Na Wall Street wzrosty na fali optymizmu ws. budżetu

Wtorkowa sesja na Wall Street miała wzrostowy przebieg. Rynek przyjął z nadzieją sygnały, że jest postęp w negocjacjach w sprawie klifu fiskalnego. Inwestorzy czekają też na efekty posiedzenia Fedu.

Wtorkowa sesja na Wall Street miała wzrostowy przebieg. Rynek przyjął z nadzieją sygnały, że jest postęp w negocjacjach w sprawie klifu fiskalnego. Inwestorzy czekają też na efekty posiedzenia Fedu.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 78,56 pkt. (0,60 proc.) do 13.248,44 pkt. Indeks S&P 500 zyskał 9,29 pkt. (0,65 proc.) i wyniósł na koniec dnia 1.427,84 pkt. Nasdaq Composite podniósł się o 35,34 pkt. (1,18 proc.) i wyniósł 3.022,30 pkt.

Od początku roku Dow Jones wzrósł o ok. 8 proc., a S&P o ponad 13 proc.

Wall Street Journal poinformował, że w negocjacjach w sprawie budżetu pomiędzy Białym Domem a spikerem republikanów Johnem Boehnerem nastąpił w ostatnich dniach postęp.

Analitycy wskazują, że rynek jest bardzo wrażliwy na wszelkie informacje dotyczące klifu fiskalnego. Todd Salamone z Schaeffers Investment Research zauważył, że akcje zdrożały mocniej w reakcji na pozytywne informacje niż wcześniej spadły po pogłoskach, że rozmowy utknęły w martwym punkcie.

Reklama

"Wydaje się, że jest oczekiwanie, że coś uda się zrobić, ale to bardzo ostrożne oczekiwanie" - ocenił Salamone, dodając, że dużo pieniędzy jest poza rynkiem.

Inwestorzy czekają też na wynik dwudniowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. W środę Fed poda projekcje wzrostu gospodarczego, bezrobocia, inflacji i stóp procentowych.

Rynek oczekuje, że Fed uchwali skup krótkoterminowych obligacji wartych 45 mld USD miesięcznie, który zastąpi skup aktywów, o tej samej miesięcznej wartości, realizowany w ramach wygasającej w grudniu operacji twist.

Dave Abate z Strategic Wealth Partners ocenia, że brak kolejnego skupu byłby dużym zaskoczeniem.

- Rynki uwzględniają w wycenach kontynuację stymulacji - powiedział Abate.

W USA zanotowano mocny spadek optymizmu wśród drobnych przedsiębiorców. W listopadzie 2012 r. wskaźnik optymizmu spadł do 87,5 pkt. z 93,1 pkt. w poprzednim miesiącu - poinformowała Krajowa Federacja Niezależnej Przedsiębiorczości (NFIB) w komunikacie.

Departament Handlu USA poinformował, że deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w październiku do 42,2 mld USD z 40,3 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie. Analitycy spodziewali się wzrostu deficytu do 42,7 mld USD.

W USA wskaźnik optymizmu w gospodarce IBD/TIPP w grudniu spadł do 45,1 pkt. wobec 48,6 pkt. przed miesiącem - podały Investors Business Daily oraz TechnoMetrica Institute of Policy and Politics. Analitycy oczekiwali, że indeks wzrośnie do poziomu 50,0 punktów.

O ponad 3 proc. rósł we wtorek kurs Apple, odreagowując ostatnie spadki.

Zyskiwały papiery AIG po tym jak Departament Skarbu poinformował o sprzedaży całego swojego pakietu w ubezpieczeniowej grupie.

Drożały też akcje Facebooka. Analitycy Capstone Research podnieśli cenę docelową dla akcji spółki do 35 USD z 26 USD.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | Wall Street | giełdy | Downing
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »