Najważniejsza jest informacja

Alternatywny Obrotu budzi duże zainteresowanie zarówno wśród spółek, jak i potencjalnych inwestorów. Są oni skłonni do poniesienia większego ryzyka, w zamian za większe zyski. Wielu inwestorów uważa jednak rynek NewConnect za labirynt, w którym nie dość, że można się zgubić, to jeszcze zbankrutować.

Alternatywny Obrotu budzi duże zainteresowanie zarówno wśród spółek, jak i potencjalnych inwestorów. Są oni skłonni do poniesienia większego ryzyka, w zamian za większe zyski. Wielu inwestorów uważa jednak rynek NewConnect za labirynt, w którym nie dość, że można się zgubić, to jeszcze zbankrutować.

Na dzień dzisiejszy na NC funkcjonuje 118 spółek. Jest to trzy razy mniej niż liczba przedsiębiorstw wchodzących w skład Warszawskiego Indeksu Giełdowego. Można by pomyśleć, że mniej spółek oznacza łatwiejsze znalezienie tej właściwej, która pozwoli inwestorowi zrealizować wymarzone zyski. Nic bardziej mylnego? Po pierwsze, rynek NewConnect charakteryzuje się tym, że w jego skład wchodzą małe, młode i perspektywiczne spółki. Ich sytuacja na rynku nie jest ustabilizowana i dlatego taka inwestycja połączona jest z większym ryzykiem. Po drugie należy uświadomić sobie, że nie ma łatwych zysków. Na wszystko trzeba zapracować, trzeba mieć wiedzę, a co ważniejsze, trzeba wiedzieć gdzie jej szukać.

Gdzie szukać?

Inwestując na NewConnect należy dużo większą uwagę przywiązywać do biznesu spółki wykorzystując analizę fundamentalną i informacje zawarte w dokumentach informacyjnych. Analiza techniczna praktycznie nie ma tu rozsądnego zastosowania. Badając fundamenty danej spółki najwięcej dowiemy się u źródła, czyli z rzetelnych dokumentów podawanych opinii publicznej, najczęściej drogą internetową. Każda spółka funkcjonująca w ASO jest zobowiązana do wydania dokumentu informacyjnego oraz przekazywania informacji bieżących i okresowych. Informacje te powinny odzwierciedlać specyfikę działania firmy i jej sytuacji w sposób prawdziwy, rzetelny i kompletny oraz powinny być sporządzone w sposób umożliwiający inwestorom ocenę wpływu przekazywanych informacji na sytuację gospodarczą, majątkową i finansową firmy. Spółka notowana w tym systemie ma jednak bardziej liberalne obowiązki informacyjne niż na rynku głównym GPW, mając obowiązek publikowania jedynie raportów rocznych i półrocznych.

Raporty bieżące powinny zawierać informacje o zdarzeniach, które w ocenie emitenta mogą mieć istotny wpływ na sytuację gospodarczą emitenta lub na cenę instrumentów finansowych. Raport ten powinien być przekazany nie później niż w ciągu 24 godzin od zaistnienia okoliczności. W szczególności emitent zobowiązany jest do przekazania informacji o:

  • nabyciu lub zbyciu aktywów o istotnej wartości dla emitenta oraz ustanowieniu hipoteki lub zastawu, jeżeli ma to istotny wpływ na sytuację emitenta,
  • zawarciu istotnej umowy handlowej,
  • udzieleniu kredytu, pożyczki lub poręczeń, jeżeli kwota ma istotny wpływ na sytuację emitenta,
  • wszczęciu przed sądem postępowania arbitrażowego,
  • rejestracji przez sąd zmiany wysokości lub struktury kapitału zakładowego emitenta,
  • zmianie praw instrumentów finansowych,
  • umorzeniu instrumentów finansowych,
  • podjęciu decyzji o połączeniu, podziale lub przekształceniu emitenta,
  • zmianie osoby zarządzającej lub nadzorującej,
  • złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości.

Raporty okresowe (półroczne i roczne) są kolejnymi dokumentami, z których należy czerpać informacje o kondycji emitenta. Raport półroczny nie podlega obowiązkowi zbadania przez biegłego rewidenta, natomiast roczny raport powinien być zbadany przez audytora. Przy wszystkich danych zaprezentowanych w obu raportach emitent musi zaprezentować dane porównywalne dla odpowiedniego okresu poprzedniego roku obrotowego. Raport półroczny powinien zawierać co najmniej informacje o:

  • podstawowych danych liczbowych podsumowujących sytuację finansową emitenta; Dane muszą być przeliczone na euro,
  • sprawozdaniu zarządu na temat działalności emitenta,
  • oświadczeniu zarządu, że wybrane informacje zawierają prawdziwy obraz rozwoju.

Raport roczny spółki powinien nieść w sobie co najmniej:

  • pismo prezesa zarządu o najważniejszych dokonaniach lub niepowodzeniach emitenta,
  • wybrane dane finansowe, zawierające podstawowe pozycje rocznego sprawozdania finansowego przeliczone na euro,
  • roczne sprawozdanie finansowe zbadane przez biegłego rewidenta,
  • oświadczenie zarządu, że raport został przygotowany wedle ich najlepszej wiedzy i zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  • opinię biegłego rewidenta.

Ponadto sprawozdanie z grupy kapitałowej powinno zawierać informacje o:

  • strukturze aktywów i pasywów w bilansie,
  • ważniejszych okolicznościach i zdarzeniach mających duży wpływ na wynik finansowy emitenta,
  • opisie struktury głównych inwestycji kapitałowych,
  • opisie organizacji grupy kapitałowej,
  • charakterystyce polityki w zakresie kierunku rozwoju grupy kapitałowej emitenta,
  • istotnych pozycjach pozabilansowych w ujęciu przedmiotowym i wartościowym.

Dokument informacyjny jest podstawowym źródłem informacji przekazywanym przez spółki. Inwestor, który chce zostać akcjonariuszem spółki rynku NewConnect powinien zapoznać się z tą lekturą, która jest idealnym wstępem do poznania profilu danej spółki. Dokonując oceny atrakcyjności inwestycyjnej, w oparciu o dokument informacyjny, inwestor powinien zwrócić szczególną uwagę na takie rozdziały jak: Czynniki ryzyka, Dane o emitencie oraz Sprawozdania finansowe.

Rozdział o czynnikach ryzyka zawiera wskazanie zjawisk, które oddziałują na działalność emitenta. W tym miejscu dzielimy ryzyko na trzy możliwości: ryzyko związane z działalnością operacyjną, ryzyko związane z otoczeniem oraz ryzyko związane z rynkiem kapitałowym. Biorąc pod uwagę ryzyko operacyjne należy tu uwzględnić takie punkty jak: współpraca z partnerami handlowymi, posiadanie przez jednego z akcjonariuszy pozycji dominującej, czy wprowadzenie na rynek własnych produktów. Mając na myśli ryzyko związane z otoczeniem, należy przyjrzeć się: sytuacji makroekonomicznej Polski, otoczeniu prawnemu i polityce podatkowej emitenta, możliwości wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń oraz zmianę kursu walutowego. Jeżeli chodzi natomiast o rynek kapitałowy, to ważnymi czynnikami są informacje o: strukturze akcjonariatu, ryzyku niedopuszczenia instrumentów finansowych do obrotu, ryzyku kształtowania się przyszłych cen akcji oraz ryzyku związanym z zawieszeniem, bądź wykluczeniem akcji z obrotu. Te wszystkie informacją są bardzo ważne z punktu widzenia inwestora, ponieważ zdaje on sobie sprawę z niebezpieczeństw jakie w międzyczasie mogą napotkać daną spółkę.

Kolejną częścią dokumentu informacyjnego, na którą potencjalni nabywcy powinni zwrócić uwagę jest rozdział Dane o emitencie. To tutaj znajduje się krótki opis o tym jak powstawał emitent. Tutaj także znajdują się bardzo istotne informacje o kategoriach produktów czy usług, które oferuje spółka oraz informacje o poniesionych przez spółkę inwestycjach pozwalających rozwijać jej działalność. Informacje te, w powiązaniu z danymi o wielkości pozyskanych z ostatniej emisji środków oraz szerszą analizą branży, w której działa spółka mogą posłużyć ocenie szans spółki na umocnienie swojej pozycji konkurencyjnej. Na tym etapie zaznajamiania się ze spółką, inwestor powinien zainteresować się także kadrą zarządzającą i radą nadzorczą. Na rynku NewConnect często jest bowiem tak, że główną wartością i potencjałem do dalszego rozwoju jest kapitał ludzki działający w spółce.

To co najbardziej przekonuje jednak inwestorów, to liczby. Odpowiednio przygotowane wyniki finansowe spółki stanowią bowiem podstawowe informacje o wynikach, jakie spółka osiągnęła w przeszłości. Oczywiście dane finansowe nie powinny być analizowane w oderwaniu od pozostałych części dokumentu informacyjnego. Należy również zwrócić uwagę, że dokumenty informacyjne sporządzane są wyłącznie w wersji elektronicznej.

Ciężki kawałek chleba

Informacje ukazywane przez spółki mogą bardzo pomóc w podjęciu ostatecznych decyzji inwestycyjnych w procesie budowy portfela. Należy przy tym jednak zwracać uwagę na wiele podpunktów i ostrożnie wypracować swoją opinię o kondycji spółki. Nie wszyscy potrafią bowiem znaleźć ważne informacje czytając te dokumenty. Czytanie sprawozdań finansowych to trudna umiejętność, którą nabywa się wraz z doświadczeniem. Jednak Ci śmiałkowie, którzy nie poddadzą się w połowie i skrupulatnie poznają spółkę zostaną w przyszłości wynagrodzeni wzrostami akcji.

Paweł Sobczak, redaktor portalu IPO.pl

IPO.pl
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | najważniejsze | Nie dość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »