Na Wall Street wzrosty po danych makro i informacjach ze strefy euro
Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła ponad 2-proc. wzrosty, gdyż z państwa strefy euro napływają sygnały, że tamtejsza sytuacja zaczyna się stabilizować, a dodatkowo lepsze od oczekiwań okazał się odczyt indeksu optymizmu konsumentów w USA.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 2,19 proc. do 12.153,68 pkt. Nasdaq zyskał 2,04 proc. i wyniósł 2.678,75 pkt. Indeks S&P 500 wzrósł o 1,95 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.263,85 pkt. Włoski Senat zatwierdził w piątek ustawę o stabilizacji finansów publicznych, zawierającą pakiet kroków antykryzysowych oczekiwanych przez Unię Europejską w związku z bardzo wysokim zadłużeniem włoskich finansów publicznych. Za projektem głosowało 156 włoskich senatorów, 12 było przeciw. Po uchwaleniu ustawy przez izbę wyższą włoskiego parlamentu trafi ona teraz Izby Deputowanych, gdzie ma być przedmiotem obrad oraz głosowania w sobotę. Wcześniej premier Silvio Berlusconi zapowiedział, że poda się do dymisji zaraz po uchwaleniu ustawy przez parlament. Szef rządu odejdzie, bo jego koalicja utraciła większość w Izbie Deputowanych. W trakcie obrad we włoskim Senacie w piątek pojawił się na sali obrad Mario Monti, który wskazywany jest jako główny kandydat na nowego premiera Włoch.
W środę prezydent Giorgio Napolitano mianował tego znanego ekonomistę i byłego unijnego komisarza - w uznaniu jego zasług - dożywotnim senatorem. Krok ten ma duże znaczenie symboliczne, gdyż interpretowane jest jako polityczny debiut przyszłego szefa rządu. "W ocenie rynków Mario Monti wydaje się być najlepszym możliwym wyborem obecnie. Może on nawet przywrócić zaufanie rynków do Włoch. Pomimo tego sukces bolesnych reform w żadnym razie nie jest zagwarantowany i rynku finansowe niedługo przetestują nowy włoski rząd" - powiedział Aleksandro Fezzi, analityk w LGT Capital Management. Rentowności włoskich obligacji 10-letnich spadają w piątek drugi dzień z rzędu i po informacji zatwierdzeniu ustawy oszczędnościowej znalazły się poniżej poziomu 6,7 proc. W środę na fali obaw o wypłacalność Włoch, oprocentowanie włoskich obligacji przekroczyło 7 proc., a więc poziom przy którym wcześniej Grecja, Irlandia i Portugalia prosiły o pomoc, kiedy stawało się jasne, że oprocentowanie obligacji tych krajów utrzyma się na tym poziomie. Zaprzysiężenie nowego greckiego rządu koalicyjnego odbędzie w piątek o godzinie 15. Desygnowany na premiera Lukas Papademos nie ogłosił jeszcze składu rządu jedności narodowej.
Gabinet koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych, planowanych wstępnie na 19 lutego. Jego głównym zadaniem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie wartego 130 mld euro drugiego pakietu ratunkowego dla pogrążonej w kryzysie zadłużenia Grecji, uzgodnionego przez przywódców europejskich w zeszłym miesiącu Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan wyniósł w listopadzie 64,2 pkt., wobec 60,9 pkt. zanotowanych w październiku - podano w piątek w pierwszym wyliczeniu. To najwyższy poziom od pięciu miesięcy.
Analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 61,5 pkt. Ze spółek mocno drożały akcje firmy Walt Disney, która przedstawiła lepsze od oczekiwań wyniki sprzedaży. Kilka procent zyskiwała też Nvidia po lepszych od konsensusu wynikach kwartalnych. W poniedziałek swoje wyniki za trzeci kwartał przedstawią m.in. JCPenney, Lowe's i Urban Outfitters, we wtorek Home Depot, Wal-Mart, Staples, TJX, Beazer Homes i Dell, w środę Abercrombie & Fitch, Target, Applied Materials, Limited Brands i NetApp, w czwartek Dollar Tree, GameStop, Ross Stores, Sears, Gap oraz Marvell Tech, a w piątek Heinz.