Na GPW możliwy wzrostyna początku tygodnia po przyjęciu programu oszczędnościowego w Grecji

Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie mogą rozpocząć się od wzrostów indeksów na fali optymizmu po uchwaleniu w Grecji programu oszczędnościowego. Dobre nastroje na rynkach mogą się utrzymać do końca dnia.

Poniedziałkowe notowania na warszawskim parkiecie mogą rozpocząć się od wzrostów indeksów na fali optymizmu po uchwaleniu w Grecji programu oszczędnościowego. Dobre nastroje na rynkach mogą się utrzymać do końca dnia.

- Wydaje się, że otwarcie sesji powinno być pozytywne, kontrakty na indeksy europejskie też rosną. To pokłosie nocnych wydarzeń w Grecji i uchwalenia programu oszczędnościowego - powiedział Krzysztof Zarychta, analityk DM BDM.

- Wydaje się, że na fali tego optymizmu możemy dojechać do końca notowań. Nie ma dziś żadnych danych makro, więc jeśli nic nie zepsuje sentymentu na rynku, to będziemy mieć dzień wzrostu - dodał.

Analityk wskazał, że najbliższe wsparcia dla WIG-u 20 to poziomy 2.305 pkt i 2.292 pkt. Opór znajduje się na wysokości 2.364 pkt i 2.400 pkt.

Reklama

Notowania kontraktów terminowych na GPW wskazują, że poniedziałkowa sesja może rozpocząć się od zwyżek. Kurs najbardziej płynnych kontraktów na WIG 20 o godz. 8.32 rośnie o ok. 0,55 proc.

Na zamknięciu piątkowej sesji WIG 20 spadł o 1,66 proc. i wyniósł 2.324,97 pkt.

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się najgłębszymi spadkami na DJI od początku roku po tym jak kryzys polityczny w Grecji pogłębił się ze względu na brak konsensusu w sprawie oszczędności fiskalnych. Indeksom również zaszkodziła wiadomość o obniżeniu ratingów dla 34 włoskich banków.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,69 proc. do 12.801,23 pkt. Nasdaq stracił 0,80 proc. i wyniósł 2.903,88 pkt. Indeks S&P 500 spadł o 0,69 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.342,64 pkt.

Indeks Nikkei 225 wzrósł na zamknięciu o 0,58 proc. i wyniósł 8.999,18 pkt.

W poniedziałek po północy, czasu miejscowego, parlament grecki zaaprobował program oszczędnościowy warunkujący uzyskanie kolejnej transzy pomocy Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Uchwalono program wprowadzający drastyczne posunięcia oszczędnościowe w zamian za pomoc w wysokości 130 mld euro, która uratuje kraj przed grożącym mu już w marcu niekontrolowanym bankructwem. Głosowanie odbyło się po gwałtownych demonstracjach protestacyjnych i starciach z policją na ulicach Aten.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GPW | program
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »