Profumo, prezes UniCredito, najprawdopodobniej znów wyjechał z Polski z niczym.

Wczorajsze spotkanie Profumo z nadzorem bankowym miało roboczy charakter. Co było konkretnie tematem rozmów, nie ujawniono. UniCredito stara się już od czterech miesięcy o zezwolenie na wykonywanie głosów na WZA BPH. Czy Włosi usłyszeli warunki, które muszą spełnić, by nadzór dał im zielone światło, a co za tym idzie, by mogli myśleć o połączeniu banku z należącym do nich Pekao? Nie wiadomo. Pomysł, który padł na poprzednim, sierpniowym spotkaniu był dla Włochów nie do przyjęcia. Propozycja, by w Warszawie znalazło się centrum zarządzające biznesem UCI w Europie Środkowowschodniej, jest trudna do realizacji, ponieważ wcześniej UniCredito obiecało tę funkcję Bankowi Austria Creditanstalt (BACA).

Reklama

Tymczasem, jak wynika z naszych informacji, premier Marcinkiewicz skonsultował sprawę fuzji banków z ministrami. Większość z nich jest przeciwna połączeniu Pekao i BPH, i uważa, że najlepiej by było, gdyby BPH został sprzedany inwestorowi nieobecnemu w Polsce.

Polska ekspansja na Wschód?

A co mogliby obiecać Polsce Włosi? Nasi informatorzy twierdzą, że np. wyłączenie polskich banków spod kontroli BACA. Ich zadaniem byłaby ekspansja na Wschód i budowa "własnego" holdingu. UniCredito zgodziłoby się także na dużo mniejsze od zapowiadanych zwolnienia.

Problem w tym, że nikt nie podjął z Włochami dyskusji na ten temat.

Kto porozmawia?

W analizie rządowej, do której dotarł m.in. PARKIET, padły propozycje, by rząd porozmawiał z UniCredito o: "poziomie zatrudnienia, gwarancjach sprowadzenia biznesu do Polski (np. bardzo realna szansa uczynienia z Krakowa centrum IT dla całej grupy, nie jest przez nikogo omawiana), gwarancjach inwestycji, przeprowadzeniu gruntownych reform (utworzeniu funduszy poręczeniowych dla małych przedsiębiorstw: polityka wspierania kredytów unijnych)".

Autorów analizy martwi również brak reakcji na negatywny PR wokół Polski - przedstawianej jako jedyny kraj w UE blokujący połączenie banków. Zauważają oni także, że "brak centralizacji/koordynacji powoduje, że główne problemy związane z połączeniem nie są nigdzie adresowane i przez nikogo omawiane. A dyskusje dotyczą spraw istotnych dla dyrektorów departamentów instytucji nadzoru, a groteskowo nieważnych z punktu widzenia interesów kraju".

Z problemem tym męczą się też Włosi. Wysyłane z ich strony sygnały pokazują, że chętnie by wysłuchali polskich oczekiwań. Jak udało nam się dowiedzieć, Alessandro Profumo chciał się dostać na odbywające się niedawno w Londynie seminarium, na którym kierujący resortem skarbu Andrzej Mikosz przedstawiał plany prywatyzacyjne nowego rządu. Minister jednak, chcąc uniknąć dwuznacznej sytuacji, kategorycznie poprosił, by Profumo wśród zaproszonych nie było. Tak też się stało.

Nadzór nie próżnuje

Generalny Inspektorat Nadzoru Bankowego wciąż zadaje Włochom pytania i żąda kolejnych dokumentów. - Ostatnio gromadzone materiały wskazują, że zbiera argumenty, które mogą posłużyć zablokowaniu fuzji - twierdzą nasi informatorzy.

Halina Kochalska, Tomasz Brzeziński

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: rząd | pekao | Włosi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »