Na 3 lata kup IT i telekomy

Spółki sektora IT, branża telekomunikacyjna i banki - to typy, pytanych przez nas analityków, do portfela inwestycyjnego przewidzianego na trzy lata. Najczęściej wymieniane są: TP SA, Prokom i ComputerLand.

Spółki sektora IT, branża telekomunikacyjna i banki - to typy, pytanych przez nas analityków, do portfela inwestycyjnego przewidzianego na trzy lata. Najczęściej wymieniane są: TP SA, Prokom i ComputerLand.

Analitycy liczą również na Pekao. Nie przywiązują szczególnej wagi do dywidend. Nie da się jednak na polskiej giełdzie kupić akcji i na dłuższy czas zapomnieć o inwestycji - ostrzegają. Na to nasz rynek jest jeszcze za mało dojrzały.

"Prawie pewniakami" do wypracowania zadowalającej stopy zwrotu w perspektywie 3 lat, zdaniem wszystkich zapytanych przez PARKIET analityków, są spółki telekomunikacyjne - niemal każdy włączyłby do portfela walory TP SA. Nie można też pominąć IT. Ważne jednak, by wybrać z tego sektora akcje firm o zdywersyfikowanej działalności, które są zaangażowane w internet, lecz nie uzależnione od niego całkowicie. Padają tu takie propozycje, jak: ComArch, Prokom czy ComputerLand.

Reklama

Wyłącznie na spółkach TMT skoncentrowałby się Przemysław Rodecki z Nomury. Kupiłby np. papiery TP SA, Netii, Prokomu czy ComputerLandu.

- Dobre perspektywy przed tą branżą wynikają m.in. z oczekiwanego rozwoju infrastruktury, jaki wymoże na Polsce łączenie się z UE. Ulokowałbym pieniądze w ten sektor, tym bardziej że uległ on znacznej przecenie - podkreśla analityk Nomury. Nie jest on już natomiast, tak jak inni, przekonany do banków. - W bankach zbyt wiele działo się w minionych latach - podkreśla.

Banki mają licznych zwolenników do inwestowania w długiej perspektywie. Najczęściej wymieniane jest Pekao. Zdaniem Marcina Materny z DM BIG-BG, warto byłoby kupić akcje banku mającego szansę na osiągnięcie wysokiego zwrotu z kapitału np. WBK, interesujący jest też, jako niedowartościowany, Kredyt Bank.

Analityk DM BIG-BG wymienia też spółki produkcyjne, które według niego mają perspektywy wzrostu zysków: Budimex, Frantschach Świecie czy Cersanit. Na liście typów znalazł się również PKN Orlen - wskazany przez Artura Szeskiego z CDM Pekao. Rafał Gębicki wskazał natomiast KGHM, a inny z analityków - Agorę.

Przy długoterminowym inwestowaniu dodatkowym atutem staje się wypłata dywidendy przez spółki. Jest to jednak głównie cecha banków, i to nie wszystkich. Zdecydowana większość notowanych firm nie chce dzielić się zyskami z akcjonariuszami. - Nie zwracałbym na to szczególnej uwagi przy konstruowaniu portfela. Dywidendy mają na WGPW marginalne znaczenie, a na dodatek inwestor indywidualny płaci od nich podatek - zaznacza Sławomir Gajewski z CS AM Polska.

Bezpieczny portfel z perspektywami wypracowania zysków na pewno powinien zawierać spółki o silnych fundamentach. Co do tego żaden z rozmówców nie miał wątpliwości, mimo że w czołówce spółek osiągających bardzo wysokie stopy zwrotu co roku plasują się głównie małe firmy. - To ładnie wygląda z historycznego punktu widzenia, ale od strony inwestycyjnej wykorzystanie takich zjawisk nie jest proste - zaznacza Sławomir Gajewski.

Ale gdy spojrzy się trzy lata wstecz, dużych zwrotów można było się doczekać głównie na spółkach małych. Firmy silne fundamentalnie i o dużej kapitalizacji znajdują się dużo dalej. Co warto zauważyć, na plusie są wszystkie banki - na czele z ponad 50-proc. stopą zwrotu znajduje się BRE Bank, dalej BSK, PBK, Pekao i WBK. Ponad 80% można było zarobić na akcjach Warty, 50% na walorach Echa Investment, ponad 30% na papierach Agory.

Pomysł, by inwestować w tak długim terminie, nie interesując się w międzyczasie giełdą, zdaniem analityków, nie jest najlepszy na polskim rynku. - Inwestować długoterminowo tak, ale nie biernie. To jest dobra polityka, ale na dojrzałych rynkach - mówi Przemysław Rodecki. Podobnego zdania jest Artur Szeski. O biernej długoterminowej strategii inwestycyjnej niełatwo jest myśleć, szczególnie, że długofalowo indeksy warszawskiej giełdy znajdują się w trendzie bocznym. WIG20 ma obecnie poziom sprzed 5 lat.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: bank | typy | pekao
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »