Minutki Fed wystraszyły rynek

Wyprzedaż na rynku akcyjnym zdecydowanie przyspieszyła po publikacji grudniowych minutek z ostatniego posiedzenia Fed, które zostały jastrzębio odebrane przez rynek. Najbardziej straciły oczywiście na tym spółki technologiczne, a Nasdaq potaniał wczoraj o przeszło 3%, przy 1% spadku przemysłowego Dow Jonesa.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Podczas czwartkowego otwarcia rynków główne indeksy opierają się jednak dalszej korekcie, a notowania kontraktu terminowego na S&P500 stabilizują się poniżej 4700 pkt. Fed zasugerował wczoraj możliwość bardziej agresywnego zacieśnienia polityki monetarnej, co wystraszyło inwestorów. Zdaniem przedstawicieli Fed silniejszy wzrost przy wyższej inflacji może skutkować szybszymi podwyżkami stóp oraz zmniejszeniem bilansu.

Reklama

Sam komunikat wydaje się jednak standardowym stwierdzeniem płynącym z banku centralnego przy wysokiej inflacji. Dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być, że Fed może zaostrzyć kurs jeśli sprawy będą przybierały nieoczekiwany przebieg. Sama reakcja rynkowa może być zatem nieco przesadzona i nie można wykluczać podkupowania dołków przez część inwestorów, tak jak to było za każdym razem w poprzednich miesiącach, kiedy Fed jastrzębio zaskakiwał rynek. Po publikacji, rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wyszła powyżej 1.70%.

Obecnie rynek z 80% prawdopodobieństwem wycenia 25-punktową podwyżkę stóp podczas marcowego posiedzenia. Oczekiwania dotyczące pierwszej podwyżki stóp w USA kształtowane będą dziś jeszcze przez usługowy wskaźnik ISM, a jutro przez grudniowy raport z amerykańskiego rynku pracy. Opublikowany wczoraj odczyt ADP wskazał na dwukrotnie wyższe od prognoz tempo kreacji nowych miejsc pracy. Z rynkowego punktu widzenia niepokój zapewne wzbudziło przywracanie restrykcji ze względu na rozprzestrzenianie się Omikrona, na co decydują się kraje azjatyckie.

Jastrzębi odbiór minutek z ostatniego posiedzenia Fed tylko w umiarkowanym stopniu wsparł notowania dolara, a kurs EUR/USD pozostaje w pobliżu 1.13. Aprecjację amerykańskiej waluty najlepiej widać wobec walut surowcowych. Kurs AUDUSD spada poniżej 0.72, a NZDUSD osuwa się w kierunku grudniowych minimów.

EUR/USD

1,0806 -0,0008 -0,07% akt.: 13.06.2024, 03:52
 • Kurs kupna 1,0805
 • Kurs sprzedaży 1,0807
 • Max 1,0815
 • Min 1,0806
 • Kurs średni 1,0806
 • Kurs odniesienia 1,0814
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Para USD/JPY spada natomiast poniżej 116 przez wzrost awersji do ryzyka i umocnienie jena. Na rynku surowcowym dobrze trzymają się notowania ropy, a baryłka WTI pozostaje powyżej 77 USD.

Jastrzębi odbiór protokołu z ostatniego posiedzenia Fed zaszkodził natomiast notowaniom złota, które spadają poniżej 1800 USD za uncję.

 Zespół mforex, Biuro maklerskie mBanku

Mocne spadki na giełdach

Środowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorów zaskoczyły wnioski zawarte w protokole z ostatniego posiedzenia Fed, że podwyżki stóp procentowych w USA mogą być konieczne przed osiągnięciem maksymalnego zatrudnienia.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,07 proc., do 36.407,11 pkt.

S&P 500 na koniec dnia stracił 1,94 proc. i wyniósł 4.700,58 pkt.

Nasdaq Composite zniżkował 3,34 proc. i zamknął sesję na poziomie 15.100,17 pkt.

"Na światowych rynkach akcji dochodzi do wahań w związku z wyższymi rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych i obawami dotyczącymi chińskiego sektora technologicznego" - powiedział Sebastien Galy, starszy strateg makro w Nordea Asset Management.

"Jeśli Fed zacznie zmniejszać budżet to będzie katastrofa. Zakładam, że bank centralny będzie chciał utrzymać bilans na stabilnym poziomie, ale jest możliwe, że jeśli inflacja pozostanie wysoka, Fed zgodzi się na jego obniżkę" - powiedział prezes Infrastructure Capital Management Jay Hatfield.

Jeśli tak się stanie "to nie tylko Fed nie będzie dostarczał płynności, on go po prostu zabierze. Nikt nie będzie chciał być na rynku akcji, gdy Fed będzie zabierał płynność. To tak jak być w Coca-Coli w momencie, gdy Warren Buffett będzie sprzedawał tam swoją pozycję".

Z opublikowanego w środę protokołu z ostatniego posiedzenia Fedu wynika, że podwyżka stóp proc. w USA może być konieczna przed osiągnięciem maksymalnego zatrudnienia.

"Niektórzy uczestnicy posiedzenia zauważyli również, że mogą zaistnieć okoliczności, w których Komitet mógłby podnieść docelowy zakres stopy funduszy federalnych przed osiągnięciem maksymalnego zatrudnienia - np. gdyby Komitet uznał, że jego cele w zakresie zatrudnienia i stabilności cen nie były komplementarne w świetle rozwoju sytuacji gospodarczej, a presja inflacyjna oraz oczekiwania inflacyjne istotnie i stale wzrastały w sposób, który mógł utrudniać realizację długoterminowych celów Komitetu" - napisano w protokole po posiedzeniu 15 grudnia.

"Uczestnicy posiedzenia ocenili, że biorąc pod uwagę ich indywidualne perspektywy rozwoju gospodarki, rynku pracy i inflacji, uzasadnione może stać się podniesienie stopy funduszy federalnych wcześniej lub w szybszym tempie, niż wcześniej przewidywali" - dodano.

W ocenie uczestników posiedzenia, decyzja o zwiększeniu tempa redukcji skupu aktywów była uzasadniona w świetle podwyższonej presji inflacyjnej i umacniającego się rynku pracy.

"Niektórzy uczestnicy zauważyli również, że właściwe może być rozpoczęcie zmniejszania wielkości bilansu Rezerwy Federalnej stosunkowo krótko po rozpoczęciu podnoszenia stopy funduszy federalnych. Niektórzy uczestnicy ocenili, że mniej akomodacyjne nastawienie polityki w przyszłości byłoby prawdopodobnie uzasadnione i że Komitet powinien wyrazić silne zobowiązanie do przeciwdziałania podwyższonej presji inflacyjnej" - dodano.

Z protokołu wynika, że inflacja spadnie w 2022 r. W ocenie niektórych członków FOMC, wąskie gardła w łańcuchu dostaw mogą być trwalsze niż oczekiwano.

"Członkowie FOMC zauważyli, że wąskie gardła w łańcuchu dostaw i niedobory siły roboczej nadal ograniczają zdolność firm do zaspokojenia silnego popytu. Ocenili, że wyzwania te prawdopodobnie potrwają dłużej i będą bardziej rozpowszechnione niż wcześniej sądzono. Uczestnicy posiedzenia generalnie spodziewali się, że wąskie gardła w globalnym łańcuchu dostaw utrzymają się przynajmniej do przyszłego roku" - dodano.

PAP

NASDAQ

17 608,44 +264,89 1,53% akt.: 12.06.2024, 22:03
 • Otwarcie 17 496,33
 • Max 17 725,39
 • Min 17 490,64
 • Wartość odniesienia 17 343,55
 • Godziny otwarcia 15:30 - 22:00
Zobacz również: TAIEX BIST100 TA35


PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »