Mocny wzrost na Wall Street
Pierwsza w tym miesiącu sesja na Wall Street przyniosła mocny wzrost, gdyż lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne rozbudziły nadzieje na trwalsze ożywienie w amerykańskiej gospodarce. Inwestorów zadowoliły też dobre wyniki kwartalne koncernu paliwowego Exxon Mobil.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,18 proc. do 10 185,68 pkt.
Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,11 proc. do 2 171,20 pkt.
Indeks S&P 500 wzrósł o 1,43 proc. i wyniósł na koniec dnia 1089,18 pkt.
Instytut Zarządzania Podażą (IS) podał, że wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wzrósł w styczniu do 58,4 pkt z 55,9 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 55,5 pkt.
Departament Handlu poinformował, że wydatki amerykańskich konsumentów w grudniu wzrosły o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy poprzednio wzrosły o 0,7 proc. po korekcie. To trzeci miesięczny wzrost wydatków z rzędu. Dochody Amerykanów wzrosły natomiast o 0,4 proc., wobec wzrostu o 0,5 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,3 proc., a dochody wzrosną również o 0,3 proc.
PKB w Stanach Zjednoczonych w czwartym kwartale zwiększył się o 5,7 proc. - wynika ze wstępnych danych, opublikowanych w ostatni piątek. Tempo wzrostu PKB zdecydowanie przewyższyło oczekiwania analityków.
Dzięki dobrym danym makro na nowojorskiej giełdzie zyskiwały największe przemysłowe koncerny. Po kilka procent w górę poszły m.in. takie spółki, jak Alcoa i DuPont.
Lepsze od oczekiwań wyniki za czwarty kwartał 2009 roku przedstawił koncern paliwowy Exxon Mobil. Zysk netto firmy spadł, co prawda o 23 proc., ale jest to i tak wynik lepszy od konsensusu i akcje spółki zyskiwały w ciągu dnia przeszło 2 proc.
O ponad 3 proc. drożały akcje Goldman Sachs mimo prasowych informacji, że prezes tego banku otrzyma w ramach premii za 2009 rok 100 mln USD. Na nowo wzbudziło to komentarze na temat zasadności tak wysokich premii za wyniki banków w zeszłym, bardzo trudnym dla sektora finansowego, roku.
Lekko w górę szły akcje Apple, który odreagowywał przecenę z poprzedniego tygodnia.
Zyskiwały akcje Oracle, gdyż analitycy Credit Suisse wydali dla nich rekomendację "ponad rynek".
Nieco w dół poszły natomiast notowania Macy's, ponieważ Deutsche Bank obniżył rekomendację dla tej spółki do "neutralnie" z "kupuj".
W tym tygodniu inwestorzy poznają m.in. dane o sprzedaży domów i samochodów (we wtorek), wskaźnik ISM dla sektora usług, najnowsze dane z rynku pracy (w środę) oraz zamówienia w przemyśle (w czwartek).
Sporo spółek przedstawi też w tym tygodniu swoje wyniki za czwarty kwartał. We wtorek zrobią to BP, UPS, ADP i News Corp., w środę Pfizer, International Paper, Time Warner, Cisco, Visa i Yum Brands, w czwartek GlaxoSmithKline, Vodafone, Kellogg, MasterCard, Sony, Unilver, Burger King, a w piątek Aetna oraz Tyson Foods.