Moody's rozważa obniżenie ratingu długu 87 europejskich banków, w tym PKO BP

Agencja ratingowa Moody's Investors Service rozważa obniżenie ratingu długu 87 banków z 15 europejskich krajów, w tym PKO BP - podała agencja w komunikacie.

Potencjalne obniżenie ratingów miałoby odzwierciedlić brak wsparcia dla tych instytucji ze strony rządowej. Agencja podała, że ratingi banków zostały umieszczone na liście obserwacyjnej ze wskazaniem do ich obniżenia. Ocena agencji będzie dotyczyć m.in. takich banków jak BNP Paribas SA i Societe Generale SA, największych banków we Francji, włoskiego UniCredit SpA, szwajcarskich Credit Suisse i UBS.

Opinia

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki powiedział we wtorek dziennikarzom, że trudno znaleźć uzasadnienie dla umieszczenia PKO BP na liście Moody's.

Reklama

"Jeżeli (agencja ratingowa - PAP) pogroziła palcem, to być może miało to związek z ryzykiem walutowym, które być może ten bank ma. Trudno jednak znaleźć uzasadnienie" - ocenił.

Dodał, że jest optymistą, co do sytuacji gospodarczej Polski. "Mój optymizm wynika z tego, że wierzę w stabilną działalność europejskich polityków oraz wierzę, że my jesteśmy krajem, który myślał o pewnych problemach, nawet wtedy, gdy inni o nich nie myśleli. Myśmy sięgali po elastyczną linię kredytową (z MFW - PAP), która daje stabilność finansowania przynajmniej w perspektywie jednego roku. Nikt wtedy o tym nie myślał, a wręcz nam to odradzano" - powiedział Bielecki. Były premier zastrzegł jednak, że nie twierdzi, iż "Polska jest fantastycznie odporna na wszystkie wstrząsy".

_ _ _ _ _

Sytuacja PKO BP

W 3. kwartale 2011 roku Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego poprawiła wynik ubiegłego kwartału, uzyskując najwyższy w historii Banku poziom 1017 mln zł zysku netto. W porównaniu do analogicznego okresu 2010 roku był on wyższy aż o 20,1 proc.

Rozwojowi działalności biznesowej towarzyszyło utrzymanie wysokich wskaźników efektywnościowych i wypłacalności oraz konserwatywne podejście do zarządzania ryzykiem.

Skonsolidowany zysk netto po trzech kwartałach 2011 roku wyniósł 2855,3 mln zł, jednostkowy 2896,7 mln zł. W ujęciu rocznym zanotowano wzrosty odpowiednio o 21,5 proc. oraz o 17,3 proc.

Na wypracowane w tym okresie zyski miał wpływ dynamiczny wzrost wyniku odsetkowego uzyskany w głównej mierze na skutek wyższych przychodów odsetkowych oraz ścisła kontrola kosztów.

- W minionym kwartale Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego udało się poprawić rekordowy wynik 2. kwartału. Wzrost bazy depozytowej, wysoki poziom kapitałów własnych oraz emisja obligacji, pokryły rosnące, w ślad za wzrostem akcji kredytowej, potrzeby w zakresie finansowania. Bank kontynuuje stabilny i bezpieczny rozwój działalności biznesowej przy zachowaniu wysokich wskaźników efektywnościowych oraz wypłacalności i pozostanie stabilnym partnerem dla swoich klientów - mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Efektywność

Grupa Kapitałowa Banku odnotowała także najwyższą w historii efektywność działania mierzoną wskaźnikiem C/I. Osiągnął on najniższy w swojej historii poziom 39,5 proc. (lepszy o 1,5 p.p. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku).

Dzięki wysokiej dynamice zysku znacznie wzrosła efektywność finansowa Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. W 3. kwartale 2011 roku wskaźnik ROE netto dla Grupy wyniósł 17,1 proc. i wzrósł o 3 p.p. r/r. Wskaźnik ROA netto wyniósł w tym okresie 2,1 proc. r/r i był wyższy o 0,3 p.p.

Grupa PKO Banku Polskiego utrzymuje konserwatywną politykę w zakresie ryzyka kredytowego. Wynik z tytułu odpisów w trzech kwartałach 2011 roku wyniósł 1369,1 mln zł i w stosunku do końca września 2010 roku spadł o 5 proc. W samym 3. kwartale tego roku wynik z tytułu odpisów ukształtował się na poziomie 487,7 mln zł, niższym o 12,7 proc. w stosunku do uzyskanego w 3. kwartale 2010 roku. Wskaźnik udziału kredytów z rozpoznaną utratą wartości pozostał na stabilnym poziomie i wyniósł 8,1 proc.

Bilans

Suma bilansowa Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego na koniec 3. kwartału 2011 roku wyniosła 187 mld zł. Główny wpływ na jej zwiększenie o 10,2 proc. w stosunku do końca 2010 roku miał wzrost wolumenu kredytów i pożyczek udzielonych klientom oraz portfela papierów wartościowych.

Adekwatność kapitałowa mierzona współczynnikiem wypłacalności została utrzymana na wysokim, bezpiecznym poziomie. Na koniec 3. kwartału 2011 roku skonsolidowany współczynnik wypłacalności wyniósł 12,3 proc.

Wypłacalność

W odniesieniu do funduszy podstawowych, po 3. kwartale 2011 roku współczynnik wypłacalności Core Tier 1 ukształtował się na poziomie 11,2 proc.

Grupę Kapitałową PKO Banku Polskiego wyróżnia bardzo dobra płynność, budowana w oparciu

o stabilne źródła finansowania: przede wszystkim depozyty oraz jako uzupełnienie środki pozyskane z emisji papierów dłużnych. Wskaźnik kredytów do depozytów na koniec 3. kwartału 2011 roku wyniósł 97 proc., a z uwzględnieniem długoterminowego finansowania wyniósł 89,3 proc.

W trakcie pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku PKO Bank Polski zanotował wzrost wolumenów kredytowych i depozytowych. Wzmocnił tym samym swoją pozycję rynkową jako największego polskiego banku detalicznego i korporacyjnego. Zachował także pozycję lidera na rynku sprzedaży kredytów hipotecznych. W 3. kwartale tego roku sprzedaż kredytów hipotecznych wyniosła 2,1 mld zł.

PEŁNE NOTOWANIA BANKU PKO BP

PKO Bank Polski

Jest liderem polskiego sektora bankowego. Zgodnie z wyliczeniami firmy Intelace Research, z aktywami na poziomie 42,232 mld euro według stanu na koniec 2010 roku, jest też największym bankiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Skonsolidowany zysk netto PKO Banku Polskiego po 3. kwartałach 2011 roku wyniósł 2,855 mld zł.

Oprac. MZB

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | rating | Moody's | agencja ratingowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »