mPay na parkiet?
Spółka mPay, twórca technologii pozwalającej na realizację i rozliczanie płatności finansowych za pomocą telefonu komórkowego, nie wyklucza wejścia na giełdę w celu pozyskanie finansowania na dalszy rozwój - powiedział wiceprezes mPay Sylwester Janik.
Dodał, że drugą opcją dla mPay, spółki zależnej giełdowego ATM SA, jest pozyskanie kolejnego inwestora strategicznego.
"Giełda to jest jedna z opcji dalszego finansowania. Inną opcją jest inwestor strategiczny, kolejny po ATM" - powiedział Janik.
Dodał, że na razie trudno powiedzieć kiedy mogłaby zapaść decyzja w sprawie wejścia na giełdę. Spółka musi na razie zorientować się jakim zainteresowaniem będzie się cieszyła wprowadzana właśnie usługa płatności mobilnych.
Janik nie chciał powiedzieć nic na temat wyników finansowych, ani kiedy spółka zacznie osiągać zysk.
"Ze względu na to, że spółka nie prowadziła do tej pory działalności na szerszą skalę nie mogę mówić o wynikach finansowych, a co do break-even musimy najpierw poznać tempo przyrostu nowych użytkowników, ale jesteśmy przekonani, że będzie bardzo szybkie" - powiedział Janik.
"Potrzebujemy kilku miesięcy, żeby się o tym przekonać" - dodał
We wtorek Polkomtel wraz ze spółką mPay uruchomił nową usługę - możliwość dokonywania płatności przy wykorzystaniu telefonu komórkowego podobnie jak przy użyciu kart płatniczych. Spółka mPay jest twórcą technologii.
Płatności można dokonywać w tradycyjnych punktach sprzedaży takich jak np. restauracje, kawiarnie czy automaty do sprzedaży napojów jak również w internecie.
mPay spodziewa się 50 tys. użytkowników tej usługi do końca 2007 roku, a do końca 2008 roku ma być ich milion.
Zgodnie z prognozami mPay w ciągu następnych pięciu lat z tej usługi będzie korzystać ok. dziewięciu milionów użytkowników telefonów komórkowych.
W ciągu kilku miesięcy mPay powinien wdrażać tę usługę po kolei u innych operatorów komórkowych.
mPay jako jedyny podmiot w Polsce uzyskał zgodę prezesa NBP na rozliczanie transakcji płatniczych przy pomocy telefonów komórkowych. Wnioski patentowe dotyczące technologii opracowanej przez mPay zostały złożone w 57 krajach, a patenty zostały już zarejestrowane w 11 krajach.
W sierpniu przedstawiciele ATM informowali, że rozważana jest sprzedaż aktywów związanych ze spółką mPay, ale nie zdradzili szczegółów. Podtrzymali też możliwość wprowadzenia jednej ze spółek zależnych na giełdę, choć nie powiedzieli o jaką spółkę chodzi.
ATM SA objął 60 proc. udziałów w spółce mPay na początku lutego 2006 roku.