MSP za powołaniem Herberta Wirtha na kolejną kadencję prezesa KGHM

- MSP pozytywnie ocenia dotychczasowe działania Herberta Wirtha na stanowisku prezesa KGHM i opowiada się za tym, by pozostał on na tym stanowisku przez drugą kadencję - poinformował w środę PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

- MSP pozytywnie ocenia dotychczasowe działania Herberta Wirtha na stanowisku prezesa KGHM i opowiada się za tym, by pozostał on na tym stanowisku przez drugą kadencję - poinformował w środę PAP wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

"Ten zarząd zrobił wiele dobrego. Patrząc choćby na progresję wyników spółki, to się nie wzięło z niczego, jest to na pewno zasługa tych ludzi. Dla mnie powinien on pozostać, jest to człowiek, którego szkoda by było stracić" - powiedział Gawlik.

W środę o godz. 17 minął termin składania zgłoszeń w konkursie na prezesa KGHM.

Rzecznik prasowy KGHM Dariusz Wyborski poinformował PAP, że Herbert Wirth zgłosił swoją kandydaturę do konkursu na nowego prezesa zarządu KGHM. Swoje kandydatury w konkursie na zarząd spółki zgłosili też pozostali członkowie obecnego kierownictwa KGHM Maciej Tybura i Wojciech Kędzia.

Reklama

Analitycy pozytywnie ocenili wypowiedź wiceministra skarbu dotyczącą przyszłości prezesa Wirtha.

"Prezes Wirth dał się poznać jako sprawny menedżer i niezły fachowiec. Jest to więc bardzo dobra informacja, tym bardziej, że KGHM jest obecnie w trakcie przechodzenia przez proces integracji z kanadyjską spółką Quadra. Zmiana zarządu w takim momencie, a zwłaszcza odwołanie prezesa Wirtha, który jest autorem tego przejęcia, byłaby ryzykowna" - powiedział PAP Robert Maj, analityk KBC Securities.

Paweł Puchalski, analityk DM BZ WBK dodał, że "skoro ogłoszony został konkurs na członków zarządu, to inwestorzy mogli się obawiać o przyszłość prezesa Wirtha, a cieszy się on na rynku dobrą opinią".

Rada nadzorcza KGHM powołała Herberta Wirtha na stanowisko prezesa spółki w lipcu 2009 r. Od kwietnia 2008 r. zajmował stanowisko wiceprezesa KGHM ds. górnictwa. Ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, specjalność: geologia złóż rud i geologia matematyczna. Jest doktorem nauk technicznych.

Prezes Wirth wypowiadał się negatywnie o pomyśle resortu finansów ws. podatku od kopalin, wskazywał, że to bardzo złe rozwiązanie. Z czasem, gdy wprowadzono zmiany do propozycji podatku od kopalin, ocenił, że idą one w dobrym kierunku. W styczniu br. stwierdził, że zgodnie z pierwotną wersją projektu ustawy roczny podatek wyniósłby - według wyliczeń KGHM - ok. 2,8 mld zł, a w nowej zmodyfikowanej propozycji to jest o ok. 280 mln zł mniej.

Ustawa o podatku od kopalin weszła w życie w połowie kwietnia.

KGHM to jeden z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie, produkuje również złoto, ołów, kwas siarkowy oraz sól kamienną.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: PAP | KGHM | Zdzisław Gawlik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »